iPhone Live Photo Benzeri Çekimler Android’de Nasıl Yapılır?

iphone-live-photo

Klasik fotoğraflar çekip paylaşmaktan sıkıldın mı? iPhone live photo benzeri çekimleri Android’de yapabilirsin. Kısa süreli canlı fotoğraflar (videolar) paylaşarak arkadaşlarına sürpriz yapabilirsin. Nasıl yapacağını ve kullanabileceğin uygulamaları keşfetmek için hemen oku!

iPhone live photo, pek çok kullanıcıyı cezbetmiş yeni bir akım başlatmıştı. Kimi Android üreticileri kameralarına bu özelliği eklemekte ancak tüm telefonlarda var demek mümkün değil.

Canlı fotoğraf, birkaç saniyeliğine oluşturulan, esasen bir video olan fotoğraflara deniyor. Fotoğraf karesinin birkaç saniye öncesi ve sonrası eklenerek bir video dosyası (genelde MP4) veya GIF oluşturuluyor. Hareketli fotoğrafların daha eğlenceli olduğu aşikar.

iPhone Live Photo Android’de Nasıl Çekilir?

Canlı fotoğraf için öncellikle telefonun yerleşik kamera uygulamasını kontrol edebilirsin. Kimi üreticiler cihazlarına bu özelliği ekliyor. Bu özelliğin var olup olmadığını kontrol etmek için:

 • Cihazının kamera uygulamasını aç ve Ayarlar seçeneğine gir.
 • Seçenekler arasında Canlı Fotoğraf, Live Photos, Hareketli Çekim veya Motion Picture gibi bir seçenek var mı kontrol et.

Varsa bunu etkinleştirerek kendi kamera uygulamandan canlı fotoğraflar çekebilirsin. Eğer yoksa üçüncü parti bir uygulama kurman gerekecek. Bu uygulamalardan örnekler birazda paylaşacağız.

Cihazında böyle bir özellik olmadığını varsayarak Google Research’ün Motion Stills uygulamasını kullanarak nasıl yapacağına değinelim. Bu uygulama Android’in yeni sürümleriyle düzgün çalışmayabilir, hatırlatalım.

1- Motion Stills uygulamasını indirip kurduktan ve gerekli izinleri verdikten sonra aç.

2- Motion Still sekmesinin altındaki yeşil düğmeye bas ve kırmızı çizgi dolana kadar çekim yap.

3- Düzenleme seçeneklerini deneyebilirsin. Çekimi tamamlamak için sağ taraftaki Paylaş simgesine dokun.

iphone-live-photo

4- Burada GIF veya Video seçeneklerinden birine karar verip dokun. Paylaşmaktan vazgeçersen çarpıya basabilirsin. Uygulama fotoğrafı işleyip istediğin hale getirecek ardında da kolayca paylaşabilirsin.

iphone-live-photo

iPhone Live Photo Benzeri Özelliğe Sahip Uygulamalar

Cihazında kullanabileceğin en iyi Android uygulamalardan örnek verelim. Yukarıda Motion Stills’ten den bahsettik. İstersen Instagram’ın popüler uygulaması Boomerang’ı deneyebilirsin. GIF Me de oldukça başarılı bir uygulama. Alternatif olarak Camera MX uygulamasını kullanabilirsin. Ancak uygulama son birkaç yıldır hiç güncelleme almadığından yeni cihazlarda çalışmayabilir.

iPhone live photo benzeri en iyi uygulamaları aşağıda bulabilirsin. Android’de canlı duvar kağıdı nasıl yapılır, biliyor musun?

AndroidListe‘den uygulama ve APK indir, Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında paylaşmayı unutma!

 1. Motion Stills

  Motion Stills

  Google Research laboratuvar tarafından sunulan Motion Skills, canlı fotoğraflar, artırılmış gerçeklik ile çekim yapmana, ileri-geri kayıtlar oluşturmana imkan tanıyor. Live photo çekimleri için oldukça basit ve kullanımı kolay araçlar sunuyor. Nihai sonucu GIF veya MP4 olarak kaydedebilirsin.

 2. Instagram'dan Boomerang

  Instagram’dan Boomerang

  Instagram’dan Boomerang, eğlenceli hareketli fotoğraflar çekmeni sağlıyor. 2 ila 4 saniyelik, ileri geri döngüler halinde videolar çekebilir ve popüler sosyal ağda paylaşabilirsin. Hareketli bir nesnenin anlık görüntüsünden küçük videolar oluşturmak için ideal.

 3. Gif Me! Camera - GIF maker

  Gif Me! Camera – GIF maker

  GIF Me, esasen bir GIF yapma uygulaması ancak canlı fotoğraf için de kullanmak mümkün. Instagram’da paylaşabileceğin ölçülerde GIF’ler hazırlayabilir, bunlara çıkartmalar, filtre ve efektler ekleyebilirsin. Basit animasyonlar hazırlamanı da sağlıyor.

Android’de Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır ve Silinir?
Android’de Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır ve Silinir?

Telefonun her zamanki gibi çalışmıyor mu? Kendi kendine açılıp kapanıyor mu? Cihazında spyware olabilir. Peki, casus yazılım nasıl anlaşılır? Daha sonra bu Android’den nasıl silinir, merak ediyorsan deneyebileceğin yöntemleri paylaşıyoruz. Telefonun güvenliği için hemen oku! …

En İyi Slack Benzeri Uygulamalar ile Ekip İçi İletişim
En İyi Slack Benzeri Uygulamalar ile Ekip İçi İletişim

Uzaktan ortak bir proje üzerinde çalışan ekipler için iletişim çok önemli. Slack bu konuda başarılı bir uygulama. Ekip içi iletişim için kullanabileceğin Slack benzeri uygulamalar mevcut. Alternatif olarak deneyebileceğin en iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen oku! …

Android’de Kullanabileceğin En İyi 5 Selfie Uygulaması
Android’de Kullanabileceğin En İyi 5 Selfie Uygulaması

Kendi fotoğraflarını çekip sosyal ağlarında paylaşmayı seviyor musun? Özçekimlerini mükemmelleştirmek ister misin? En iyi 5 selfie uygulaması ile Android’de istediğin kareleri oluşturabilir, takipçilerini şaşırtabilirsin. En iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen oku! …