Telegram bot ekleme Android’de nasıl yapılır?

telegram-bot-ekleme

Botlar, popüler anlık mesajlaşma uygulamasını rakiplerinden öne çıkaran önemli özelliklerinden biri. Üstelik kullanmak da kolay. Telegram bot ekleme tüm ayrıntılarıyla bu yazımızda. Birçok işleve otomatik erişebileceğin bu mini yazılımları sohbetlerine eklemek için hemen oku!

Telegam bot nedir?

Telegram bot, platform üzerinde çalışabilen yapay zeka destekli üçüncü taraf mini yazılımlara denir. Sohbetlerde bu yazılımlarla mesaj atarak, komut vererek ve satır içi isteklerde bulunarak etkileşime geçebilirsin. Botlar aracılığıyla birçok hizmeti ve işlevi otomatik olarak gerçekleştirebilirsin.

Botlar sayesinde yeni çıkartmalar keşfedebilir, oyunlar oynayabilir, ortak zevklere sahip olduğun insanlarla tanışabilir, sana özel bildirimler ve haberler alabilir, ödeme işlemleri de dahil aklına gelebilecek birçok şeyi yapabilirsin.

Popüler bazı botlardan örnekler verelim:

 • Gmail Bot (@gmailbot) ile e-postalarına sohbet ekranından ulaşabilirsin.
 • YouTube Bot (@youtube) ile YouTube videoları bulup sohbetlerinde paylaşabilirsin.
 • Gamee (@gamee) ile oyun oynayabilir ve arkadaşlarına meydan okuyabilirsin.
 • Sticker Bot (@sticker) yeni çıkartma ve emoji bulmanı sağlar.
 • PollBot (@pollbot) ile anket düzenleyip arkadaşlarına gönderebilirsin.
 • Weatherman (@weatherman_bot) yaşadığın şehrin hava durumu bilgilerini öğrenebilirsin.
 • Store Bot (@storebot) Telegram’daki en iyi botları keşfetmeni sağlar.

Botlar, verilen izinlere göre kişisel bilgilerine veya sohbet içeriklerine erişebilir. Telegram tarafından onaylanmış ve çok fazla erişim izni istemeyen botları kullanman yararına olur.

Telegram Bot Ekleme

Şimdi bu popüler botları nasıl bulacağını ve Telegram sohbetlerine ekleyeceğine bakalım. Bunun için aşağıdaki adımları izle:

1. Uygulamayı aç. Sağ üst köşedeki büyüteç simgesine dokun.

telegram-bot-ekleme

2. Arama çubuğuna botun adını yaz (örneğin gamee).

telegram-bot-ekleme

3. Sonuçlar listelenecek. Burada aradığın bota tıkla.

telegram-bot-ekleme

4. Botun sohbet sayfası açılacak. Başlat düğmesine bas. Artık bu bot sohbetlerinde gösterilecek. Sunduğu hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsin.

telegram-bot-ekleme

Telegram Grubuna veya Kanalına Bot Ekleme

İstersen Telegram grubuna veya kanalına bot ekleyebilirsin. Yukarıda bir botla nasıl sohbet başlatacağına değindik. Keşfettiğin yeni botları grup veya kanalarına ekleyebilir ve arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

👥 Grup veya kanal açmayı hala bilmiyorsan Telegram kanal açma ve grup oluşturma blog yazımızı okuyabilirsin.

Gruba veya kanala bot eklemek için şu adımları izle:

1. Sohbet başlattığın bota tıkla (örneğin gamee).

telegram-bot-ekleme

2. Sohbet sayfasının üst kısmında botun profil resmine dokun.

telegram-bot-ekleme

3. Botla ilgili bilgilerin yer aldığı profil sayfası açılacak. Burada alt kısımda yer alan Gruba veya Kanala Ekle düğmesine dokun.

telegram-bot-ekleme

4. Eklemek istediğin kanalı/grubu seç.

telegram-bot-ekleme

 

5. Açılan sayfada bota verebileceğin izinler gösterilir. Dilediğin izni imleci oynatarak açıp kapatabilirsin. Botu Yönetici Olarak Ekle düğmesine dokun. Uyarı mesajını Yönetici Olarak Ekle’ye dokunarak onayla.

telegram-bot-ekleme

6. Kanallar için botu yönetici olarak eklerken gruplar için üye olarak ekleyebilirsin.

telegram-bot-ekleme

Telegram bot ekleme sandığın kadar zor değilmiş. Sen de “Telegram’da birinin beni engellediğini nasıl anlarım?” diye merak ediyorsan hemen makalemizi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

 1. Telegram

  Telegram

  Telegram kullanımı kolay, gizliliğini ve kullanıcı verilerini koruyan bir mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, kanal kurabilir, 200.000 kişilik gruplar oluşturabilir, 2 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilir ve canlı yayın yapabilirsin.

Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?
Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?

Halen kullanmaya devam ettiğin mesajlaşma uygulamasından daha fazla yararlanmak ister misin? Telegram Premium kullanıma açıldı. Uygulamadan daha fazlasını almanı sağlayacak bu paralı versiyon nedir, nasıl kullanılır merak ediyorsan detaylar AndroidListe’de, okumaya devam et! …

WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?
WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?

Mesajlaşırken daha gizli kalmak istiyorsan deneyebileceğin yöntemler var. WhatsApp gizli mod için açıp kapatabileceğin tek bir özellik sunmaz. Ancak yapacağın bir dizi ayar ile uygulamayı gizlilik içinde kullanabilirsin. Bu püf noktalarını ve hileleri keşfetmek için hemen oku…

Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?
Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?

Popüler sosyal ağda gizli bir hesap ile karşılaştın ancak bir türlü merakını yenemiyor musun? Facebook gizli hesap görme adına deneyebileceğin yöntemler mevcut. En iyisi insanların gizliliğine saygı duymak. Yine de nasıl yapabileceğini öğrenmek istiyorsan hemen okumaya başla!…

WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?
WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlarına emojiler ile karşılık veriyor musun? Ancak gelen mesajlara cevap vermeyi kolaylaştıran bu ifade tepkileri bazen can sıkıcı olabilir. WhatsApp ifade bildirimlerini kapatma, devre dışı bırakma, özelliğine de sahip. Nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…