Instagram hesabımın çalındığını nasıl anlarım ve çalınan hesabımı geri alırım?

instagram-hesabımı-çalındığını-nasıl-anlarım

Çok severek paylaşımlar yaptığın Instagram hesabının hacklendiğini mi düşünüyorsun? Instagram hesabının çalındığı nasıl anlaşılır diye merak ediyorsan rehberimizden bunu anlamanın yollarını keşfedebilir ve hesabını nasıl geri alabileceğini öğrenebilirsin. Hemen okumaya başla!

Instagram hesabının çalındığını nasıl anlarsın?

Popüler sosyal ağ, kötü niyetli birçok kişinin de ilgisini çekiyor. İnsanların hesaplarını çalıyor, içeriklerine müdahale ediyor, hesabı siliyor veya geri vermek için para istiyor. Hesabım hacklenmiş diyen birçok insanla karşılaşmak mümkün.

Bu saldırılar için profesyonel yazılımların yanı sıra sosyal mühendislik de kullanılıyor veya hesap sahipleri manipüle ediliyor. Doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmak veya her gönderilen mesajdaki linke tıklamak hackerların işlerini kolaylaştırıyor.

Hesabının çalındığını veya hacklendiğini anlamanı sağlayacak iyiden kötüye doğru mümkün senaryoları sıralayalım.

1. Bilinmeyen cihazlardan hesabına giriş yapılması:

Instagram girilen cihazların ve tarayıcıların kaydını tutar, farklı bir cihazdan veya konumdan oturum açılmaya çalışıldığında bildirim/mesaj gönderebilir. Ayarlar > Hesap Merkezi > Şifre ve Güvenlik > Giriş Yaptığın Yerler yolunu izleyerek bu tür bilgileri kontrol edebilirsin.

instagram-hesabımı-çalındığını-nasıl-anlarım

2. Sıra dışı etkinlikler:

Hesabında daha önce paylaşmadığın gönderileri, yorumları, linkleri veya yapmadığın sohbetleri görebilirsin. Takipçilerine senin adına ilginç davetler, linkler gönderilmiş olabilir.

3. Kayıt bilgilerinde değişiklik:

Platforma üye olurken verdiğin bilgilerde, haberin olmadan değişiklik yapılıyor olabilir. E-posta adresi değişikliği, profil ismi değişikliği vb. durumlar genellikle Instagram tarafından bildirilir. Ancak bu durumu hackerlar tarafından seni manipüle etmek ve hesabını tamamen ele geçirmek için de yapılabilir.

4. Hesaba giriş yapamamak:

Bu en kötü senaryoda hesabına hiç giriş yapamazsın. Bildiğin tüm şifreleri denesen de giriş bilgilerin değiştirildiğinden hesabına erişimin tamamen kesilir.

Çalınan Instagram hesabı nasıl geri alınır?

Hesabına bilgin dışında bir erişim olduğunu düşünüyorsan yine iyi senaryodan kötüsüne doğru hesabını kurtarmak için neler yapabileceğine kısa kısa değinelim.

Hesabına hala erişimin varsa:

 • mevcut şifreni değiştir ve güçlü bir şifre oluştur.
 • iki faktörlü kimlik doğrulamasını aç.
 • e-posta adresini ve telefon numaranı doğrula.
 • Hesaplar Merkezi’ne git bilmediğin cihazlardaki açık oturumları kapat, bilmediğin bağlı hesaplar varsa bunları kaldır.
 • Instagram’a erişimi olan diğer uygulamaları kontrol et, gerekirse erişim izinlerini iptal et.

🔑 Instagram şifresi nasıl değiştirilir yazımızdan daha fazla yardım alabilirsin.

Girişle ilgili sorunlar yaşıyorsan:

 • e-postana security@mail.instagram.com‘dan gelen herhangi bir mesaj var mı kontrol et, “Hesabımı Güvene Al” seçeneğini işaretleyerek yapılan son değişiklikleri geri al ve bahsedilen talimatları uygula.
 • giriş yaparken “Giriş yapmakla ilgili yardım al“a dokun. Telefon, kullanıcı adı veya e-posta adresini girdikten sonra “Giriş bağlantısı gönder“e tıkla. Gelen mesajdaki talimatları izle.

En kötü senaryo olarak bunların hiçbiri işe yaramıyorsa:

 • Instagram destek talebi oluştur. Instagram Yardım sayfasında (https://www.instagram.com/hacked/) sayfasında “Hesabım başkasının eline geçti” seçeneğini işaretle. Erişimin olan bir e-posta adresini veya telefon numarasını kullan.
 • hesabın sana ait olduğunu ispatlamak için kimlik bilgilerini doğrulaman veya bir selfie videosu çekerek göndermen talep edilebilir. Her iki durum için farklı bilgiler de (telefon modeli vb.) talep edilebilir. İnceleme sonrası sana dönüş yapılır.

instagram-hesabımı-çalındığını-nasıl-anlarım

💬 Sohbetlerini daha keyifli hale getirmek için Instagram’da mesajlara nasıl tepki verilir haberimize göz at.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Instagram

  Instagram

  Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderihikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, çerçeve ve özel efektler kullanabilir, direkt mesajlar ile sohbet edebilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

Adım adım TikTok doğrulama nasıl yapılır?
Adım adım TikTok doğrulama nasıl yapılır?

Paylaşım yaptığın hesabın gerçekten sana ait olduğunu herkese anlatmak mı istiyorsun? Hesabın için TikTok doğrulama talebinde bulunabilirsin. Hesabın doğrulanırsa mavi tikli bir rozet alabilirsin. Doğrulama işlemlerini adım adım nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et…

WhatsApp sohbet kilitleme ve gizleme nasıl yapılır?
WhatsApp sohbet kilitleme ve gizleme nasıl yapılır?

Mesajlaşmalarını daha gizli ve güvenli hale getirmek ister misin? Sana iyi bir haberimiz var: WhatsApp sohbet kilitleme ve gizleme imkanı sunuyor. Bu yeni özellik sayesinde bireysel sohbetlerini meraklı gözlerden koruyabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et…