Telegram kişi şikayet etme nasıl yapılır?

telegram-kişi-şikayet-etme

Aldığın bazı mesajlar seni rahatsız mı etti? Bu durumu anında Telegram’a bildirebilirsin. Telegram kişi şikayet etme ile ilgili sürecin nasıl işlediğini bu rehberimizde bulabilirsin. Kanal ve gruplarda kişi bildirme nasıl yapılır ayrıntılarıyla öğrenmek için okumaya devam et!

Telegram kişi şikayet etme yolları

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram kullanıcılarının güvenliğine çok önem veriyor. Kanal ve gruplar ile keyifli bir mesajlaşma ve iletişim deneyimi sunmak istiyor. Ancak bazı kötü niyetli hesaplar, kanal ve grupları uygunsuz mesajları yaymak için kullanabiliyor.

👤 Telegram fake hesap nasıl anlaşılır yazımıza göz atabilirsin.

Spam, dolandırıcılık, zorbalık gibi birçok istenmeyen durumu Telegram’a bildirmek mümkün. Bu durumda şikayet edilen hesabın hareketleri kısıtlanır. Aynı hataları yapmaya devam ederse hesabı dondurulabilir.

Bir kişiyi Telegram’a bildirmenin farklı yolları var. Şimdi kanal ve gruplardan başlayarak birini nasıl şikayet edebileceğine değinelim.

Telegram kanal/grup şikayet etme

Bir kanalın veya grubun uygunsuz içerikler paylaştığını düşünüyorsan bunu platforma bildirebilirsin. Bunun için şu adımları izle:

 • Kanalın ve grubun sohbet sayfasına gir.
 • Sağ üst köşedeki üç noktaya dokun.

telegram-kişi-şikayet-etme

 • Bildir seçeneğine tıkla.

telegram-kişi-şikayet-etme

 • İstenmeyen içerik, taklit hesap, şiddet gibi şikayet nedenlerinden birini seç. Diğer olarak seçersen kısa bir açıklama yazman gerekecek.

telegram-kişi-şikayet-etme

 • Ek ayrıntılar kısmına varsa İngilizce kısa bir açıklamada bulunabilirsin. Ardından Raporu Gönder düğmesine dokun.

telegram-kişi-şikayet-etme

Telegram kanalda veya grupta kişi şikayet etme

Eğer kanal veya gruptaki bir kullanıcıyı şikayet etmek istersen şu adımları izle:

 • Şikayet etmek istediğin kişinin profil resmine dokun.

telegram-kişi-şikayet-etme

 • Kişinin profil sayfası açılacak. En altta yer alan Bildir seçeneğine bas.

telegram-kişi-şikayet-etme

 • Şikayet nedenlerinden birini seç. Şikayetin anında platforma bildirilecek.

telegram-kişi-şikayet-etme

E-posta ile Telegram kişi şikayet etme

Yukarıdaki durumlarda bir kişiyi şikayet edebilmek için bir gruba veya kanala üye olması gerekiyor. Uygulama üzerinden bir kişiyi doğrudan şikayet edemezsin. Ancak Telegram yöneticilerini bir e-posta ile bilgilendirebilir ve gerekli adımların atılmasını sağlayabilirsin.

Bunun için öncelikle şikayet edeceğin kişinin kullanıcı adını bilmelisin. Kullanıcı adını kişinin profil sayfasından öğrenebilirsin. @kullaniciadi şeklinde bir formata sahiptir.

 • Gmail gibi bir e-posta istemcine başlat.
 • Alıcı kısmına abuse@telegram.org adresini gir.
 • Konu kısmına Report @kullaniciadi (şikayet ettiğin kişi) yaz.
 • Mesaj bölümüne kişiyle ilgili bildiğin diğer bilgileri girdikten sonra şikayete söz konusu olan durumu kısa ve anlaşılır bir şekilde İngilizce olarak açıkla. E-postanı göndermeyi unutma!

Platform yöneticileri uygun görmelerini durumunda şikayet ettiğin kişiyle ilgili gerekli adımları atacaktır.

💬 Telegram’da mesajların kolay kolay kaybolmaz ancak sen yine de tedbirli davranıp yedek almak istersen Telegram sohbet yedekleme ile ilgili yazımızı inceleyebilirsin.

Tutorial sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, APK, tema, rehber ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Telegram

  Telegram

  Telegram kullanımı kolay, gizliliğini ve kullanıcı verilerini koruyan bir anlık mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, kanal kurabilir, 200.000 kişilik gruplar oluşturabilir, 2 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilir ve canlı yayın yapabilirsin.

Küçük işletmeler için en iyi 5 e-fatura uygulaması
Küçük işletmeler için en iyi 5 e-fatura uygulaması

Serbest çalışan biriysen veya küçük bir işletmen varsa fatura kesmen gerektiğinde Android yanı başında. En iyi 5 e-fatura uygulamasını senin için listeledik. Bu uygulamalarla kağıt israf etmeden fatura kesebilir ve müşterilerine gönderebilirsin. Detaylar için okumaya devam et…

Telegram oturum açma geçmişi nasıl kontrol edilir?
Telegram oturum açma geçmişi nasıl kontrol edilir?

Hesabına birilerinin girip sohbetlerini okumuş olabileceği dair şüphelerin mi var? Şüpheni gidermek için Telegram oturum açma geçmişini kontrol edebilirsin. Bu sayede hesabına yabancı biri girmiş mi kolaylıkla öğrenebilirsin. Nasıl yapacağını keşfetmek için okumaya devam et! …

Kaliteli uyku için en iyi 5 uyku takip uygulaması
Kaliteli uyku için en iyi 5 uyku takip uygulaması

Geceleri daha sağlıklı uyumak, daha kaliteli bir uyku çekmek ister misin? Daha iyi dinlenmeni ve uykunu tam almanı sağlayacak en iyi 5 uyku takip uygulamasını senin için listeledik. Bu uygulamalar ile uykunu izleyebilir ve düzenleyebilirsin. Ayrıntılar için okumaya devam et! …