Telegram güvenli mi? Daha güvenli kullanmanı sağlayacak en iyi ipuçları

telegram-güvenli-mi

Arkadaşlarınla mesajlaşırken güvenlik endişeleri duyuyor Telegram güvenli mi diye merak mı ediyorsun? Bu rehberimizdeki ipuçları ile Telegram’ı daha güvenli bir şekilde kullanabilirsin. Dikkat etmen gereken noktaları ve neler yapman gerektiğini öğrenmek için okumaya devam et.

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, uygulamada oluşabilecek açıkları kapatmaya çalışıyor. Daha güvenli bir kullanıcı deneyimi için uçtan uca şifreleme, kendi kendin yok eden mesajlar, gizli sohbetler gibi birçok seçenek sunuyor.

Telegram’ı daha güvenli kullanmanı sağlayacak ipuçlarını sıralayalım.

1. Uçtan uca şifreli mesajlar için gizli sohbetleri kullan

Telegram normal sohbetlerde varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyi kullanmaz. Bu özelliği manuel olarak kendin etkinleştirmen gerekir. Bunun yerini gizli sohbet başlatmak içeriklerini şifrelenmesini sağlar. Ayrıca gizli sohbetler cihazdan cihaza taşınmaz. Gizli sohbet başlatmak için:

 • Uygulamayı aç ve sağ alt köşedeki yer alan kalem simgesine dokun.
 • Yeni Gizli Sohbet seçeneğine tıkla ve sohbet edeceğin kişiyi seç.

telegram-güvenli-mi

2. İzinsiz erişimleri engellemek için iki adımlı doğrulamayı kullan

İki adımlı doğrulama, girişleri güven altında tutmak için oldukça faydalı. Yeni bir cihazdan giriş yaptığında ve şifrenle birlikte bir SMS kodu gönderir. Bu koda sahip olmayanlar uygulamayı açamaz. İki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için:

 • Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik yolunu izle.
 • İki Adımlı Doğrulama seçeneğine dokun ve bir şifre oluştur. Bu şifreyi unutmamaya özen göster.

telegram-güvenli-mi

3. Diğer cihazlardaki açık oturumları kapat

Telegram aynı hesapla farklı cihazlarda oturum açmana imkan tanır. Birden fazla cihazda açılan sohbetler uçtan uca şifrelenmez. Kullanmadığın cihazlarındaki oturumları kapatman güvenliğin açısından yararına olacaktır. Diğer cihazlardaki açık oturumları kapatmak için:

 • Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik yolunu izle.
 • Cihazlar seçeneğine gir. Diğer Tüm Oturumları Sonlandır seçeneğine dokun.

telegram-güvenli-mi

4. Medyaları kendini yok edecek şekilde gönder

Kendini yok eden mesajlar, belirli bir süre sonra kendilerini siler. Resim ve videoları bu şekilde göndererek gizliliğini sağlayabilirsin. Gizli sohbetlerde de bu tür mesajları gönderebilirsin. Kendini yok eden mesaj göndermek için:

 • Uygulamayı aç, bir sohbetine gir.
 • Ataç simgesine dokunarak göndermek istediğin fotoğrafı veya videoyu seç.
 • Saat simgesine (saat veya içinde rakam olan) dokun ve ne kadar süreyle gösterileceğini seç.

telegram-güvenli-mi

5. Proxy (vekil) sunucu ile IP adresini gizle

IP adresini gizlemek için birçok VPN servisi var. Telegram ücretsiz bir şekilde Proxy (vekil) sunucu eklemene imkan tanır. İşleme başlamadan önce hangi Proxy servisini kullanacağına karar ver ve gerekli bilgileri al. Şimdi uygulamaya vekil sunucu nasıl ekleyeceğine bakalım.

 • Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Ayarlar > Veri ve Depolama yolunu izle.
 • Vekil Sunucu Ayarlarına dokun.
 • Vekil Sunucu Kullan seçeneğini anahtarı çekerek aç.
 • Vekil Sunucu Ekle seçeneğine girerek Proxy bilgilerini gir ve sağ üst köşedeki tik simgesine dokunarak işlemi onayla.

telegram-güvenli-mi

🎧 Telegram sesli mesaj indirme nasıl yapılır yazımızı şimdi incele.

AndroidListe‘den ücretsiz APK indir, oyun, uygulama ve tema keşfet, Android ile ilgili haberleri takip et. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Telegram

  Telegram

  Telegram, gizliliğine ve güvenliğine önem veren, kullanımı kolay bir anlık mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, kanal kurabilir, 200.000 kişilik gruplar oluşturabilir, 2 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilir ve canlı yayın yapabilirsin.

Instagram gönderi ve hikaye görünür yapma yolları
Instagram gönderi ve hikaye görünür yapma yolları

Paylaştığın hikaye ve gönderileri bazı takipçilerin için görünmez hale mi getirdin? Tekrardan görünür hale mi getirmek istiyorsun? Instagram hikaye görünür yapma imkanı sunar. Ancak gönderiler için süreç daha farklı işliyor. Neler yapabileceğini görmek için okumaya devam et! …

Instagram eski hikayelere bakma nasıl yapılır?
Instagram eski hikayelere bakma nasıl yapılır?

Daha önce paylaşmış olduğun hikayelere yeniden bakmak mı istiyorsun? Paylaşmış olduğun Instagram eski hikayelere bakma şansın var ancak başkasının eski hikayelerini görmek pek de kolay değil. Bu rehberimizde geçmiş hikayelere nasıl bakacağını keşfetmek için okumaya devam et! …

Filigransız TikTok videoları nasıl indirilir?
Filigransız TikTok videoları nasıl indirilir?

Başka platformlarda paylaşmak ya da Android cihazına kaydetmek için filigran olmadan TikTok’tan video mu indirmek istiyorsun? Filigransız TikTok videoları nasıl indirilir merak edenler için farklı yöntemlerin yer aldığı bir rehber hazırladık. Detaylar için okumaya devam et! F…