WhatsApp Proxy nedir ve nasıl kullanılır?

whatsapp-proxy

Yaşadığın bölgede zaman zaman internete erişim sıkıntısı yaşanıyor mu veya bir engelleme söz konusu mu? Kesintisiz iletişim için WhatsApp proxy desteğini duyurdu. Bu yeni özellik, erişim kısıtlaması, sansür gibi engellerin aşılmasını sağlıyor. Detaylar için okumaya devam et!

WhatsApp Proxy nedir?

2023 yılına yeni özellikler ile giren popüler uygulama, bir gelişme daha duyurdu. Bazı ülkelerde uygulamanın kullanımının kısıtlandığını, iletişime sansür uygulandığı bilinen bir durum. Böyle bir durumda insanların iletişim halinde kalmasını sağlamak için WhatsApp proxy kullanıma sunuldu.

Proxy veya proxy sunucu en basit tanımıyla cihaz ile internet arasında bir köprü kurulması işi. İnternete erişecek cihazın IP adresi gibi kimlik bilgileri gizlenir ve bu köprü üzerinden dolaylı olarak ağa bağlanır. Erişim engeline takılmadan WhatsApp sunucularına bağlanmak dolaysıyla mesajlaşmak mümkün olur.

Proxy, WhatsApp’a doğrudan bağlanamadığın durumlarda köprü vazifesi görür ve mesajlaşmaya devam etmeni sağlar. Mesajların yine uçtan uca şifrelenir, içeriğe sadece sen ve alıcı erişebilir. Proxy sunucuları, WhatsApp ve Meta bunları göremez.

🫥 Gizli ve güvenli bir yedekleme için WhatsApp uçtan uca şifrelenmiş yedekleme nasıl açılır yazımıza göz atabilirsin.

Kendi kişisel proxy sunucunu kurabileceğin gibi proxy sunucusuna sahip güvenilir kaynakları internet üzerinden arama yaparak bulabilirsin.

Bilgisayar bilgine güveniyorsan 80, 443 veya 5222 bağlantı noktaları bulunan bir sunucu ve sunucunun IP adresine işaret eden bir alan adı (ya da alt alan) kullanarak WhatsApp proxy oluşturabilirsin.

Nasıl yapacağına dair detaylı bilgi almak için uygulamanın resmi olarak sunduğu şu GitHub kaynağına bakabilirsin: https://github.com/WhatsApp/proxy/

WhatsApp Proxy nasıl kullanılır?

WhatsApp’ın tarifiyle güvenli ve özgür bir şekilde iletişim kurmak istiyorsan bu yeni özellikten yararlanabilirsin. Öncelikle ya kendi proxy sunucunu kurmalısın ve IP adresini arkadaşlarınla paylaşmış olmalısın. Mevcut sunuculardan birinin IP adresini de kullanabilirsin.

WhatsApp proxy kullanmak için şu adımları izle:

 • Uygulamanın en güncel sürümünü kullandığından emin ol ve uygulamayı aç.
 • Sağ üst köşedeki üç noktaya dokun ve Ayarlara gir.

whatsapp-proxy

 • Önce Depolama ve Veriler‘e ardından da Proxy Ayarlarına dokun.

whatsapp-proxy

 • Proxy Kullan anahtarını sağa çekerek aç ve özelliği etkinleştir.

whatsapp-proxy

 • Proxy Ayarla’ya dokun, proxy sunucusunun IP adresini gir ve Kaydet‘e bas.

whatsapp-proxy

 • Proxy adresiyle bağlantı kurulacak, adres doğru ve çalışıyorsa Bağlandı yazacak (yeşil onay tiki de olabilir).

Yeni bir özellik daha keşfetmek istersen WhatsApp anket oluşturma makalemizi şimdi oku.

Türkiye’nin güvenilir APK indirme sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazla uygulama, oyun, tema ve haber sunuyor. Bu makaleyi beğendiysen sosyal ağlarında arkadaşlarınla hemen paylaş!

 1. WhatsApp Messenger

  WhatsApp Messenger

  WhatsApp Messenger ile hiçbir ekstra ücret ödemeden özgürce mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsin. Arkadaşlarınla grup veya topluluk kurabilir; durum, sesli mesaj, video, resim, belge ve konum paylaşabilirsin. Sohbetlerinde yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

Instagram’da birini nasıl bulurum?
Instagram’da birini nasıl bulurum?

Yeni tanıştığın birinin, bir arkadaşının veya yakınının Instagram hesabı var mı diye merak ediyorsan bulmak imkansız değil. Instagam’da birini bulmak için deneyebileceğin bazı yöntemler söz konusu. Neler yapabileceğini bu rehberimizde açıkladık, detaylar için okumaya devam et…

TikTok filtre kaldırma nasıl yapılır?
TikTok filtre kaldırma nasıl yapılır?

Takipçilerinle paylaşmak için özenerek bir video hazırladın ama kullandığın filtreler biraz abartılı mı geldi? Üzülme, TikTok filtre kaldırma sandığın kadar zor değil. Birkaç adımda daha gerçekçi bir görünüm elde edebilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et! G…

Instagram şifresi nasıl değiştirilir?
Instagram şifresi nasıl değiştirilir?

Hesabının şifresini uzun bir süredir değiştirmedin mi? Esasen güvenliğin için ihmal etmemen gereken konuların başında geliyor. Android’de Instagram şifresi nasıl değiştirilir merak ediyorsan işte sana pratik bir rehber. Parola yenileme adımlarını öğrenmek için okumaya başla. …

TikTok canlı yayın nasıl yapılır?
TikTok canlı yayın nasıl yapılır?

Takipçilerinle sohbet etmek, yeni insanlara ulaşmak ve yeteneklerini herkese göstermek mi istiyorsun? TikTok canlı yayın ile çok daha fazlasını yapabilirsin. TikTok canlı yayın nasıl açılır, şartları nelerdir ve çok daha fazlası bu rehberimizde. Detaylar için okumaya devam et…

Instagram Carousel (kaydırmalı post) nasıl yapılır?
Instagram Carousel (kaydırmalı post) nasıl yapılır?

Çok keyifli bir gezi veya enfes bir yemek mi yaptın? Yeni aldığın kıyafetin farklı kombinlerini göstermek mi istiyorsun? Instagram Carousel ile en önemli anları tek bir gönderide paylaşabilir ve takipçilerine alternatif fikirler sunabilirsin. Detaylar için hemen okumaya başla…