Dünya Televizyon Günü: Telefonu Televizyona Bağlamak

telefonu televizyona bağlamak

Telefonu televizyona bağlamak mı istiyorsun? Android’de telefondan televizyona görüntü aktarma nasıl yapılır, tüm detaylar yazımızda, hemen oku!

21 Kasım Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Televizyon Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler televizyonu, insanlığın eğitimi, bilinçlendirilmesi, daha sağlıklı ve huzurlu bir toplum oluşturulması için kullanılmasını amaçlıyor. Yapılan forum sonrası 1996’dan itibaren bu gün kutlanmaya başlandı.

Televizyonun insan hayatındaki yeri şüphesiz. Biz de bu gününe özel olarak telefondan televizyona bağlanmak için neler yapılabilir ele alacağız.

Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefondan televizyona görüntü aktarmak sanıldığı kadar zor değil. Telefonundaki resim ve videolar televizyonunda görüntüleyebilirsin. Telefon televizyona nasıl bağlanır, çözüm yolları burada.

Telefonun Ekranını TV’ye Aktarma Kablosuz Çözüm

Günümüzde pek çok televizyon üreticisi akıllı televizyonlarında kablosuz bağlantı, Wi-Fi özelliği sunuyor. Bu özellik sayesinde telefonun ekranını TV’ye aktarma kablosuz yapılabiliyor.

Özellikle Samsung ve Sony gibi üreticiler yeni televizyonlarında ekran yansıtma özelliğini kullanıyor. Bu sayede tek dokunuşla telefondan televizyona görüntü aktarmak mümkün. Bu hafızadaki bir resim de olabilir, YouTube’daki bir video da olabilir.

DLNA ile Telefondan TV’ye Kablosuz Görüntü Aktarma

DLNA protokolünü destekleyen cihazlar ile telefonu televizyona bağlamak mümkün. Burada ihtiyacın olan düzgün aktarma ve paylaşma yapabilen bir uygulama kullanman.

Telefondan TV’ye kablosuz görüntü aktarma amacıyla iMediaShare veya AllConnet uygulamalarını kolayca kullanabilirsin. Uygulamaları sayfamızdan indirebilirsin. Her iki uygulama da telefonundan TV’ye video ve resimleri aktarır.

Miracast ile Telefon Ekranını TV’ye Aktarma Kablosuz Çözüm

Miracast standardına sahip bir dongle kullanmak yine telefonu televizyona bağlamak için kablosuz bir çözüm olabilir. Bu standardı desteleyen bir cihaz ile telefon ekranını TV’ye aktarma kablosuz bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için;

Android cihazında Ayarlar > Bağlı Cihazlar > Ekranı gönder  ya da Ayarlar > Ekran > Yayınlama seçeneğine git ve dongle seçimini yap.

Google Chromecast ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Chromecast, Android telefonundan veya tabletinden televizyona içerik yayınlamana izin verir. Tek ihtiyacın olan Google Home uygulamasını çalıştırmak ve Chromecast’i televizyonunun HDMI girişine takmak.

Google Home uygulamasında, Cast Screen/Auido seç daha sonra mavi butona dokun ve bağlanmak istediğin cihazı seç.

Telefonu TV’ye Bağlamak Kablolu Yöntem

Telefondan TV’ye kablosuz görüntü aktarama ile ilgili sorunlar yaşadığında alternatifin kablolar. Pek çok akıllı telefonda HDMI çıkışı olmuyor ancak bunu aşmanın da bir yolu var.

Cihazının USB portu sayesinde bunu çözebilirsin. İhtiyacın olan MHL 3.0 (Mobile High Definition Link) dönüştürücü kablo. Bu kablo ile telefonunu televizyona bağlayarak ekranını yansıtabilirsin.

Eski cihazlar için SlimPort kullanmak da bir alternatif olabilir. Telefonu TV’ye bağlamak kablolu bir şekilde bu cihaz ile de mümkün.

Hangi kablolu yöntemi kullanacağına karar vermek için telefonunun özelliklerini iyi bilmelisin.

Gördüğün gibi telefonu televizyona bağlamak gayet kolay. Mobil cihazlarında ücretsiz dizi ve film izlemek için bu uygulamalara mutlaka göz atmalısın. Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin.

 1. iMediaShare – Photos & Music

  iMediaShare – Photos & Music

  iMediaShare ile telefonu televizyona bağlamak mümkün. Telefonunda yer alan resim ve videoları TV’den izleyebilir, çevrimiçi içerikleri kontrol edebilirsin. Bağlı cihazları hemen tanır. Televizyonunu uzaktan kumanda edebilirsin.

 2. AllConnect - Play & Stream

  AllConnect – Play & Stream

  AllConnet, telefonunu televizyona kolayca bağlar. Online akışlara kolayca erişebilir, bulutu kontrol edebilirsin. Cihazında yer alan video ve resimleri televizyonlara yansıtabilirsin. Ses sistemlerine ses de gönderebilirsin. Bağlı cihazları bulabilirsin.

 3. Google Home

  Google Home

  Chromecast USB boyutlarında bir aksesuar. Android telefon ve tabletlerinden video ve fotoğrafları televizyona aktarmaya yarar. Google Home ise bu cihazın mobil uygulaması. Kablosuz ağ üzerinden ayarlar da yapabilirsin.

Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?
Instagram son izlenen Reels nasıl görülür?

Büyük keyifle izlediğin Reels videosunu çok beğendin ve arkadaşlarınla paylaşmak istiyorsun. Ama Instagram son izlenen Reels videosunu nasıl bulacağını bilmiyorsan bu rehberimizdeki yöntemleri deneyebilirsin. İşini kolaylaştıracak bu yöntemleri keşfetmek için okumaya devam et…

TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?
TikTok çalışmıyor ise nasıl düzeltilir?

TikTok uygulamasını bir türlü açamıyor, severek izlediğin videolara erişemiyor hatta hesabını göremiyor musun? Tiktok çalışmıyor ise işte düzeltmenin yolları. Uygulamayı eski haline getirmeni sağlayacak çözüm yollarını bu rehberde listeledik. Detaylar için okumaya devam et! T…

Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?
Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!…

TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?
TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?

Beğenmediğin bir videoyu yanlışlıkla tekrar mı paylaştın ya da artık tekrar paylaşılanlar arasında görmek istemiyor musun? TikTok tekrar paylaşılanları silme seçeneğine sahip. Böyle bir durumda kendin bunu kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…

WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?
WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?

Ünlü anlık mesajlaşma uygulaması hesabını daha güvende tutmak ve daha kolay bağlanabilmen için yeni alternatif yöntemler deniyor. WhatsApp doğrulama kodu artık e-posta ile de alınabilecek. Henüz test aşamasında olan bu özellik nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et!…