Telegram bot ekleme Android’de nasıl yapılır?

telegram-bot-ekleme

Botlar, popüler anlık mesajlaşma uygulamasını rakiplerinden öne çıkaran önemli özelliklerinden biri. Üstelik kullanmak da kolay. Telegram bot ekleme tüm ayrıntılarıyla bu yazımızda. Birçok işleve otomatik erişebileceğin bu mini yazılımları sohbetlerine eklemek için hemen oku!

Telegam bot nedir?

Telegram bot, platform üzerinde çalışabilen yapay zeka destekli üçüncü taraf mini yazılımlara denir. Sohbetlerde bu yazılımlarla mesaj atarak, komut vererek ve satır içi isteklerde bulunarak etkileşime geçebilirsin. Botlar aracılığıyla birçok hizmeti ve işlevi otomatik olarak gerçekleştirebilirsin.

Botlar sayesinde yeni çıkartmalar keşfedebilir, oyunlar oynayabilir, ortak zevklere sahip olduğun insanlarla tanışabilir, sana özel bildirimler ve haberler alabilir, ödeme işlemleri de dahil aklına gelebilecek birçok şeyi yapabilirsin.

Popüler bazı botlardan örnekler verelim:

 • Gmail Bot (@gmailbot) ile e-postalarına sohbet ekranından ulaşabilirsin.
 • YouTube Bot (@youtube) ile YouTube videoları bulup sohbetlerinde paylaşabilirsin.
 • Gamee (@gamee) ile oyun oynayabilir ve arkadaşlarına meydan okuyabilirsin.
 • Sticker Bot (@sticker) yeni çıkartma ve emoji bulmanı sağlar.
 • PollBot (@pollbot) ile anket düzenleyip arkadaşlarına gönderebilirsin.
 • Weatherman (@weatherman_bot) yaşadığın şehrin hava durumu bilgilerini öğrenebilirsin.
 • Store Bot (@storebot) Telegram’daki en iyi botları keşfetmeni sağlar.

Botlar, verilen izinlere göre kişisel bilgilerine veya sohbet içeriklerine erişebilir. Telegram tarafından onaylanmış ve çok fazla erişim izni istemeyen botları kullanman yararına olur.

Telegram Bot Ekleme

Şimdi bu popüler botları nasıl bulacağını ve Telegram sohbetlerine ekleyeceğine bakalım. Bunun için aşağıdaki adımları izle:

1. Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki büyüteç simgesine dokun.

telegram-bot-ekleme

2. Arama çubuğuna botun adını yaz (örneğin gamee).

telegram-bot-ekleme

3. Sonuçlar listelenecek. Burada aradığın bota tıkla.

telegram-bot-ekleme

4. Botun sohbet sayfası açılacak. Başlat düğmesine bas. Artık bu bot sohbetlerinde gösterilecek. Sunduğu hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsin.

telegram-bot-ekleme

Telegram Grubuna veya Kanalına Bot Ekleme

İstersen Telegram grubuna veya kanalına bot ekleyebilirsin. Yukarıda bir botla nasıl sohbet başlatacağına değindik. Keşfettiğin yeni botları grup veya kanalarına ekleyebilir ve arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

👥 Grup veya kanal açmayı hala bilmiyorsan Telegram kanal açma ve grup oluşturma blog yazımızı okuyabilirsin.

Gruba veya kanala bot eklemek için şu adımları izle:

1. Sohbet başlattığın bota tıkla (örneğin gamee).

telegram-bot-ekleme

2. Sohbet sayfasının üst kısmında botun profil resmine dokun.

telegram-bot-ekleme

3. Botla ilgili bilgilerin yer aldığı profil sayfası açılacak. Burada alt kısımda yer alan Gruba veya Kanala Ekle düğmesine dokun.

telegram-bot-ekleme

4. Eklemek istediğin kanalı/grubu seç.

telegram-bot-ekleme

 

5. Açılan sayfada bota verebileceğin izinler gösterilir. Dilediğin izni imleci oynatarak açıp kapatabilirsin. Botu Yönetici Olarak Ekle düğmesine dokun. Uyarı mesajını Yönetici Olarak Ekle’ye dokunarak onayla.

telegram-bot-ekleme

6. Kanallar için botu yönetici olarak eklerken gruplar için üye olarak ekleyebilirsin.

telegram-bot-ekleme

Telegram bot ekleme sandığın kadar zor değilmiş. Sen de “Telegram’da birinin beni engellediğini nasıl anlarım?” diye merak ediyorsan hemen makalemizi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

 1. Telegram

  Telegram

  Telegram kullanımı kolay, gizliliğini ve kullanıcı verilerini koruyan bir mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, kanal kurabilir, 200.000 kişilik gruplar oluşturabilir, 2 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilir ve canlı yayın yapabilirsin.

Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?
Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!…

TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?
TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?

Beğenmediğin bir videoyu yanlışlıkla tekrar mı paylaştın ya da artık tekrar paylaşılanlar arasında görmek istemiyor musun? TikTok tekrar paylaşılanları silme seçeneğine sahip. Böyle bir durumda kendin bunu kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…

WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?
WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?

Ünlü anlık mesajlaşma uygulaması hesabını daha güvende tutmak ve daha kolay bağlanabilmen için yeni alternatif yöntemler deniyor. WhatsApp doğrulama kodu artık e-posta ile de alınabilecek. Henüz test aşamasında olan bu özellik nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et!…

Instagram hitap şekli ekleme nasıl yapılır
Instagram hitap şekli ekleme nasıl yapılır

Bazı hesaplarla iletişim kurmak istediğinde nasıl hitap edeceğini kestirmek de zorlanıyor musun? Bu durumun farkında olan Instagram hitap şekli ekleme özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde iletişim kurarken daha doğru kelimeleri seçebilirsin. Detaylar için okumaya devam et…

Tiktok AI Song özelliği Android’de nasıl kullanılır?
Tiktok AI Song özelliği Android’de nasıl kullanılır?

Kendi şarkılarını oluşturarak sosyal medyada farkını konuşturmak ister misin? TikTok AI Song özelliğiyle kendi şarkılarını besteleyip söyletebilir ve videolarında kullanabilirsin. Test aşamasındaki bu özellik neler getiriyor ve nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et…