TikTok Gizlilik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

tiktok-gizlilik

Milyonlarca kullanıcının yer aldığı video paylaşım ağında daha fazla mahremiyet mi istiyorsun? TikTok gizlilik ile ilgili bilmen gerekenler bugün AndroidListe’de. Yapacağın bir dizi ayar ile gizlilik açısından uygulamayı daha verimli kullanabilirsin. Keşfetmek için hemen oku!

TikTok Gizlilik Ayarları

TikTok gençler arasında çok popüler olsa da gizlilik endişeleri nedeniyle ebeveynler, yetişkinler veya şirketler uygulamaya karşı biraz daha mesafeli duruyor. Durumun farkında olan platform yeni özellikler ekleyerek bu tür kaygıları gidermeye çalışıyor.

Uygulamayı kullanırken sen de buna benzer kaygılar taşıyorsan yapabileceğin şeyler var. %100 gizlilik mümkün olmasa da çeşitli ayarlar sayesinde mahremiyetini koruyabilirsin. Uygulamada gizlilik adına sunulan ayarlara kısa kısa değinelim ve bunları nasıl düzenleyeceğine bakalım.

1. Nihai Gizlilik için Hiç Hesap Açma

Son sözü baştan söyleyelim. Hiç ayarlarla uğraşmayayım ama viral videoları da izleyeyim ve nihayetinde gizli kalayım diyorsan TikTok’u hesap açmadan kullan. Bunun için TikTok hesap açmadan nasıl kullanılır blog yazımızda detayları bulabilirsin.

Tüm özellikleriyle TikTok’u kullanmak istiyorsan okumaya devam et ve aşağıdaki adımları uygula.

2. Rehbere Erişimi Kapat

Öncelikle uygulamanın kurulumu sırasında rehberine, kişilerine, erişmesine izin vermemelisin. Eğer kurulum sırasında bu adımı kaçırdıysan sonradan cihazının Ayarlarından yapabilirsin. Bunun için:

 • Ayarlar > Uygulamalar > İzinler > Kişiler yolunu izle.
 • İzin verme seçeneğine dokun.

tiktok-gizlilik

3. TikTok Gizli Hesap Aç

Herkese açık bir hesabın varsa videoları diğer insanlar kolayca izleyebilir ve seni takip edebilir. Hesabını özel olarak düzenleyerek kimlerin seni takip edebileceğine ve videolarını izleyebileceğine karar verebilirsin. Bunun için:

 • Uygulamayı açtıktan sonra profiline git.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokunarak Ayarlar ve Gizlilik bölümüne gir.
 • Gizlilik seçeneğine dokun
 • Keşfedilebilirlik bölümünden Özel Hesap seçeneğini gri imleci sağa çekerek aç (renkli olacak).

tiktok-gizlilik

4. Hesabın Başkalarına Önerilmesin

TikTok, platformu kullandığın için hesabını;

 • kişilere
 • Facebook arkadaşlarına
 • karşılıklı bağlantıları olan kişilere,
 • bağlantıları açan veya size gönderen kişilere

önenir. Bunları tamamen kapatabilirsin. Bunun için Ayarlar ve Gizlilik > Gizlilik > Hesabınızı Başkalarına Önerin yolunu izle ve imleçleri kapat (gri renge döner).

tiktok-gizlilik

5.  Kişi ve Arkadaş Senkronizasyonunu Durdur

Uygulamayı kullanmayı sürdürdüğün sürece belirli aralıklarla kişilerin ve Facebook arkadaşlarınla senkronize edilir. Bunu kapatmak için

 • Gizlilik sayfasından Kişileri ve Facebook Arkadaşlarını Senkronize Et seçeneğine gir.
 • Burada yer alan tüm imleçleri kapat (gri renge döner).

tiktok-gizlilik

6. Reklamların Kişiselleştirilmesini Engelle

Uygulama paylaştığın verilere dayanarak sana reklam gösterir. Reklam gösterilmesini tamamen kapatamasan bile en azında senle ilgili daha az veri paylaşılmasını sağlayabilirsin. Bunu yapmak için:

