WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?

whatsapp-kaybolan-mesajlar

Severek kullandığın mesajlaşma uygulamasında gönderdiğin mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini ister misin? WhatsApp kaybolan mesajlar, artık kullanımda. Süreli mesajlar ile ilgili bilmen gerekenlere ve nasıl etkinleştireceğine dair tüm detaylar için hemen oku!

Geçtiğimiz ay WhatsApp, çıkartma bulma gibi bir dizi yeni özellik duyurmuştu ve bu ayda da yeni özellikler duyurmaya devam ediyor. Son özellik ise WhatsApp kaybolan mesajlar, uygulamadaki ismiyle süreli mesajlar.

WhatsApp Kaybolan Mesajlar ile İlgili Bilmen Gerekenler

Belirli bir zaman sonra kendiliğinden silinen süreli mesajlar özelliği tüm kullanıcılara sunuldu. Bu yapılan güncelleme neler getiriyor yakından bakalım.

 • Hem bireysel hem de grup sohbetlerinde bu özellikten yararlanabilirsin.
 • Bir mesajın sonsuza dek kalması yerine 7 gün sonra kaybolmasını sağlayan bu özellik, sohbetlerin hafiflemesini ve daha fazla gizlilik sağlayacak.
 • Şimdilik tek seçenek 7 gün ancak daha sonra farklı süre seçenekleri de olacak.
 • Bu özelliği açtığında daha önceki mesajların bundan etkilenmeyecek ve kaybolan mesajları aktif ettiğin günden sonraki mesajların için geçerli olacak.
 • Süreli mesajlar, video ve fotoğraflar için de geçerli. Paylaşımdan 7 gün sonra bu tür medyalar da silinecek. Ekran görüntüsünü alma, başka bir cihaza aktarma veya otomatik indirme yoluyla bu medyaların kaybolması engellenebilir.
 • Kullanıcı WhatsApp’a yedi gün boyunca girmezse süreli mesaj yine de silinecek. Ancak cihazın bildirimlerinde hala bu mesaj gözükebilir.
 • Kaybolan bir mesaj, süreli mesaj özelliği kapalı olan bir sohbete iletilirse bu mesaj silinmez.
 • Süreli bir mesaj, kaybolmadan önce yedeklenirse silinmez ancak bu yedeğin geri yüklenmesi durumunda bu mesaj silinecek.

Şimdi bu özelliği nasıl kullanacağına geçelim. Ayrıntılar için okumaya devam et.

WhatsApp Kaybolan (Silinen) Mesajlar Nasıl Kullanılır?

Bu yeni özelliği aşağıdaki adımları izleyerek sohbetlerinde uygulayabilirsin. Silinen mesajları açmak için:

1- Uygulamayı aç. Bu özelliği kullanmak istediğin bireysel ve grup sohbetine gir.

2- Sayfanın sol üst köşesindeki kişi veya grup ismine tıkla.

whatsapp-kaybolan-mesajlar

3- Profil sayfası açılacak, sayfayı aşağıya doğru kaydırarak Süreli mesajlar seçeneğine dokun.

whatsapp-kaybolan-mesajlar

4- İlk defa etkinleştirilirken bilgilendirme mesajı gösterilecek, bunu oku ve Devam’a dokun.

whatsapp-kaybolan-mesajlar

5- Süreli mesajları açıp açmamak istediğin sorulacak. Açık seçeneğine dokunarak kaybolan mesajları etkinleştir.

whatsapp-kaybolan-mesajlar

Geri gelerek sayfadan çık. Hepsi bu kadar. Eğer kaybolan mesaj özelliğini kapatmak istersen 3. adımdan sonra artık bilgilendirme mesajları gelmeyecek, doğrudan Kapalı seçeneğini işaretleyebilirsin.

whatsapp-kaybolan-mesajlar

Yeni WhatsApp arama motoru nasıl kullanılır ile ilgili makalemize de göz atarak bu yeni özelliği keşfedebilirsin.

AndroidListe‘den WhatsApp indir, Facebook sayfamızı takip et ve bu makalemizi sosyal ağlarında paylaşmayı unutma!

 1. WhatsApp Messenger

  WhatsApp Messenger

  Popüler uygulama WhatsApp Messenger ile dilediğince mesajlaşabilirsin. Hiçbir ekstra ücret ödemeden görüntülü arama yapabilir ve arkadaşlarınla sesli mesajlar, videolar, resimler ve belgeler paylaşabilirsin. Yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

Instagram Takipçi Çıkarma Engellemeden Nasıl Yapılır?
Instagram Takipçi Çıkarma Engellemeden Nasıl Yapılır?

Bol bol resim ve video paylaşıyorsun, çok da takipçin var ama bazıları seni takip etmese daha mı iyi olur? Engelleme yapmadan Instagram takipçi çıkarma mümkün. Üstelik takipten çıkardığından da haberleri olmayacak. Adım adım nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…

WhatsApp Emoji Renkleri Nasıl Değiştirilir?
WhatsApp Emoji Renkleri Nasıl Değiştirilir?

Emojilerle kendini ifade etmeyi seviyor ama sabit renklerinden de sıkıldın mı? Artık WhatsApp’ta emoji renkleri değiştirilebiliyor. Durumlar için geliştirilen yeni özellik, bu sarı ifadelerin renklerini değiştirmeni sağlıyor. Nasıl yapılır keşfetmek için hemen okumaya başla! …

Tüm Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir ve Kaydedilir?
Tüm Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir ve Kaydedilir?

Sosyal ağlarda arkadaşlarınla fotoğraf ve videolar paylaşıyorsun ama artık bunların birçoğu cihazında yok mu? Paylaştığın tüm Instagram fotoğrafları nasıl indirilir merak ediyorsan işte çözüm. Ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…

WhatsApp Mesajlarına Emojilerle Nasıl Tepki Verilir?
WhatsApp Mesajlarına Emojilerle Nasıl Tepki Verilir?

Çok sık mesajlaşıyor ama bazı duygu ve cevaplarını emojilerle kısa yoldan ifade etmeyi seviyor musun? Yakında WhatsApp mesajlarına emojilerle tepki vermek mümkün olacak. Birçok mesajlaşma uygulamasında kullandığın bu özellikle ilgili detaylı bilgi almak için okumaya devam et!…

Telegram Galeriye Kaydetme Kapatma Nasıl Yapılır?
Telegram Galeriye Kaydetme Kapatma Nasıl Yapılır?

Cihazının hafızası çok çabuk mu doluyor? Belki de çok fazla gereksiz indirme yapıyorsun. Telegram galeriye kaydetme kapatma basit bir çözüm olabilir. Bu sayede her fotoğraf galerine kaydedilmez ve depolama alanı sana kalır. Adım adım nasıl yapacağını öğrenmek için hemen oku! …