WhatsApp “Mesaj bekleniyor. Bu biraz zaman alabilir.” çözümü nedir?

whatsapp-mesaj-bekleniyor-bu-biraz-zaman-alabilir-çözümü

Arkadaşının gönderdiği mesajı bir türlü alamıyor ve okuyamıyor musun? WhatsApp’ta “Mesaj bekleniyor. Bu biraz zaman alabilir.” sorunu yaşıyorsan çözümü için deneyebileceklerin elbette var. Bu hata neden ortaya çıkıyor ve çözüm yolları nedir öğrenmek için hemen okumaya başla!

WhatsApp mesaj bekleniyor nedir?

Günlük iletişimi oldukça kolaylaştıran popüler mesajatar, sorunsuzca çalışıyor. Ancak uygulamanın klasikleşmiş bir hatası söz konusu: “Mesaj bekleniyor. Bu biraz zaman alabilir.”

Bu hata aslında çok basit bir nedenden kaynaklanıyor. Uygulama gönderici ve alıcı arasındaki mesajları güvenlik nedeniyle uçtan uca şifreler. Ancak kimi hallerde uçtan uca şifreleme konusunda başarısız olur veya anında şifreleme gerçekleşmez.

🗄️Mesajlarını WhatsApp uçtan uca şifrelenmiş yedekleme ile koruyabileceğini biliyor musun?

Böyle bir durumda mesajın sana gelmesi gecikir ve bir alıcı olarak ekranında bu mesajı okursun. Ayrıca uçtan uca şifrelemede, şifreyi açan anahtar senin cihazında olduğundan bu süreçte mesajın içeriğine erişilemez. Uygulamanın şifrelemeyi yapamaması şu nedenlerden olabilir:

  • Mesajı gönderen cihaz bir süredir internete bağlı değil veya mesaj uzun bir süre önce gönderilmiş.
  • WhatsApp’ı yakın bir zamanda yeniden kurduysan veya yeni bir cihaza yüklediysen şifreleme anahtarlarında uyuşmazlık yaşanabilir.
  • Uygulamayı çoklu cihaz modunda kullanıyorsan cihazlar internete bağlı değil veya kapalı.
  • WhatsApp’ın test (Beta) aşamasındaki bazı özellikleri bu tarz yazılımsal hatalar (bug) verebilir.

WhatsApp “Mesaj bekleniyor. Bu biraz zaman alabilir.” çözümü için 6 yol

Bu sorunun kaynaklarına dair olasılıkları paylaştık. Şimdi de bu sorun için neler yapabileceğine dair çözüm yolları paylaşalım.

1. Sabırlı ol

Çoğu durumda hiçbir şey yapmadan bu mesaj bir süre sonra kaybolur ve WhatsApp yazışmaları normale döner. Uygulama şifreleme işlemini başarıyla tamamladığında mesajın sana ulaşır ve kolayca okuyabilirsin.

2. WhatsApp’ı güncelle

whatsapp-mesaj-bekleniyor-bu-biraz-zaman-alabilir-çözümü

Uygulamanın eski sürümleri, kimi zaman bu tür hatalara neden olabilir. Uygulamanın en son sürümümü kullandığından ve gerekli güncellemeleri yaptığından emin ol. Bunun için Google Play’den Uygulamaları ve Cihazı Yönetin bölümüne bakabilir ve buradan Güncellemeleri kontrol edebilirsin.

3. Bağlı cihazlardan çıkış yap

whatsapp-mesaj-bekleniyor-bu-biraz-zaman-alabilir-çözümü

WhatsApp Web veya Desktop sürümünü kullanıyor, hesabına başka cihazları bağladıysan bağlı cihazlardan çıkış yap. Kullanmak istediğin diğer cihazları daha sonra yeniden bağla. Bunun için WhatsaApp’tan Ayarlar > Bağlı cihazlar yolunu izleyebilir ve QR ile bağlama işlemini yapabilirsin.

🖥️ WhatsApp çoklu cihaz özelliği nasıl kullanılır blog yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsin.

4. Göndericiden uygulamayı yeniden açmasını iste

Mesajı gönderen kişi uygulamayı bir süredir açmamış veya internete bağlanmamış olabilir. Karşı taraftan WhatsApp’ı açmasını, internete bağlanmasını hatta en güncel sürümü kullandığından emin olmasını iste.

5. Göndericiden mesajı yeniden iletmesini iste

Karşı tarafa ulaşarak mesajı almadığını ve yeniden göndermesini, iletmesini, isteyebilirsin. Uygulama bu şekilde mesajı tekrar şifrelemeye çalışır hatta başarılı bile olabilir.

6. WhatsApp’ı yeniden kur

Uygulamanın küresel sunucularında zaman zaman hizmet kesintisi olabiliyor. Böyle bir durum söz konusu değilse ve önceki çözümler işe yaramadıysa uygulamayı kaldırıp yeniden kurmak çözüm olabilir.

WhatsApp mesaj bekleniyor hatasına karşı uygulayabileceğin 6 çözümden bahsettik. Platformun yeni özelliği WhatsApp Communities (Topluluklar) hakkında bilgi almak için ilgili makalemizi şimdi incele.

APK sitesi AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

  1. WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger ile hiçbir ekstra ücret ödemeden özgürce mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsin. Arkadaşlarınla grup kurabilir; durum, sesli mesaj, video, resim, belge ve konum paylaşabilirsin. Sohbetlerinde yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?
Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?

Halen kullanmaya devam ettiğin mesajlaşma uygulamasından daha fazla yararlanmak ister misin? Telegram Premium kullanıma açıldı. Uygulamadan daha fazlasını almanı sağlayacak bu paralı versiyon nedir, nasıl kullanılır merak ediyorsan detaylar AndroidListe’de, okumaya devam et! …

WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?
WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?

Mesajlaşırken daha gizli kalmak istiyorsan deneyebileceğin yöntemler var. WhatsApp gizli mod için açıp kapatabileceğin tek bir özellik sunmaz. Ancak yapacağın bir dizi ayar ile uygulamayı gizlilik içinde kullanabilirsin. Bu püf noktalarını ve hileleri keşfetmek için hemen oku…

Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?
Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?

Popüler sosyal ağda gizli bir hesap ile karşılaştın ancak bir türlü merakını yenemiyor musun? Facebook gizli hesap görme adına deneyebileceğin yöntemler mevcut. En iyisi insanların gizliliğine saygı duymak. Yine de nasıl yapabileceğini öğrenmek istiyorsan hemen okumaya başla!…

WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?
WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlarına emojiler ile karşılık veriyor musun? Ancak gelen mesajlara cevap vermeyi kolaylaştıran bu ifade tepkileri bazen can sıkıcı olabilir. WhatsApp ifade bildirimlerini kapatma, devre dışı bırakma, özelliğine de sahip. Nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…