 • Gizlilik sayfasından Reklamların Kişiselleştirilmesi seçeneğine gir.
 • “Reklam hedefleme için TikTok dışı etkinlik kullanımı” seçeneğini kapat (imleç kapalıyken gri olur).

tiktok-gizlilik

7. TikTok Gizlilik İçin Güvenlik Ayarlarını Düzenle

Gizliliğine destek olması açısından uygulamanın Gizlilik sayfasındaki Güvenlik ayarlarını da değiştirmen yararına olacaktır. Güvenlik ayarlarında

 • Yorumlar
 • Bahsetmeler ve etiketler
 • Takip edilen listesi
 • Düet
 • Doğrudan mesaj

gibi bir dizi seçenek yer alır. Bunlarda varsayılan olarak Herkes seçilidir. Bunun yerine Hiç Kimse veya Sadece Ben seçeneklerini etkin hale getirerek kendini hem daha güvenli hem de daha gizli hale getirebilirsin.

tiktok-gizlilik

TikTok gizlilik hakkında bilmen gerekenleri sıraladık. Ayrıca TikTok hesabımın çalındığını nasıl anlarım diye merak ediyorsan ilgili blog yazımızı şimdi incele.

APK indirme sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

 1. TikTok

  TikTok

  TikTok ile milyonlarca şarkı ve ses efektinin olduğu zengin bir kütüphaneye erişerek ilginç videolar düzenleyebilir ve izleyebilirsin. Videolarına inanılmaz filtreler uygulayabilir, eğlenceli çıkartmalar ve etiketler ekleyebilirsin. Videolarını diğer sosyal ağlarda paylaşabilirsin.

WhatsApp Proxy nedir ve nasıl kullanılır?
WhatsApp Proxy nedir ve nasıl kullanılır?

Yaşadığın bölgede zaman zaman internete erişim sıkıntısı yaşanıyor mu veya bir engelleme söz konusu mu? Kesintisiz iletişim için WhatsApp proxy desteğini duyurdu. Bu yeni özellik, erişim kısıtlaması, sansür gibi engellerin aşılmasını sağlıyor. Detaylar için okumaya devam et! …

Birini Instagram’da sessize alma nasıl yapılır?
Birini Instagram’da sessize alma nasıl yapılır?

Paylaşımlarını artık görmek istemediğin biri mi var? Bunu, hiç de çaktırmadan yapmanın pratik bir yolu var. Instagram’da sessize alma özelliği tam da aradığın kurtarıcın olabilir. Bu özelliğin ne işe yaradığını ve nasıl kullanacağını detaylıca öğrenmek için okumaya devam et! …

Yeni özellik: WhatsApp’ta anket oluşturma
Yeni özellik: WhatsApp’ta anket oluşturma

Bir konu hakkında gruptaki kişilerin ne düşündüğünü merak mı ediyorsun? Sana iyi bir haberimiz var. WhatsApp’ta anket oluşturma dönemi başladı. Merak ettiğin konularda basit anketler hazırla, sohbetlerinde ve gruplarında paylaş. Bu yeni özelliği tanımak için okumaya devam et!…

Engellenmiş Instagram hesabı nasıl açılır?
Engellenmiş Instagram hesabı nasıl açılır?

Hesabına bir türlü giriş yapamıyor veya hesabının engellendiğine dair uyarı mesajı mı alıyorsun? Engellenmiş Instagram hesabını kurtarman mümkün. Kural ihlali yapmadıysan biraz sabırlı olup bahsedeceğimiz yöntemi deneyerek hesabını açabilirsin. Detaylar için okumaya devam et!…

Android’de WhatsApp Destek ile nasıl iletişime geçilir?
Android’de WhatsApp Destek ile nasıl iletişime geçilir?

Sohbet esnasında herhangi bir sorunla mı karşılaştın? Ne yaptıysan bir türlü sorunun çözülmedi mi? Böyle bir durumda WhatsApp Destek ile iletişime geçmen ve sorunu bildirmen yararına olabilir. Ancak destek merkezi ile nasıl iletişime geçeceksin? Öğrenmek için okumaya devam et…