Android’de WhatsApp sesle yazma nasıl etkinleştirilir?

whatsapp-sesle-yazma

Mesajlaşmayı seviyor ama kimi zaman yazmaktan sıkılıyor musun? Üzülme! Canın tembellik yapmak istediğinde WhatsApp sesle yazma özelliğini kullanabilirsin. WhatsApp dikte yoluyla söylediklerini hızlıca metne dönüştürmene ve paylaşmana imkan tanıyor. Detaylar için okumaya başla!

WhatsApp’ta sesle yazma

Mesajlaşırken kimi hallerde yazmak zor gelebilir. Özellikle uzun bir mesaj yazacaksan, peş peşe klavyeye dokunmak rahatsız edici olabilir. Ayrıca hatasız yazmak da güçleşebilir. Bu gibi durumlarda WhatsApp’ın dikte özelliğini kullanabilirsin. Bu sayede sesle mesaj yazabilirsin.

Gelişen Android teknolojisi sesle yazmayı mümkün kılar. Android’in yeni sürümleriyle birlikte dikte ederken hatasız sonuçlar elde etmek mümkün.

Günümüzün birçok klavye uygulamasında dikte özelliği mikrofon simgesi ile temsil edilir. Klavyende mikrofon varsa kayıt dışında sesle yazmaya da imkan tanıdığı anlamı taşır. Google’ın birçok Android sürümünde varsayılan olarak gelen Gboard klavyesi halihazırda bu özelliğe sahip.

Yeni duyurulan, WhatsApp yüksek kaliteli (HD) video gönderme nasıl yapılır şimdi keşfet!

WhatsApp’ta konuşarak mesaj yazma nasıl yapılır?

Artık mesajlarını konuşarak yazabilirsin. Android söylediklerini senin yerine metne dönüştürebilir ve bunları WhatsApp’ta mesaj olarak paylaşabilirsin. Bunun yanı sıra noktalama işaretlerini dahi dikte edebilirsin. Örneğin virgül, nokta veya soru işareti demen yeterli.

Mesajı konuşarak yazdırırken acele etmeme ve doğru telaffuzla söylemeye dikkat etmelisin. Şimdi WhatsApp’ta konuşarak nasıl mesaj yazıp gönderebileceğine bakalım. Bunun için şu adımları izle:

WhatsApp uygulamanı aç ve mesaj göndermek istediğin sohbetine gir.

  • Her zamanki gibi mesaj yazdığın yere dokun.

whatsapp-sesle-yazma

  • Klavyen açılacak. Klavyede mikrofon simgesini bulup dokun.

whatsapp-sesle-yazma

  • Konuşmaya başladığında Android söylediklerini yazmaya başlayacak. Mikrofon aktif olduğunda mavi renkli olur, ara ara mikrofona dokunman gerekebilir.

whatsapp-sesle-yazma

  • Söyleyeceklerini tamamladığında metni kontrol et ve Gönder tuşuna dokunarak mesajını paylaş.

whatsapp-sesle-yazma

Hepsi bu kadar. Eğer klavyende mikrofon tuşunu bulamazsan veya dikte özelliği çalışmıyorsa AndroidListe’den yeni bir klavye indirebilirsin. Ayrıca Bazen metinleri gözden geçirmen gerekebilir.

Yanlış bir şey yazıp gönderdiysen WhatsApp mesaj düzenleme sonradan nasıl yapılır haberimize göz atabilirsin.

APK indirme sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

  1. Gboard - Google Klavye

    Gboard – Google Klavye

    Google tarafından sunulan Gboard, pek çok mobil cihazda varsayılan olarak geliyor ve oldukça kullanışlı bir klavye. Hızlı metin girişi, otomatik düzeltme ve tamamlamanın yanı sıra birçok emoji de sunuyor. Sesle yazma özelliği, çeviri, Türkçe dil ve sözlük desteği bulunuyor.

TikTok’a Instagram ekleme nasıl yapılır?
TikTok’a Instagram ekleme nasıl yapılır?

Sosyal medyada daha fazla insana ulaşmak, kolayca hem TikTok’tan hem de Instagram’dan video paylaşmak ister misin? TikTok’a Instagram ekleme mümkün. Böylelikle iki platformda da kısa videolarını takipçilerinle paylaşabilirsin. Nasıl yapacağını keşfetmek için okumaya devam et!…

Android’de WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır?
Android’de WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır?

WhatsApp’ı çok severek kullanıyor ama kısa süreliğine ara vermek ve artık mesaj almak istemiyor musun? Bunun için çıkış yapabilirsin. WhatsApp’tan nasıl çıkış yapılır, Web ve masaüstü sürümünde hangi adımları atman gerekiyor hepsi bu rehberde. Detaylar için okumaya devam et! …