Telegram Depolama Kullanımı Medyaları Kalıcı Olarak Silmeden Nasıl Azaltılır?

telegram-depolama

Telefonun hafızası çok çabuk mu doluyor? Buna sebep olanlardan biri mesajlaşma uygulaman olabilir. Telegram depolama kullanımını azaltabilirsin. Üstelik bunu yapmak için arkadaşlarından gelen video, fotoğraf gibi medyaları kalıcı olarak silmene gerek yok. Hemen okumaya başla.

Telegram Depolama Alanı

Her cihazın yerel bir depolama kapasitesi var. Yüklenen uygulamalar, paylaşılan dosyalar zamanla hafızanın dolmasına neden olur. Bir süre sonra bu medyaları veya diğer kullanmadığın dosyaları cihazından silmen gerekir. Ayrıca uygulamaların depolama kullanımını düzenleyebilirsin.

Telegram üzerinden 2 GB’a kadar olan dosyalarını rahatlıkla paylaşabilirsin. Bu büyüklükteki bir dosyayı doğrudan cihazının hafızasına kaydeder. Böyle büyük dosyalar paylaşıyorsan depolama alanının dolması muhtemel.

Uygulama aracılığıyla paylaşılan farkı büyüklükteki medyalar ön belleğe alınır ve depolama kapasitesinin düşmesine neden olur. Uygulamayla çok sık medya (fotoğraf, video vb.) paylaşıyorsan bunlar depolama alanında büyük yer kaplamaya başlar.

WhatsApp depolama alanı yönetimi araçları sunsa da Telegram’dan ayrışır. Çünkü popüler mesajatar Telegram, birçok uygulamanın aksine mesajlaşma içeriklerini ve paylaştıklarını kendi bulut sunucularında saklar. Üstelik büyük boyutlu dosyalar (2 GB gibi) hariç diğer içeriklerine uygulamayı silsen dahi kolayca ulaşabilirsin.

Uygulamanın bulut depolama özelliğini avantajına çevirip içeriklerin cihazında saklanma süresini kısaltabilirsin. Bu sayede ön bellekte tutulan içerikler otomatik olarak silinir. Ön bellekten silinen bir dosyaya yeniden erişmek istediğinde sohbetine gidip medyayı yeniden indirmen yeterli.

İçeriklerin bulutta saklandığına göre medyalarını silmeden Telegram depolama kullanımını azaltabilirsin. Böylelikle hafızada da yer açabilirsin. Şimdi bunu nasıl yapacağına geçelim.

Telegram Depolama Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Uygulamanın cihazının hafızasını gereksiz yere doldurmasını önlemek için indirilen medyaları ön bellekte ne kadar saklayacağını düzenleyebilirsin. Bu dosyalar cihazından silinse bile bulutta her an erişebilmen için saklı tutulur.

Telegram depolama alanı kullanımını düzenlemek için şu adımları izle:

1. Uygulamayı aç. Sol üst köşedeki üç çizgili menü simgesine dokun.

telegram-depolama

2. Ayarlara gir.

telegram-depolama

3. Veri ve Depolama seçeneğine tıkla.

telegram-depolama

4. Depo Kullanımı’na gir.

telegram-depolama

5. Medyayı Sakla tercihini Süresiz yerine

  • 1 ay,
  • 1 hafta,
  • 3 gün seçeneklerinden biriyle değiştir.

telegram-depolama

 

Artık Telegram depoloma alanından tasarruf etmeye başlayabilirsin. Bulut sohbetlerindeki medyalar cihazından kaldırılsa bile bulutta var olmaya devam edecek. Ayrıca Telegram kullanıcı adı ile kişi bulma ve ekleme nasıl yapılır blog yazımızı okuyarak kişilerine daha kolay ulaşabilirsin.

APK ve öğreticiler içeren AndroidListe, keşfetmen için çok daha fazlasını sunuyor. Facebook sayfamızı takip et ve bu makaleyi sosyal ağlarında arkadaşlarınla paylaş!

  1. Telegram

    Telegram

    Telegram kullanımı kolay, gizliliği ve kullanıcı verilerini koruyan bir mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, kanal kurabilir, 200.000 kişilik gruplar oluşturabilir, 2 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilir, canlı yayın yapabilirsin.

Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?
Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?

Halen kullanmaya devam ettiğin mesajlaşma uygulamasından daha fazla yararlanmak ister misin? Telegram Premium kullanıma açıldı. Uygulamadan daha fazlasını almanı sağlayacak bu paralı versiyon nedir, nasıl kullanılır merak ediyorsan detaylar AndroidListe’de, okumaya devam et! …

WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?
WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?

Mesajlaşırken daha gizli kalmak istiyorsan deneyebileceğin yöntemler var. WhatsApp gizli mod için açıp kapatabileceğin tek bir özellik sunmaz. Ancak yapacağın bir dizi ayar ile uygulamayı gizlilik içinde kullanabilirsin. Bu püf noktalarını ve hileleri keşfetmek için hemen oku…

Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?
Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?

Popüler sosyal ağda gizli bir hesap ile karşılaştın ancak bir türlü merakını yenemiyor musun? Facebook gizli hesap görme adına deneyebileceğin yöntemler mevcut. En iyisi insanların gizliliğine saygı duymak. Yine de nasıl yapabileceğini öğrenmek istiyorsan hemen okumaya başla!…

WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?
WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlarına emojiler ile karşılık veriyor musun? Ancak gelen mesajlara cevap vermeyi kolaylaştıran bu ifade tepkileri bazen can sıkıcı olabilir. WhatsApp ifade bildirimlerini kapatma, devre dışı bırakma, özelliğine de sahip. Nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…