Biri tarafından WhatsApp’ın izlendiğini nasıl anlarım?

whatsapp-ın-izlendiğini-nasıl-anlarım

Uzun süredir kullandığın mesajlaşma uygulaması son zamanlarda tuhaf davranmaya mı başladı? Yoksa takip mi ediliyorsun? WhatsApp’ın izlendiğini nasıl anlarım diye sen de merak ediyorsan işte bu konuda sana yardımcı olacak ipuçları ve neler yapabileceklerin. Hemen okumaya başla!

 

WhatsApp izleme yolları

WhatsApp hesabına erişmek isteyenlerin yaygın olarak kullandıklarını yöntemler var. Bu yöntemleri bilmek korunmana yardımcı olabilir:

 • Bilgisayar: WhatsApp bilgisayarlarla bağlantı kurar. Bir bilgisayarda açtığın oturum, mesajlarının okunmasına kapı aralayabilir.
 • Casus yazılım: En sık kullanılan yöntem cihazına bir casus yazılım yüklemek.
 • Hesabını başka bir telefonda açmak: Hesabını başka bir telefonda açmak, bilgisayar korsanları için öyle çok da zor bir işlem değil. Bu sayede tüm mesajlarına ve içeriklerine ulaşabilirler.
 • Sosyal mühendislik: Gönderilen kodu söyleme, bu da tüm erişim izni anlamına geliyor, WhatsApp Web QR kodunu tarama gibi bir anlık dikkatsizliğinden yararlanarak yapılan saldırılar.

 

WhatsApp izleme yapıldığına dair belirtiler

Bazı noktalara dikkat ederek WhatsApp’ının izlendiğini anlayabilirsin. Özellikle aşağıda değindiğimiz noktalardan bazıları varsa gerçekten kuşku duyabilirsin.

 • Pil tüketimi: Telefonun pili normalden çok daha çabuk tükeniyorsa arka planda bir casus yazılım çalışıyor olabilir.
 • Anormal davranışlar: Kendi kendine açılan uygulamalar, hayali ekran dokunmaları, izinsiz yüklemeler gibi telefonunda tuhaf hareketler varsa dikkat etmelisin.
 • Arka plan uygulamaları: Arka planda çalışan uygulamaları kontrol ettiğinde çalışan ancak senin yüklemediğin ve bilmediğin uygulamalar varsa izleniyor olabilirsin.
 • İstemediğin halde telefonundan çıkış yapmak: Hesabına ait aktivasyon kodu istenmesi durumunda WhatsApp seni uyarır. Bir saldırgan hesabına erişip başka bir cihazda hesabını açmış olabilir. Uygulama aynı anda iki cihazda aktif olmana izin vermez.
 • WhatsApp Web’de açık oturumlar: Kendin açmadığın halde başka tarayıcılarla WhatsApp Web’in açılmış olması izlendiğinin en büyük göstergelerinden biri.

💻 WhatsApp Web ile WhatsApp’ın takip edildiğini nasıl anlarım yazımızı okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsin.

 

WhatsApp izleme engelleme yolları

WhatsApp’ta izlenmenin önüne geçmek mümkün. Aşağıdakileri uygulayarak kendini bir nebze olsun koruyabilirsin.

 • Güvenli kilitleme yöntemleri: İki adımlı doğrulama, yüz tanıma, parmak izi okuma gibi uygulamanın ve cihazının sunduğu en güvenli kilitleme yöntemlerini kullan.
 • Cihazını bıraktığın yere dikkat et: Telefonunu herkesin kolayca erişebileceği yerlere, kalabalık ortamlara bırakma. Cihazını kolayca ulaşılamayacak yerlerde şarj et.
 • İnternet indirmelerini kontrol et: Cihazına nereden indirme yaptığına, indirdiğin dosyalara ve boyutlarına dikkat et. Güvenli olmayan kaynaklardan asla indirme yapma!
 • Kök dizin erişimlerini engelle: Zorunlu kalmadığın sürece kök dizin erişimlerine izin verme. Özellikle bilmediğin bir uygulama bu tarz izinler istiyorsa yükleme.
 • SMS ile gelen linkler: Kısa mesajlar aracılığıyla gönderilen ve güvenmediğin kaynaklardan gelen linklere (bağlantılara) asla tıklama. Casus yazılımlar genellikle böyle yüklenir.
 • Ortak kullanılan bilgisayarlara dikkat et: Ortak kullanılan bilgisayarlarda WhatsApp Masaüstü veya Web kullanman durumunda mutlaka oturumu kapat.
 • Cihazını geri yükle: Çokça şüpheye düştüğün bir durum söz konusu olursa cihazını fabrika ayarlarına geri döndürebilir ve temiz bir kurulum yapabilirsin.
 • Anti-spyware, casus yazılım engelleyici uygulamalar kullanabilirsin: Cihazında herhangi bir anormal davranış, casus yazılım veya takip uygulaması var mı tespit edebilen ClevGuard gibi uygulamalar kullanabilirsin.

WhatsApp’ın izlendiğini nasıl anlarım soruna cevap olabilecek yöntemler paylaştık. Gizliliğini korumak adına WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır blog yazımızı şimdi incele.

APK indirme sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

 1. ClevGuard: Anti Spy & Spyware Remover

  ClevGuard: Anti Spy & Spyware Remover

  ClevGuard, kullanımı kolay bir anti-spyware, casus yazılım karşıtı bir uygulama. Cihazını düzenli aralıklarla tarar, tespit edilen casus yazılımları siler. Gerçek zamanlı koruma sağlar. Kamera ve mikrofon erişimlerini denetler. Uygulama izinlerini kontrol altında tutar.

Uygulama indirmeden TikTok nasıl kullanılır?
Uygulama indirmeden TikTok nasıl kullanılır?

Video izleyerek zaman geçirmekten keyif alıyor ama bunun için herhangi bir uygulama yüklemek istemiyor musun? Uygulama indirmeden TikTok nasıl kullanılır biliyor musun? İşine çok yarayacak ipuçları paylaşıyoruz. Popüler ağda nasıl yapacağını keşfetmek için hemen okumaya başla…

Instagram haritalar nedir ve nasıl kullanılır?
Instagram haritalar nedir ve nasıl kullanılır?

Sosyal ağında popüler mekanları daha kolay keşfetmek ister misin? Instagram haritalar güncellendi ve daha fonksiyonel hale geldi. Yenilenen Instagram maps nedir, neler getiriyor ve nasıl kullanılır gibi merak edilen sorulara cevaplar bulabileceğin yazımızı hemen okumaya başla…

Android’de WhatsApp simge değiştirme nasıl yapılır?
Android’de WhatsApp simge değiştirme nasıl yapılır?

Android’in özgür dünyasının sunduğu sınırsız özelleştirme seçeneklerinden yararlanmak ister misin? WhatsApp simge değiştirme dahi mümkün. Mesajlaşma uygulamasının ikonunu kendi istediğin gibi düzenleyebilirsin. Gereken uygulamalar, nasıl yapılır öğrenmek için okumaya devam et…