Instagram haritalar nedir ve nasıl kullanılır?

instagram-harita

Sosyal ağında popüler mekanları daha kolay keşfetmek ister misin? Instagram haritalar güncellendi ve daha fonksiyonel hale geldi. Yenilenen Instagram maps nedir, neler getiriyor ve nasıl kullanılır gibi merak edilen sorulara cevaplar bulabileceğin yazımızı hemen okumaya başla!

Instagram haritalar nedir?

Bir yıldan fazla bir süredir deneme ve geliştirme çalışmaları süren Instagram Haritalar özelliği nihayet son halini aldı ve tüm kullanıcılara sunuldu. Yeni haritalar, konum göstermekten çok daha fazlasını sunuyor.

Instagram Maps, paylaşılan bir hikaye, gönderi, video için konum eklemeyi mümkün kılıyordu. Bu konum bilgilerine tıklandığında harita üzerindeki yeri ve bu yerle ilgili yapılan paylaşımları görmek mümkündü.

Yenilenen haritalar artık daha fazlasını sunuyor. Etkileşimli hale gelen haritalar yakın çevreyi keşfetmen için fırsatlar sunuyor. Kullanıcılar arasındaki popüler mekanları listeliyor. Yakın çevrede bulunan kafeler, restoranlar, gezilecek yerler, oteller, park ve bahçeler, barlar sekmeler halinde yer alıyor.

instagram-harita

Haritada bakılan konumla ilgili hava durumunu gösteriyor. Ayrıca haritada arama yapman artık mümkün. Bu da özellikle yakın çevredeki işletmeleri ve önemli yerleri keşfetmeni hızlandırıyor. Her zaman olduğu gibi paylaşılan içeriklere (hikaye, video, gönderi) ulaşabilirsin.

Hala nerede olduğunun bilinmesini istemiyorsan gönderilerde Instagram konum gizleme mümkün.

Instagram haritalar nasıl kullanılır?

Haritaların kullanımı aslında çok basit. Kullanım açısından çok da değişen bir şey yok. Ancak önceden belirtiğimiz gibi daha işlevsel.

instagram-harita

Haritayı kullanmak için bir videoda, gönderi veya hikayede yer alan konum bilgisine tıklaman yeterli. Bu özelliği ilk defa deneyecekler için “Yakındaki popüler yerleri keşfet” uyarısı çıkabilir. “Başla” seçeneğine dokunarak etkileşimli haritalara erişebilirsin.

Konuma tıklayıp haritaya eriştiğinde Başlıca ve En Yeniler şeklinde eskiden olduğu gibi gönderiler listelenecek. Konumla ilgili paylaşılan gönderi sayısını, bulunduğun yere olan uzaklığını öğrenebilirsin.

instagram-harita

Gönderilerin olduğu bölümü aşağıya doğru çektiğinde Bu Bölgede Ara seçeneğini görebilir ve arama yapabilirsin. Popüler mekanlar ve son paylaşımlar harita üzerinde gösterilecek.

Haritanın sağ üst köşesindeki kağıt uçak şeklindeki simgeye dokunarak kendi mevcut konumuna göre ilgili haritayı açabilirsin.

Keşfete (büyüteç simgesi) girerek istediğin konumu arayabilir veya etiket # (#yeradi) kullanabilirsin. Bu şekilde de haritalara ulaşman mümkün.

Beğendiğin hikayelere hızlıca cevap vermek istersen Instagram hikayelerine nasıl hızlı tepki verilir yazımızı şimdi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

  1. Instagram

    Instagram

    Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderihikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlaşabilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

TikTok ekran süresi sınırları nasıl ayarlanır?
TikTok ekran süresi sınırları nasıl ayarlanır?

Ekran başında fazlaca zaman geçirdiğini mi düşünüyorsun ya da çocuğunun daha kontrollü vakit geçirmesini mi istiyorsun? TikTok ekran süresi sınırlarını ayarlamana imkan tanıyor. Daha makul sürelerde uygulamayı kullanmanı sağlayacak bu özelliği keşfetmek için okumaya devam et!…

Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?
Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?

Büyük keyifle izlediğin Reels videosunu çok beğendin ve arkadaşlarınla paylaşmak istiyorsun. Ama Instagram son izlenen Reels videosunu nasıl bulacağını bilmiyorsan bu rehberimizdeki yöntemleri deneyebilirsin. İşini kolaylaştıracak bu yöntemleri keşfetmek için okumaya devam et…

TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?
TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?

TikTok uygulamasını bir türlü açamıyor, severek izlediğin videolara erişemiyor hatta hesabını göremiyor musun? Tiktok çalışmıyor ise işte düzeltmenin yolları. Uygulamayı eski haline getirmeni sağlayacak çözüm yollarını bu rehberde listeledik. Detaylar için okumaya devam et! T…

Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?
Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!…

TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?
TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?

Beğenmediğin bir videoyu yanlışlıkla tekrar mı paylaştın ya da artık tekrar paylaşılanlar arasında görmek istemiyor musun? TikTok tekrar paylaşılanları silme seçeneğine sahip. Böyle bir durumda kendin bunu kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…