Instagram hikaye veya gönderinin ekran görüntüsünü kimin aldığı nasıl anlaşılır?

instagram-ekran-görüntüsü-alma

Instagram hikaye ekran görüntüsü alınca bildirim gidiyor mu diye senin de aklına takılıyor mu? Instagram ekran görüntüsü alma durumunda kimin aldığını anlamak ne kadar mümkün? Popüler sosyal ağla ilgili bu ve buna benzer soruların yanıtlarını bulmak için hemen okumaya başla!

Instagram hikaye ekran görüntüsü alınca bildirim gidiyor mu?

Popüler sosyal ağla ilgili sıkça konuşulan şehir efsanelerinden biri de bu. Her ne kadar zaman zaman böyle bir özelliğin geleceği dedikoduları çıksa da uygulamada resmi olarak açıklanmış böyle bir özellik yok. Yani biri hikayenin ekran görüntüsünü aldığında herhangi bir bildirim gitmiyor veya sana gelmiyor.

Hikayeler zaten 24 saat içinde kaybolduğundan böyle bir özelliğe ihtiyaç duyulmuyor olabilir. Telif hakkıyla korunan veya özel içeriklerin hikayelerde paylaşılması zaten uygun olmayabilir. Paylaşıldığına göre insanların ekran görüntüsü alma ihtimali her zaman olabilir.

Aynı durum gönderi olarak paylaşılan fotoğraf ve videoları için de geçerli. Uygulama böyle bir durumda herhangi bir bildirim göndermez veya ekran görüntüsü almayı engelleyecek herhangi bir seçenek sunmaz.

Instagram ekran görüntüsü alma

Uygulama, bazı durumlarda ekran görüntüsü alındığına dair bildirimler paylaşır. Bu durum özellikle DM’de (direkt mesajlar) paylaşılan özel fotoğraf ve video içerikleri için geçerli. Paylaşılan içeriğin ya kaybolan mesajlar aracılığıyla ya da sınırlı sayıda gösterim izniyle gönderilmiş olması gerekir.

Bu tür geçici veya kaybolan mesajlarla gönderilen fotoğraf ve videoların ekran görüntüsü alındığında ya bildirim gider ya da sembolle bu ifade edilir.

📬 Instagram kaybolan mesajlar ve fotoğraflar nasıl gönderilir yazımız okuyarak nasıl yapacağını adım adım öğrenebilirsin.

Mesajlarında gönderdiğin bir fotoğrafın veya videonun ekran görüntüsü alındığını şu şekilde anlayabilirsin:

1. Uygulamayı aç ve sağ üst köşede yer alan Messenger  simgesine dokunarak mesajlaşma (DM) bölümüne git.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

2. Mesajlaşmak istediğin kişiyle sohbet başlat veya mevcut sohbetine gir. Kaybolan mesajlaşmayı aktif etmek için ekranı yukarı kaydır.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

3. Yeni bir fotoğraf/video çekip (a) kaç defa görüntülenebileceği seçebilir veya Galerinden (b) fotoğraf seçip gönder.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

4. Eğer karşı taraf ekran görüntüsü alırsa mesajlaşma ekranında “… bir ekran görüntüsü aldı” şeklinde gönderinin altında bir uyarı göreceksin.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

Mesajlarda ekran görüntüsü alındığını anlamanın bir diğer yolunu da paylaşalım.

1. Yine uygulamanın mesajlaşma (DM) bölümüne gir.

2. Yeni bir fotoğraf veya video çekip göndermek için sol taraftaki kamera simgesine dokun.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

3. Fotoğrafını veya videonu çek ve sol alt kısımda yer alan Tekrar Oynatmaya İzin Ver veya 1 Kez Görüntüle seçeneğine dokun. Ardından Gönder’e tıkla.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

4. Karşı tarafı paylaşımını görüntüler ve ekran görüntüsü alırsa paylaşımının sağ tarafında yıldıza benzer bir simge belirir. Bu ekran görüntüsü alındığını bildirir.

instagram-ekran-görüntüsü-alma

Her ne kadar bu işi yaptığını söyleyen üçüncü taraf uygulamalar olsa da sonuç itibarıyla başarılı değiller. Yukarıda anlattıklarımızın dışında Instagram’ın böyle bir seçenek sunmasını biraz daha beklemen gerekecek.

📱 Instagram fotoğraf ve reels paylaşma QR kodu ile nasıl yapılır yazımızı şimdi incele, yepyeni bir yöntem daha keşfet.

APK indirme sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

  1. Instagram

    Instagram

    Instagram, video ve fotoğraf paylaşmanın yanı sıra diğer insanları da takip edebileceğin bir sosyal ağ uygulaması. Arkadaşlarının gönderihikaye ve Reels paylaşımlarına bakabilir, beğenebilir ve yorum yapabilirsin. Filtre, özel efekt ve çerçeveler kullanabilir, direkt mesajlaşabilir, canlı yayınlar yapabilir ve yeni hesaplar keşfedebilirsin.

TikTok’ta kendi seslerini nasıl yapabilirsin?
TikTok’ta kendi seslerini nasıl yapabilirsin?

Dikkat ettin mi? Viral olan birçok videoda içerik üreticiler kendi seslerini kullanıyor. Bunu sen de yapabilirsin. Çünkü Tiktok ses yapma konusunda sana yardımcı olacak araçlara sahip. Başka bir uygulama kullanmadan kendi seslerini nasıl oluşturacağını öğrenmek için hemen oku…

Instagram çift kamera özelliği nasıl kullanılır?
Instagram çift kamera özelliği nasıl kullanılır?

Hikaye ve Reels videolarını daha renkli hale getirebileceğin yepyeni bir özellik daha duyuruldu. Instagram çift kamera özelliği geldi. Bu sayede hem ön hem de arka kamerayı aynı anda kullanabileceksin. Bu yeni özellik nasıl kullanılır öğrenmek ve daha fazlası için hemen oku! …

Android’de video olarak TikTok düet nasıl yapılır?
Android’de video olarak TikTok düet nasıl yapılır?

Arkadaşınla veya diğer içerik üreticilerle birlikte eğlenceli videolar çekmek mi istiyorsun? Popüler video paylaşım ağı düet yapmana imkan tanıyor. TikTok düet nasıl yapılır, adım adım bu rehberimizde. Ekranı ikiye bölüp yapılan bu videoları keşfetmek için hemen okumaya başla…