Instagram sessiz mod nasıl etkinleştirilir?

instagram-sessiz-mod

Tam bir işe konsantre olmuşken veya dinlenirken gelen bildirimler seni rahatsız mı ediyor? Bu tür durumlar yaşamaman için Instagram sessiz mod özelliği duyuruldu. Çok yakında tüm kullanıcılara sunulacak olan bu özellik nedir ve nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et!

Instagram sessiz mod özelliği

Telefon kullanımı, günümüzün önemli teknolojik bağımlılıklarından biri haline geldi. Birçok insan telefonu elinden bırakmakta güçlük çekiyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri de sosyal ağlar ve sosyal medyadan gelen bildirimler.

Bu bildirimler telefonu bırakmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Platformun daha sağlıklı kullanılmasını ve sosyal ağ bağımlılığına dönüşmemesini isteyen Instagram yeni bir özellik daha duyurdu: sessiz mod.

Yalnız bu özellik daha önce bahsettiğimiz birini Instagram’da sessize alma ile çok farklı işliyor. Neden farklı olduğuna değinelim.

Burada amaç özellikle gençlerin ve teknoloji bağımlılarının günlük aktivitelerine daha fazla odaklanmasını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda uygulama bildirim alımını belirli bir süre için durduracak.

Çalışırken, okuldayken veya dinlenirken bildirimler ile dikkatin dağılmayacak veya rahatsız edilmiş olmayacaksın. DM’den gelen mesaj bildirimleri dahil olmak üzere tüm bildirimler susturulacak.

Bildirimlerin ne kadar süre sessize alınacağına sen karar verebileceksin. Zaman dilimleri belirleyip uygulamanın sessiz moda otomatik olarak geçmesini veya moddan çıkmasını sağlamak mümkün olacak.

Örneğin 2 saat boyunca sessize aldığında bahsetmeler, yorumlar gibi bildirimler gelmeyecek. Eğer biri sana mesaj atarsa karşı tarafa otomatik olarak sessiz modda olduğuna dair bilgilendirme cevabı gidecek. Bu sayede arkadaşların meşgul olduğunu anlayacak ve yanlış anlamaların önüne geçebileceksin.

Instagram sessiz mod nasıl kullanılır?

Ocak ayı sonu itibarıyla ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde kullanıma sunulan özellik yakın bir zamanda Türkiye’de de nihai kullanıcılara açılacak. Ders çalışırken veya toplantı yaparken Instagram’a kısa bir süreliğine ara vermiş olacaksın.

Şimdi Instagram sessiz modu nasıl açacağına ve kullanacağına bakalım. Bunun için şu adımları izle:

 • Uygulamayı aç. Sağ alt köşedeki resmine dokunarak profil sayfana git.

instagram-sessiz-mod

 • Sağ üst köşedeki üç çizgiye dokunarak Ayarlara gir.

instagram-sessiz-mod

 • Bildirimler seçeneğine tıkla.

instagram-sessiz-mod

 • Seçenekler arasından Sessiz Modu bulup dokun.
 • Sessiz Mod seçeneğindeki anahtarı sağa çekerek aç (griden maviye döner)
 • Alt seçenekte yer alan saat dilimi düzenle.
 • 12 saate kadar sessiz modu ayarlayabilirsin. Instagram seçtiğin saat aralığını otomatik kaydedecek ve sessiz moda geçecek. Süre bitiminde tekrar bildirimleri almaya başlayacaksın. Sessiz moddayken neler kaçırdığına dair bir özet sunacak. Senin adına mesajları otomatik cevaplayacak.

Sessiz modu iptal etmek için beşinci adıma kadar ilerle. Sessiz Mod seçeneğindeki anahtarı sağa çekerek kapatman (griden maviye döner) yeterli.

⚠️ Yeni bir özellik daha keşfetmek için Instagram mesaja özel cevaplama nasıl yapılır yazımı şimdi oku.

Rehberler sunan AndroidListe, sayısız uygulama, oyun, tema ve haber içeriyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Instagram

  Instagram

  Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderi, hikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlar ile sohbet edebilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

TikTok’a Instagram ekleme nasıl yapılır?
TikTok’a Instagram ekleme nasıl yapılır?

Sosyal medyada daha fazla insana ulaşmak, kolayca hem TikTok’tan hem de Instagram’dan video paylaşmak ister misin? TikTok’a Instagram ekleme mümkün. Böylelikle iki platformda da kısa videolarını takipçilerinle paylaşabilirsin. Nasıl yapacağını keşfetmek için okumaya devam et!…

Android’de WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır?
Android’de WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır?

WhatsApp’ı çok severek kullanıyor ama kısa süreliğine ara vermek ve artık mesaj almak istemiyor musun? Bunun için çıkış yapabilirsin. WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır, Web ve masaüstü sürümünde hangi adımları atman gerekiyor hepsi bu rehberde. Detaylar için okumaya devam et! …