WhatsApp önbellek temizleme Android’de nasıl yapılır?

whatsapp-önbellek-temizleme

Sohbet ederken mesajların bir türlü gitmiyor veya çok geç mi geliyor? Temizlik zamanı yaklaşmış olabilir. WhatsApp önbellek temizleme ile popüler mesajatarın performansını artırabilirsin. Android akıllı telefonunda, nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başla!

WhatsApp önbellek temizleme nedir?

Önbellek, uygulamaların ilerleyen süreçte yararlı olabileceğini düşündüğü geçici dosyaları depolandığını alandır. Örneğin, bu küçük bir profil resmi olabilir. Her seferinde bu resmi yeniden yüklemek yerine, bir kopyası önbelleğe alınır ve uygulama buradaki resmi kullanarak hız ve zaman kazanır.

Aynı durum WhatsApp için de geçerli. Hızlı yükleme ve kullanım için önbellekten WhatsApp’ta yararlanır. Bu geçici dosyalar, zamanla ciddi yer kaplamaya başlar ve uygulamanın performansını düşürür. Uygulamayı kullanırken gecikmeler, takılmalar yaşayabilirsin. Hatta hafıza dolabileceği için uygulama çalışmayı durdurabilir.

Bunun için önbellek temizleyici araçlar kullanabilirsin. Ancak dilersen cihazının Ayarlarından da kendin yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et.

WhatsApp önbellek temizleme adımları

Uygulamadaki performans kayıplarını gidermek için ara sıra önbellek temizliği yapman gerekebilir. Önbellek temizleme işlemine başlamadan önce WhatsApp sohbetlerinin yedeğini alman yararına olur. Şimdi temizleme işlemlerini nasıl yapacağına bakalım:

1. Cihazının Ayarlarına gir.

whatsapp-önbellek-temizleme

2. Ayarlar sayfasında Uygulamalar seçeneğine bulana dek aşağıya in ve bu seçeneğe gir.

whatsapp-önbellek-temizleme

3.  Buradan WhatsApp’ı bulup aç. Bulmak için arama seçeneklerini kullanabilir veya ekranı aşağıya kaydırabilirsin.

whatsapp-önbellek-temizleme

4. Uygulama Bilgileri sayfasında Depolama seçeneğine dokun.

whatsapp-önbellek-temizleme

5. Bellek kullanımına dair bilgiler gösterilecek. Sayfada yer alan (genellikle sağ alt köşede) Önbelleği Temizle seçeneğine tıkla.

whatsapp-önbellek-temizleme

Bu adımdan sonra saniyeler içinde önbelleğin temizlenmiş olacak. Uygulamada karşılaştığın açılmama, geç tepki verme gibi bir dizi sorunun artık çözülmüş olması gerekir.

📱 Telefonunu değiştirdiysen yeni telefonda WhatsApp mesajlarını geri yükleme nasıl yapılır yazımızı şimdi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

  1. WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger ile hiçbir ekstra ücret ödemeden özgürce mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsin. Arkadaşlarınla grup kurabilir; durum, sesli mesaj, video, resim, belge ve konum paylaşabilirsin. Sohbetlerinde yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

TikTok’ta kendi seslerini nasıl yapabilirsin?
TikTok’ta kendi seslerini nasıl yapabilirsin?

Dikkat ettin mi? Viral olan birçok videoda içerik üreticiler kendi seslerini kullanıyor. Bunu sen de yapabilirsin. Çünkü Tiktok ses yapma konusunda sana yardımcı olacak araçlara sahip. Başka bir uygulama kullanmadan kendi seslerini nasıl oluşturacağını öğrenmek için hemen oku…

Instagram çift kamera özelliği nasıl kullanılır?
Instagram çift kamera özelliği nasıl kullanılır?

Hikaye ve Reels videolarını daha renkli hale getirebileceğin yepyeni bir özellik daha duyuruldu. Instagram çift kamera özelliği geldi. Bu sayede hem ön hem de arka kamerayı aynı anda kullanabileceksin. Bu yeni özellik nasıl kullanılır öğrenmek ve daha fazlası için hemen oku! …

Android’de video olarak TikTok düet nasıl yapılır?
Android’de video olarak TikTok düet nasıl yapılır?

Arkadaşınla veya diğer içerik üreticilerle birlikte eğlenceli videolar çekmek mi istiyorsun? Popüler video paylaşım ağı düet yapmana imkan tanıyor. TikTok düet nasıl yapılır, adım adım bu rehberimizde. Ekranı ikiye bölüp yapılan bu videoları keşfetmek için hemen okumaya başla…