Instagram notlar nedir ve nasıl kullanılır?

instagram-notlar-nedir

Popüler sosyal ağda an itibarıyla neler yaptığını, nasıl olduğunu veya ne düşündüğünü paylaşmanın yeni bir yolu var: notlar. Instagram notlar nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi merak edilen birçok konuyu içeren bir rehber hazırladık. Detaylar için okumaya devam et!

Instagram notlar nedir?

Instagram sessiz mod  gibi oldukça ilgi çekici bir özelliği daha kullanıma sundu. Bu yeni özellik duygu ve düşüncelerini hızlı bir şekilde takipçilerinle paylaşmanı kolaylaştırıyor. Temelde sohbet sayfana bir not eklemeni sağlıyor.

Instagram notların temel özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Notlara direkt mesajlar (DM) üzerinden ulaşabilirsin.
 • Yazacağın not profil resmine eklenir.
 • Bir notu kimlerin görebileceğini seçebilirsin.
 • Takipçilerin veya arkadaşların notlara cevap vererek sohbet başlatabilirler.
 • Yazdığın bir not, hikayelerde olduğu gibi 24 saat sonra otomatik olarak silinir.
 • Bir not en fazla 60 karakterden oluşur ve daha uzun yazamazsın.
 • Notlar oluştururken emoji de ekleyebilirsin.
 • Her seferinde sadece tek bir not yazıp paylaşabilirsin.

Instagram notlar nasıl kullanılır?

Bu yeni özelliğin kullanımı da oldukça kolay. Bir not oluşturup arkadaşlarınla paylaşmak için aşağıdaki adımları izlemen yeterli olacak. Bunun için:

1. Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki sohbet baloncuğuna dokunarak DM‘ye (direkt mesajlar) gir.

instagram-notlar-nedir

2. Profil resmindeki + işaretine dokun.

instagram-notlar-nedir

3. Bir Not Bırak sayfası açılacak. “Ne düşündüğünü yaz” kısmına istediğin notu yaz.

instagram-notlar-nedir

4. Notunu yazdıktan sonra kimlerle paylaşacağına karar verebilirsin. Varsayılan olarak Takip Ettiğin Takipçilerin seçilidir. Ancak herkesin görmesini istemiyor, sadece belirli kişilerin görmesini istiyorsan Yakın Arkadaşlar seçeneğine dokun. Kişi Ekle seçeneğine dokunarak dileğin kişileri ekleyebilirsin.

5. Sağ üst köşedeki Paylaş düğmesine dokunarak işlemi tamamla.

instagram-notlar-nedir

Yazmış olduğun not DM’de gösterilecek. Arkadaşların bu nota tıklayarak sanan hemen mesaj gönderebilir. Notuna cevap yazıldığına dair bildirim alacaksın. Aynı şekilde birinin notuna cevap vermek istersen nota tıklayıp mesajını göndermen yeterli.

instagram-notlar-nedir

🏹 Anlam karışıklığına sebep vermemek için Instagram mesaja özel cevaplama yazımızı şimdi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Instagram

  Instagram

  Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderi, hikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlar ile sohbet edebilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

Küçük işletmeler için en iyi 5 e-fatura uygulaması
Küçük işletmeler için en iyi 5 e-fatura uygulaması

Serbest çalışan biriysen veya küçük bir işletmen varsa fatura kesmen gerektiğinde Android yanı başında. En iyi 5 e-fatura uygulamasını senin için listeledik. Bu uygulamalarla kağıt israf etmeden fatura kesebilir ve müşterilerine gönderebilirsin. Detaylar için okumaya devam et…

Telegram oturum açma geçmişi nasıl kontrol edilir?
Telegram oturum açma geçmişi nasıl kontrol edilir?

Hesabına birilerinin girip sohbetlerini okumuş olabileceği dair şüphelerin mi var? Şüpheni gidermek için Telegram oturum açma geçmişini kontrol edebilirsin. Bu sayede hesabına yabancı biri girmiş mi kolaylıkla öğrenebilirsin. Nasıl yapacağını keşfetmek için okumaya devam et! …

Kaliteli uyku için en iyi 5 uyku takip uygulaması
Kaliteli uyku için en iyi 5 uyku takip uygulaması

Geceleri daha sağlıklı uyumak, daha kaliteli bir uyku çekmek ister misin? Daha iyi dinlenmeni ve uykunu tam almanı sağlayacak en iyi 5 uyku takip uygulamasını senin için listeledik. Bu uygulamalar ile uykunu izleyebilir ve düzenleyebilirsin. Ayrıntılar için okumaya devam et! …