Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

instagram-bağlantı-geçmişi

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!

Instagram link geçmişi

Instagram, uygulama içinde tıkladığın linkleri, ziyaret ettiğin sayfaları 30 gün boyunca saklar. Tıkladığın bağlantılar aracılığıyla ilgilendiğin sayfaları öğrenir ve bunlarla ilgili reklam göstermeye devam eder.

Geçmiş tıklamalarına göre Instagram’ın sana reklam göstermesini istemiyorsan bu özelliği kapatabilirsin. Ancak kapatman durumunda geçmişte hangi web sitelerini girdiğini sen de göremezsin.

Instagram bağlantı geçmişi açma ve kapatma

Instagram tıkladığın linkleri takip edebilmek için iznine ihtiyaç duyar. Bir anda belirlen açılır pencereler ile farkında olmadan bu izni vermiş olabilirsin. Kontrol etmen yararına olacaktır. Bağlantı geçmişine bakabilir, ister açabilir istersen kapatabilirsin. Bunun için şu adımları izle:

 • Uygulamayı aç ve sağ alt köşedeki resmine dokunarak profil sayfana gir.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Hareketlerin seçeneğine gir.
 • Bağlantı geçmişi seçeneğine dokun.

instagram-bağlantı-geçmişi

 • Eğer bağlantılar burada liste halindeyse yer alıyorsa bu özellik etkin demektir ve ziyaret ettiğin bağlantılar takip ediliyor demektir. Aksi takdirde “Bağlantı geçmişine izin ver” seçeneği yer alır. İzin vermen durumunda özellik aktif hale gelir. Ayrıca “Bağlantı geçmişi yok” yazıyorsa tıklanmış bir bağlantı olmadığı anlamına gelir.
 • Bağlantı geçmişini kapatmak istiyorsan listedeki bağlantılardan birine tıkla.
 • Açılan pencerenin sağ üst köşesindeki yan yana üç noktaya dokun.
 • Bağlantı geçmişine izin ver seçeneğindeki anahtarı kapat.

Instagram bağlantı geçmişi, web sürümünde ve sohbetlerinde tıkladığın linkleri kapsamaz. Bu ziyaretler bağlantı geçmişine eklenmez.

Bahsettiğimiz bu özellik henüz küresel çapta kullanıma sunulmuş değil ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından erişilebilmekte. İlerleyen süreçte tüm kullanıcılara açılacaktır. Hareketlerin arasında bağlantı geçmişi seçeneğini göremiyorsan bir süre daha beklemen gerekir.

Instagram uçtan uca şifreleme nasıl açılır yazımızı şimdi incele.

AndroidListe‘den ücretsiz APK indir, oyun, uygulama ve temalar keşfet, Android ile ilgili haberleri takip et. Bu yazıyı beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş onlar da yararlansın!

 1. Instagram

  Instagram

  Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ. Arkadaşlarının gönderihikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, çerçeve ve özel efektler kullanabilir, direkt mesajlar ile sohbet edebilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

Instagram arama önerileri nasıl temizlenir?
Instagram arama önerileri nasıl temizlenir?

Instagram platformu kullandıkça tercihlerin, neleri beğenip beğenmediğin nasıl zaman geçirdiğin ile ilgili kişisel verilerini toplar. Bu veriler doğrultusunda önerilerde bulunur. Instagram arama önerilerini silmene imkan tanır. Nasıl yapacağını keşfetmek için okumaya devam et…

Telegram sesli mesaj indirme nasıl yapılır?
Telegram sesli mesaj indirme nasıl yapılır?

Sohbetlerin sırasında aldığın sesli mesajları cihazına kaydetmek veya arkadaşlarınla yeniden paylaşmak mı istiyorsun? Telegram sesli mesaj indirme özelliğine sahip. Atacağın birkaç basit adımla kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için rehberimizi okumaya devam et!…

Instagram iletişim butonu ekleme nasıl yapılır?
Instagram iletişim butonu ekleme nasıl yapılır?

İnsanların işletme hesabın üzerinden sana daha kolay ulaşılmasını istiyorsan Instagram iletişim butonu ekleme özelliğini deneyebilirsin. Bu sayede potansiyel müşterilerinle hızlı bir şekilde iletişime geçebilir hatta satışlarını artırabilirsin. Detaylar için okumaya devam et!…

WhatsApp’ta birden fazla kişiye mesaj nasıl gönderilir?
WhatsApp’ta birden fazla kişiye mesaj nasıl gönderilir?

Bir mesajı birçok kişiyle paylaşman gerektiğinde tek tek atmak yerine bunu daha hızlı bir şekilde yapabilirsin. WhatsApp’ta birden fazla kişiye mesaj atma imkanın var. Bunun için deneyebileceğin farklı yollar bulunuyor. Nasıl yapılır adım adım öğrenmek için okumaya devam et! …