Bluetooth ile Wi-Fi Paylaşma Nasıl Yapılır, Öğren, İnternetsiz Kalma!

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

Kablosuz ağa bağlanamıyorum diye İnternetsiz mi kalacaksın? Elbette hayır. İşin sırrı bluetooth ile Wi-Fi paylaşma. Hotspot değil, Bluetooth tethering yani bluetooth ile İnternet paylaşımı nasıl yapılır? Kolay anlaşılır resimlerle en basit yoldan yapmanı sağlayacağız. İnternetsiz kalmamak için hemen okumaya başla.

Bluetooth ile Wi-Fi Paylaşma, İnternet’e Açılan Kapı

Mobil cihazlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, Wi-Fi ve İnternet olmazsa olmazlardan. Telefonunu bir Wi-Fi hotspot yani kablosuz ağ erişim noktası olarak kullanabilirsin.

Bugün hotspot yerine bluetooth ile Wi-Fi paylaşma nasıl yapılır ele alacağız. Kimi hallerde herhangi bir cihazını doğrudan Wi-Fi ağına bağlayamazsan telefonun sayesinde birden fazla cihazı bluetooth tethering ile İnternet’e bağlayabilirsin.

Bluetooth ile Wi-Fi Paylaşma Nasıl Yapılır?

Bluetooth ile İnternet paylaşımı, çoklu cihazlar söz konusu olduğunda ideal bir çözüm. Dizüstü, tablet, telefon ve bilgisayarı, tek bir veri bağlantısına ücret ödeyerek İnternet’e bağlayabilirsin.

Bluetooth ile Wi-Fi paylaşma adımlarına, yapman gereken ayarlara birlikte bakalım.

1- Ayarlar’dan Kablosuz ve Ağlar bölümünden Bluetooth’u aç.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

2- Yine Kablosuz ve Ağlar bölümünden Daha Fazla’ya veya Diğer’e tıkla.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

3- Bluetooth Tethering veya Bluetooth Bağlantı Paylaşma (cihaza göre değişebilir) seçeneğini açarak etkin hale getir.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

4- Tekrar Bluetooth sekmesini aç. Kullanılabilir Cihazlar’a bak. Bağlamak istediğin cihaz ile telefonunu eşleştir.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

  • Daha önce bluetooth ile dosya gönderdiysen hatırlarsın. İki cihazı bluetooth üzerinden eşleştirirken gelen eşleşme şifrelerini onaylayıp cihazlarını birbirine bağlayabilirsin.

5- Eşleşen Cihazlar sekmesinde bağladığın cihazı göreceksin. Buna tıklayarak cihazla İnternet Bağlantısı Paylaşımı’nı etkinleştir.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

 

  • Eğer iki telefonu eşleştiriyorsan aynı işlemi diğer telefonda da yaparak cihazın İnternet Bağlantısı Paylaşımını etkinleştirmelisin.

Windows 10 bilgisayarını bluetooth ile İnternet’e bağlamak istiyorsan eşleştirme işlemini yaptıktan sonra Denetim Masası > Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünde kendi telefonunu görmelisin.

bluetooth-ile-wifi-paylaşma

Telefonun üzerine sağ tıklayıp Bağlanırken Kullan > Erişim Noktası seçeneğine tıkladığında ağa bağlanacaksın. Tarayıcını açıp dilediğin sayfada gezebilirsin.

Sağ tık menüsünde Bağlanırken Kullan > Doğrudan Bağlantı seçeneğini görüyorsan eşleşmenin gerçekleşmediği anlamına gelir. Böyle bir durumda İnternet’e bağlanamazsın. Yeniden bilgisayarın ve telefonunu eşlemeyi dene. Bunu bilgisayarın üzerinden Aygıt Ekle’den yapabilirsin.

Bluetooh ile Wi-Fi paylaşma seni birçok dertten kurtaracak. Android’de 5 Wi-Fi bağlanma sorunu ve çözüm yollarına da göz atmayı unutma!Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin. Sayfamızdan uygulama indir veya Facebook sayfamızdan bizi takip et!

TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?
TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?

Komik videolar paylaşıyor ve çokça izleniyor musun? TikTok profilime kimler baktı diye merak ediyorsan işte cevabı! TikTok profiline bakanlar, uygulama üzerinden kolay bir şekilde görüntülenebiliyor. En hızlı yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için okumaya devam et! T…

Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?
Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?

Birbirinden harika kareler yakalıyor bunları müzik eşliğinde bir slayt gösterisine dönüştürmek mi istiyorsun? Müzikli slayt gösterisi yapmak için ihtiyacın olacak en iyi Android uygulamaları keşfetmek ve kolay yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başl…

TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem
TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem

Günümüzün popüler uygulaması TikTok’tan video izlemeyi seviyor musun? Peki, beğendiğin bu videoları indirmek ister misin? Bugün, TikTok’tan video indirme yöntemi olarak 4 farklı yoldan bahsedeceğiz. Bu sayede viral olmuş videoları saklayabilirsin. Nasıl mı, okumaya devam et! …

WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?
WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?

Severek kullandığın mesajlaşma uygulamasında gönderdiğin mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini ister misin? WhatsApp kaybolan mesajlar, artık kullanımda. Süreli mesajlar ile ilgili bilmen gerekenlere ve nasıl etkinleştireceğine dair tüm detaylar için hemen oku! …

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?
Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?

Telefonunda gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullandığın parmak izi okuyucu çalışmıyor mu? Panik yapmana hiç gerek yok! Bahsedeceğimiz sorunlar ve çözüm yollarını kendin deneyerek parmak izi okuyucunu hayata döndürebilirsin. Detayları öğrenmek için hemen okumaya başla!…