Instagram güvenlik kontrolü nasıl kullanılır?

instagram-güvenlik-kontrolü

Hesap çalmaların yaygınlaştığı günümüzde sosyal ağını daha güvenli kullanmak ister misin? Instagram güvenlik kontrolü sayesinde bu tür sorunların önüne bir nebze olsun geçebilirsin. Uygulamayı daha emniyetli kullanmanı sağlayacak özellikleri keşfetmek için hemen okumaya başla!

Instagram güvenlik kontrolü seçenekleri

Popüler sosyal ağ uygulaması, kullanıcı hesaplarının güvende kalması için uzun süredir uğraşıyor. Hesap güvenliğinin tek elden yönetilebilmesi için güvenlik kontrolünü devreye aldı. Bu sayede hesaplarındaki bilgilerin güncel ve doğru olmasını sağlayabilirsin.

Güvenlik kontrolü seçeneklerine Ayarlardan ulaşabilirsin. Bunun için profilinin sağ üst köşesinde bulunan üç çizgiye dokun. Ardından Ayarlar > Güvenlik > Güvenlik Kontrolü yolunu izle.

instagram-güvenlik-kontrolü

Şimdi burada  bulunan seçeneklere ve nasıl kullanacağına değinelim.

1. Şifre:

Şifre, Instagram hesabının temel korumasını oluşturur. Tahmin edilmesi zor şifreler kullanman hesabını daha fazla güvende tutmana yardımcı olur. Belirli aralıklarla şifreni değiştirmen yararlı olacaktır.

Güvenlik kontrolündeki şifre seçeneğine girdiğinde şifreni en son ne zaman güncellediğin gösterilir. Rakam + harf + özel karakter (!$% vb.) kullanarak oluşturacağın en az 6 karakter içeren yeni bir şifre oluşturmalısın. Şifrenin uzun ve karışık olması çözülmesini zorlaştırır. Yeni şifreyi iki kere girdikten sonra Kaydet düğmesine dokunman yeterli.

instagram-güvenlik-kontrolü

2. E-posta adresi:

E-posta hesabını oluşturan temel ögelerden biridir. Hesabına giriş işlemlerinden bildirim almaya ve şifre değiştirmeye kadar tüm işlemler e-posta üzerinden yapılır. Bu nedenle e-posta adresinin doğru ve güncel olması önemli.

🙍‍♂️ Instagram hesap doğrulama adım adım nasıl yapılır, şimdi incele.

E-postanı güncellemek için Güvenlik Kontrolü > E-posta yolunu izle. E-postanı güncellemek istersen yeni adresini yaz ve İleri düğmesine dokun. E-postana gelecek kodu girerek e-postanı güncelle.

instagram-güvenlik-kontrolü

3. Telefon numarası

Instagram telefon numarası girilmesini zorunlu tutmasa da arkadaşlarını bulmak, şifreni kolayca yenilemek, bildirimler almak için numaranı kullanmak yararına olabilir.

Platforma kayıtlı telefon numaranı güncellemek veya doğrulamak için yazdıktan sonra İleri tuşuna dokun. Doğrulama kodu SMS olarak gönderilecek. Bu kodu girerek numaranı güncelleyebilirsin.

instagram-güvenlik-kontrolü

4. İki faktörlü kimlik doğrulaması

İki faktörlü kimlik doğrulaması, yabancı kişilerin Instagram hesabına erişimi zorlaştırmak adına etkili bir yöntemdir. Bilgin dışında hesaba yeni cihazlardan giriş yapılmasını da zorlaştırır.

Tanınmayan bir cihazdan hesabına giriş yapmak istemen durumunda devreye girer ve girişe onay vermen gerekir. Bu yöntemden, iki faktörlü doğrulama uygulaması (yoksa yüklenmeli) veya kısa mesaj aracılığıyla yararlanabilirsin.

Bu yöntemi kullanmak için:

  • Güvenlik Kontrolü seçeneklerinden İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’na dokun
    Başla’yı tıkla.
  • Güvenlik yöntemini uygulama veya kısa mesaj olarak seç.
  • Seçtiğin yönteme göre verilen talimatları uygula.

instagram-güvenlik-kontrolü

🔍 Güvenliğin konusunda artık eminsen yepyeni içerikler için Instagram keşfet sayfası nasıl değiştirilir yazımızı şimdi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

  1. Instagram

    Instagram

    Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderihikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlaşabilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?
Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?

Büyük keyifle izlediğin Reels videosunu çok beğendin ve arkadaşlarınla paylaşmak istiyorsun. Ama Instagram son izlenen Reels videosunu nasıl bulacağını bilmiyorsan bu rehberimizdeki yöntemleri deneyebilirsin. İşini kolaylaştıracak bu yöntemleri keşfetmek için okumaya devam et…

TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?
TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?

TikTok uygulamasını bir türlü açamıyor, severek izlediğin videolara erişemiyor hatta hesabını göremiyor musun? Tiktok çalışmıyor ise işte düzeltmenin yolları. Uygulamayı eski haline getirmeni sağlayacak çözüm yollarını bu rehberde listeledik. Detaylar için okumaya devam et! T…

Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?
Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!…

TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?
TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?

Beğenmediğin bir videoyu yanlışlıkla tekrar mı paylaştın ya da artık tekrar paylaşılanlar arasında görmek istemiyor musun? TikTok tekrar paylaşılanları silme seçeneğine sahip. Böyle bir durumda kendin bunu kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…