Instagram’da birini nasıl bulurum?

instagramda-birini-nasil-bulurum

Yeni tanıştığın birinin, bir arkadaşının veya yakınının Instagram hesabı var mı diye merak ediyorsan bulmak imkansız değil. Instagam’da birini bulmak için deneyebileceğin bazı yöntemler söz konusu. Neler yapabileceğini bu rehberimizde açıkladık, detaylar için okumaya devam et!

Instagram’da birini bulmak

Instagram’ın dünya çapında 1,5 milyara yakın kullanıcısı varken Türkiye’de bu sayı 49 milyon. Bu verilere göre Türkiye’nin yarısından fazlasının bir Instagram hesabı var diyebiliriz. Bu kadar kalabalık bir topluluğun içinde aradığın kişiyi bulmak hem zor hem de kolay.

Birinin Instagram hesabını bulma adına deneyebileceğin yöntemleri maddeler halinde sıralayalım ve nasıl yapabileceğini açıklayalım.

1. Fotoğraftan Instagram’da birini bulmak

Eğer bulmak istediğin kişinin elinde bir fotoğrafı varsa Google Lens ile görsel arama yapabilirsin. Bunun için:

 • Google arama çubuğundaki kamera simgesine dokun.
 • Google Lens açıldığında Galerinden kişinin fotoğrafını bul
 • Seçtiğin alana göre benzer sonuçlar otomatik olarak gösterilecek
 • Dilersen büyüteç simgesine dokunarak webde genel arama yapabilirsin.

instagram-kişi-bulma

Google Lens dışında görsel arama yapmak için TinEye web sitesini de kullanabilirsin.

2. İsimle Google araması yaparak Instagram kişi bulma

Aradığın kişinin adını biliyorsan arama motoru  kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Google arama çubuğuna ismini yazarak bu kişiyi bulabilirsin. Ancak arama sonuçlarını daraltmak için şu şekilde yaz: adi soyadi site:instagram.com. Örneğin Cem Can site:instagram.com

instagramda-birini-bulmak

3. Arama yaparak birinin Instagram hesabını bulma

Bulmak istediğin kişinin ismini veya kullanıcı adını biliyorsan Instagram’da arama yapabilirsin. Bunun için:

 • Instagram alt menüde yer alan büyüteç simgesine dokun.
 • Ara yazan çubuğa kişinin adını yaz ve ilgili sonuçlara bak.

instagramda-birini-bulmak

Kimi durumda kişinin adını biliyorsan bunu kullanıcı adı olarak deneyebilirsin. Birçok hesap isimle oluşturulur ve sayfası instagram.com/kullaniciadi şeklindedir. Örneğin web tarayıcına instagram.com/cemcan şeklinde yazıp kontrol edebilirsin.

4. Telefon rehberindeki kişileri Instagram’da bulma

Telefon rehberinde kayıtlı kişilerin Instagram hesabı olup olmadığı kolaylıkla öğrenebilirsin. Bunun için:

 • Instagram profil sayfana gir.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Menüdeki İnsanları Keşfet seçeneğine tıkla.
 • Rehberine Bağlan’a dokunduğunda platformda hesabı olan kişiler listeler.

instagramda-birini-bulmak

Instagram’da birini arıyor ve numarasını biliyorsan bu kişiyi rehberine kaydettiğinde hesabını kolaylıkla bulabilirsin.

5. Facebook’a bağlanarak Instagram’da birini bulmak

Aradığın kişiyi Facebook’ta takip ediyorsan Instagram’da da bulabilirsin. Bunun için Instagram üzerinden Facebook’a bağlanman yeterli.

 • Instagram profil sayfana gir.
 • Sağ üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.
 • Menüdeki İnsanları Keşfet seçeneğine tıkla.
 • Facebook’a Bağlan seçeneğini Bağlan diyerek onayla.
 •  Instagram hesabı olan kişiler listelenir.

instagramda-birini-bulmak

Bu yöntemleri kullanarak aradığın kişiyi Instagram’da bulabilirsin. Bu işi kolay bir şekilde yapacağını vadeden uygulama ve platformlara karşı dikkatli olmalı ve hesap bilgilerini paylaşmamalısın.

Güvenliğin için Instagram şifresini sık sık değiştirmelisin. Bunun için Instagram şifresi nasıl değiştirilir yazımızı şimdi incele.

Öğretici rehberler paylaşan AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. Instagram

  Instagram

  Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderi, hikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlar ile sohbet edebilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

WhatsApp’ta numara gizleme nasıl yapılır?
WhatsApp’ta numara gizleme nasıl yapılır?

Sohbet esnasında mesajlaşırken telefon numaranın gösterilmesini istemiyor musun? Peki ama WhatsApp’ta numara gizleme diye bir özellik var mı? Numara gizlemeyi sağladığı düşünülen yöntemler ne kadar başarılı? Tüm bunları detaylarıyla öğrenmek için rehberimizi okumaya devam et!…

Telegram’da filtreleme nasıl devre dışı bırakılır?
Telegram’da filtreleme nasıl devre dışı bırakılır?

Bazı kanalları ve içeriklerini göremiyor musun? Filtrelemeye takılmış olabilirsin. Varsayılan olarak Telegram’da hassas içerik koruması mevcut ve kimi hallerde bunu devre dışı bırakman gerekebilir. Bunu yapmak için üç farklı yöntem deneyebilirsin. Detaylar için okumaya başla!…

Telegram’da silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır?
Telegram’da silinen mesajları geri getirme nasıl yapılır?

Arkadaşınla yaptığın sohbetini ve mesajlarını bir türlü bulamıyor musun? Sakın yanlışlıkla silmiş olmayasın! Telegram’da silinen mesajları geri getirme adına deneyebileceğin bazı yöntemler var. Mesajlarına yeniden kavuşmak ve ne yapabileceğini keşfetmek için okumaya devam et!…

TikTok’ta geçişler nasıl yapılır?
TikTok’ta geçişler nasıl yapılır?

Daha göz alıcı videolara sahip olmak ister misin? Videolarında transition yani geçiş efektlerini hiç denedin mi? Bilmiyorsan TikTok’ta geçişler nasıl yapılır adım adım anlatacağımız bu rehber tam senlik. Kendi geçişlerini de oluşturabilirsin. Keşfetmek için okumaya devam et! …

Telegram’dan nasıl para kazanılır?
Telegram’dan nasıl para kazanılır?

İnternetten gelir elde etmenin yollarını mı arıyorsun? Popüler mesajlaşma uygulaması sana bu konuda destek olabilir. Telegram’dan nasıl para kazanılır ve Telegram’dan para kazanmak için neler yapılabilir gibi akla gelebilecek sorulara yanıt bulmak istiyorsan okumaya devam et!…