Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

Telefonunda gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullandığın parmak izi okuyucu çalışmıyor mu? Panik yapmana hiç gerek yok! Bahsedeceğimiz sorunlar ve çözüm yollarını kendin deneyerek parmak izi okuyucunu hayata döndürebilirsin. Detayları öğrenmek için hemen okumaya başla!

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Olabilecek Sorunlar

Parmak izi okuyucu, ekonomik sayılabilecek birçok telefon modelinde temel özelliklerden bir tanesi. Telefonun kilidini kolay bir şekilde açıp kapatmaya yarıyor ve güvenlik açısından oldukça pratik çözüm sunuyor. Elbette ki bu işlevi, cihazında kayıtlı bir parmak izi olduğunda yapıyor.

Android parmak izi okuyucu kullanmanın farklı yollarını da sunuyor ancak parmak izi okuyucu çalışmıyor ise bunun çeşitli nedenleri olabilir.

Parmak izi okuyucunun çalışmama sebepleri:

  • yazılımsal hatalar
  • okuyucu ıslak veya kirli
  • parmak izinde değişiklik
  • parmak izi sensöründe bozukluk olabilir.

Şimdi bu sorunlara karşı çözüm önerilerine değinelim

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor mu İşte Çözüm Yolları

Yukarıda bahsettiğimiz sorunlara karşı nasıl bir yol izleyeceğine değinelim. Aşağıdaki adımları deneyerek parmak izi tarayıcının yeniden çalışmasını sağlayabilirsin.

1- Yazılımsal Hatalar

Cihazını en son sürümü ile kullandığından emin ol. Önemli bir güncellemeyi es geçmiş olabilirsin. Kimi hallerde ise güncelleme sonrası bazı işlevler düzgün çalışmayabilir ve güncellemeyi geri alman gerekebilir.

Parmak izi okuyucunla ilgili böyle bir sorun var mı kontrol et. En son güncelleme sonrası böyle bir hata oluşur ise üreticinin yeni bir yama yayınlamasını bekle veya cihazın izin veriyorsa güncellemeyi geri al.

Son çare olarak uygulama ve içeriklerini yedekledikten sonra cihazını fabrika ayarlarına döndürmeyi düşünebilirsin.

2- Parmak İzi Okuyucu Islak veya Kirli

Parmak izi okuyucunun ıslak olması çalışmasını engelleyebilir. Öncelikle ıslaklık varsa bunu kurut. Düğme kuru ise alkol ile hafif ıslatılmış nemli bezle sil ve kirleri iyice temizle. Ardında tekrar kurut.

Kuru ve temiz parmağınla okuyucuyu tekrar dene.

3- Parmak İzinde Değişiklik

Cihazında kayıtlı olan parmak izi örneğini değiştirmek, sensörün daha etkin çalışmasını sağlayabilir. Bazen farkında olmadan parmağımızda olan yaralanma, şişme gibi sağlık sorunları veya kullanılan kimyasallar, kremler yüzünden parmak izinin cihaz tarafından algılanması zorlaşabilir.

Bu gibi hallerde parmak izini yeniden kaydetmek iyi bir çözüm olacak. Bunun için öncelikle kayıtlı olan parmak izini kaldır.

1- Ayarlar > Biyometrik Veriler ve Güvenlik > Parmak İzleri seçeneğine git.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

2- Daha önce kaydettiğin izi bul ve üzerine tıkla. Bu Parmak İzi 1 şeklinde veya senin koyduğun isimle listede yer alır.

3- Güvenlik bilgilerin kontrol edildikten sonra parmak izi sayfası açılacak. Sağ üst köşedeki Kaldır seçeneğine dokun. Mesajı onaylayarak parmak izini sil.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

4- Yeniden parmak izi eklemek için yine Parmak İzleri seçeneğine dokun. Verilen talimatlara uygun şekilde parmak izini ekle.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

Bazen sensörün parmak izini okuyamadığı durumlarda parmağını çok hafif nemlendirerek okutman sorunu çözebilir. Bunun için çok az nemli bir sünger veya bez kullanabilirsin. Önce bu süngere parmağını hafifçe dokun ve ardından sensöre parmağını koy.

Bazı durumlarda parmak izinin sensöre yanlış yerleştirilmesi veya farklı bir parmak konması da hatalara neden olabilir. Bunlara da dikkat et.

4- Parmak İzi Sensöründe Bozukluk

Telefonun düşürdüysen veya sensör sert bir darbe aldıysa bozulmuş olabilir. Kimi cihazlarda parmak izi okuyucu ana ekran veya açma kapama düğmesi üzerinde olabilmekte. Bu tuşlarda oluşabilecek arızalar da sensörün çalışmamasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda en yakın servise başvurmanda fayda var. Ancak Samsung marka bir cihazın varsa servise gitmeden önce parmak izi sensöründe hata var mı kontrol edebilirsin. Bunun için

1- Telefon uygulamasını aç.

2- Çağrı ekranında *#0*# tuşla.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

3- Sensor seçeneğine dokun.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

4- Fingerprint Test yazan bölümde Normalscan’a bas.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

5- Cihazında hızlı bir test başlatılacak. Sonuç ekranında PASS yazıyorsa sensörde bir sorun olmadığını gösterir. Eğer Pass ifadesi bulunmuyorsa en yakın teknik servise başvur.

parmak-izi-okuyucu-calışmıyor

WhatsApp parmak izi kilidi kullanarak daha güvenli mesajlaşabileceğini biliyor musun?

Parmak izi okuyucu çalışmıyor ise sebeplerini ve çözüm yollarını paylaştık. Konuyla ilgili düşüncelerini, varsa sorularını Yorumlar kısmında paylaşabilirsin. AndroidListe‘den uygulama indir, Facebook sayfamızı takip et!

TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?
TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?

Komik videolar paylaşıyor ve çokça izleniyor musun? TikTok profilime kimler baktı diye merak ediyorsan işte cevabı! TikTok profiline bakanlar, uygulama üzerinden kolay bir şekilde görüntülenebiliyor. En hızlı yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için okumaya devam et! T…

Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?
Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?

Birbirinden harika kareler yakalıyor bunları müzik eşliğinde bir slayt gösterisine dönüştürmek mi istiyorsun? Müzikli slayt gösterisi yapmak için ihtiyacın olacak en iyi Android uygulamaları keşfetmek ve kolay yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başl…

TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem
TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem

Günümüzün popüler uygulaması TikTok’tan video izlemeyi seviyor musun? Peki, beğendiğin bu videoları indirmek ister misin? Bugün, TikTok’tan video indirme yöntemi olarak 4 farklı yoldan bahsedeceğiz. Bu sayede viral olmuş videoları saklayabilirsin. Nasıl mı, okumaya devam et! …

WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?
WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?

Severek kullandığın mesajlaşma uygulamasında gönderdiğin mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini ister misin? WhatsApp kaybolan mesajlar, artık kullanımda. Süreli mesajlar ile ilgili bilmen gerekenlere ve nasıl etkinleştireceğine dair tüm detaylar için hemen oku! …

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?
Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?

Telefonunda gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullandığın parmak izi okuyucu çalışmıyor mu? Panik yapmana hiç gerek yok! Bahsedeceğimiz sorunlar ve çözüm yollarını kendin deneyerek parmak izi okuyucunu hayata döndürebilirsin. Detayları öğrenmek için hemen okumaya başla!…