Dünya Televizyon Günü: Telefonu Televizyona Bağlamak

telefonu televizyona bağlamak

Telefonu televizyona bağlamak mı istiyorsun? Android’de telefondan televizyona görüntü aktarma nasıl yapılır, tüm detaylar yazımızda, hemen oku!

21 Kasım Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Televizyon Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler televizyonu, insanlığın eğitimi, bilinçlendirilmesi, daha sağlıklı ve huzurlu bir toplum oluşturulması için kullanılmasını amaçlıyor. Yapılan forum sonrası 1996’dan itibaren bu gün kutlanmaya başlandı.

Televizyonun insan hayatındaki yeri şüphesiz. Biz de bu gününe özel olarak telefondan televizyona bağlanmak için neler yapılabilir ele alacağız.

Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Telefondan televizyona görüntü aktarmak sanıldığı kadar zor değil. Telefonundaki resim ve videolar televizyonunda görüntüleyebilirsin. Telefon televizyona nasıl bağlanır, çözüm yolları burada.

Telefonun Ekranını TV’ye Aktarma Kablosuz Çözüm

Günümüzde pek çok televizyon üreticisi akıllı televizyonlarında kablosuz bağlantı, Wi-Fi özelliği sunuyor. Bu özellik sayesinde telefonun ekranını TV’ye aktarma kablosuz yapılabiliyor.

Özellikle Samsung ve Sony gibi üreticiler yeni televizyonlarında ekran yansıtma özelliğini kullanıyor. Bu sayede tek dokunuşla telefondan televizyona görüntü aktarmak mümkün. Bu hafızadaki bir resim de olabilir, YouTube’daki bir video da olabilir.

DLNA ile Telefondan TV’ye Kablosuz Görüntü Aktarma

DLNA protokolünü destekleyen cihazlar ile telefonu televizyona bağlamak mümkün. Burada ihtiyacın olan düzgün aktarma ve paylaşma yapabilen bir uygulama kullanman.

Telefondan TV’ye kablosuz görüntü aktarma amacıyla iMediaShare veya AllConnet uygulamalarını kolayca kullanabilirsin. Uygulamaları sayfamızdan indirebilirsin. Her iki uygulama da telefonundan TV’ye video ve resimleri aktarır.

Miracast ile Telefon Ekranını TV’ye Aktarma Kablosuz Çözüm

Miracast standardına sahip bir dongle kullanmak yine telefonu televizyona bağlamak için kablosuz bir çözüm olabilir. Bu standardı desteleyen bir cihaz ile telefon ekranını TV’ye aktarma kablosuz bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için;

Android cihazında Ayarlar > Bağlı Cihazlar > Ekranı gönder  ya da Ayarlar > Ekran > Yayınlama seçeneğine git ve dongle seçimini yap.

Google Chromecast ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Chromecast, Android telefonundan veya tabletinden televizyona içerik yayınlamana izin verir. Tek ihtiyacın olan Google Home uygulamasını çalıştırmak ve Chromecast’i televizyonunun HDMI girişine takmak.

Google Home uygulamasında, Cast Screen/Auido seç daha sonra mavi butona dokun ve bağlanmak istediğin cihazı seç.

Telefonu TV’ye Bağlamak Kablolu Yöntem

Telefondan TV’ye kablosuz görüntü aktarama ile ilgili sorunlar yaşadığında alternatifin kablolar. Pek çok akıllı telefonda HDMI çıkışı olmuyor ancak bunu aşmanın da bir yolu var.

Cihazının USB portu sayesinde bunu çözebilirsin. İhtiyacın olan MHL 3.0 (Mobile High Definition Link) dönüştürücü kablo. Bu kablo ile telefonunu televizyona bağlayarak ekranını yansıtabilirsin.

Eski cihazlar için SlimPort kullanmak da bir alternatif olabilir. Telefonu TV’ye bağlamak kablolu bir şekilde bu cihaz ile de mümkün.

Hangi kablolu yöntemi kullanacağına karar vermek için telefonunun özelliklerini iyi bilmelisin.

Gördüğün gibi telefonu televizyona bağlamak gayet kolay. Mobil cihazlarında ücretsiz dizi ve film izlemek için bu uygulamalara mutlaka göz atmalısın. Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin.

 1. iMediaShare – Photos & Music

  iMediaShare – Photos & Music

  iMediaShare ile telefonu televizyona bağlamak mümkün. Telefonunda yer alan resim ve videoları TV’den izleyebilir, çevrimiçi içerikleri kontrol edebilirsin. Bağlı cihazları hemen tanır. Televizyonunu uzaktan kumanda edebilirsin.

 2. AllConnect - Play & Stream

  AllConnect – Play & Stream

  AllConnet, telefonunu televizyona kolayca bağlar. Online akışlara kolayca erişebilir, bulutu kontrol edebilirsin. Cihazında yer alan video ve resimleri televizyonlara yansıtabilirsin. Ses sistemlerine ses de gönderebilirsin. Bağlı cihazları bulabilirsin.

 3. Google Home

  Google Home

  Chromecast USB boyutlarında bir aksesuar. Android telefon ve tabletlerinden video ve fotoğrafları televizyona aktarmaya yarar. Google Home ise bu cihazın mobil uygulaması. Kablosuz ağ üzerinden ayarlar da yapabilirsin.

Instagram Takipçi Çıkarma Engellemeden Nasıl Yapılır?
Instagram Takipçi Çıkarma Engellemeden Nasıl Yapılır?

Bol bol resim ve video paylaşıyorsun, çok da takipçin var ama bazıları seni takip etmese daha mı iyi olur? Engelleme yapmadan Instagram takipçi çıkarma mümkün. Üstelik takipten çıkardığından da haberleri olmayacak. Adım adım nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…

WhatsApp Emoji Renkleri Nasıl Değiştirilir?
WhatsApp Emoji Renkleri Nasıl Değiştirilir?

Emojilerle kendini ifade etmeyi seviyor ama sabit renklerinden de sıkıldın mı? Artık WhatsApp’ta emoji renkleri değiştirilebiliyor. Durumlar için geliştirilen yeni özellik, bu sarı ifadelerin renklerini değiştirmeni sağlıyor. Nasıl yapılır keşfetmek için hemen okumaya başla! …

Tüm Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir ve Kaydedilir?
Tüm Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir ve Kaydedilir?

Sosyal ağlarda arkadaşlarınla fotoğraf ve videolar paylaşıyorsun ama artık bunların birçoğu cihazında yok mu? Paylaştığın tüm Instagram fotoğrafları nasıl indirilir merak ediyorsan işte çözüm. Ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…

WhatsApp Mesajlarına Emojilerle Nasıl Tepki Verilir?
WhatsApp Mesajlarına Emojilerle Nasıl Tepki Verilir?

Çok sık mesajlaşıyor ama bazı duygu ve cevaplarını emojilerle kısa yoldan ifade etmeyi seviyor musun? Yakında WhatsApp mesajlarına emojilerle tepki vermek mümkün olacak. Birçok mesajlaşma uygulamasında kullandığın bu özellikle ilgili detaylı bilgi almak için okumaya devam et!…

Telegram Galeriye Kaydetme Kapatma Nasıl Yapılır?
Telegram Galeriye Kaydetme Kapatma Nasıl Yapılır?

Cihazının hafızası çok çabuk mu doluyor? Belki de çok fazla gereksiz indirme yapıyorsun. Telegram galeriye kaydetme kapatma basit bir çözüm olabilir. Bu sayede her fotoğraf galerine kaydedilmez ve depolama alanı sana kalır. Adım adım nasıl yapacağını öğrenmek için hemen oku! …