LTE / 4G Çekim Gücü Android Cihazlarda Nasıl Kontrol Edilir?

4g-çekim-gücü

İnternet bağlantın çok mu yavaş veya bağlantın sık sık kopuyor mu? LTE sinyal gücünü hiç kontrol ettin mi? 4G çekim gücü ölçümü yaparak bağlantı sorunlarını tespit edebilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek ve ihtiyacın olan Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya başla!

4G Çekim Gücü Ölçümü

Android, bağlantı sorunlarının tespitinde pek yardımcı olmuyor. Bu tür sorunlar sinyal gücünün yetersiz veya düşük olmasından kaynaklanabilir. Bu sorunların tespitinde, LTE yani 4G çekim gücünü ölçebilen araçlar var.

Daha önce Wi-Fi çekim gücünü ölçmene yardımcı olabilecek uygulamalar paylaşmıştık. Bugün ise Android uygulamalar ile sinyal gücünü nasıl ölçebileceğini ve sana bu konuda destek olabilecek uygulamaları paylaşalım.

4G Çekim Gücü için Signal Spy Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Signal Spy, hem mobil veri bağlantısının hem de kablosuz ağın (Wi-Fi) sinyal gücünü ölçebilen bir araç. Uygulamanın ücretsiz sürümü tatmin edici bilgiler sunuyor.

Uygulamayı aşağıda AndroidListe’den veya Google Play’den indirdikten sonra cihazına kur.

4g-çekim-gücü

Uygulamanın sorunsuz olarak çalışabilmesi için telefonuna (Phone) ve konumuna (Location) Enable diyerek erişim izni vermen gerekiyor.

Uygulamanın ana ekranında mobil veri ve kablosuz ağın bağlantı gücünü gösteriyor. Eğer herhangi bir veri ana ekranda yoksa ekranda parmağını aşağıya doğru çekerek güncellenmesini ve verilerin raporlanmasını sağlayabilirsin.

4g-çekim-gücü

Expand düğmesine dokunarak daha fazla bilgi alabilirsin. Hide diyerek bu bilgileri gizleyebilirsin.

4g-çekim-gücü

Uygulama ana ekranda elde ettiği verileri göstermeye başlayacak. Evinde, ofisinde veya sıklıkla İnternet’e bağlandığın noktalarda ölçüm yaparak 4G çekim gücünü, sinyal şiddetini analiz edebilirsin. Hangi noktalarda çekimin zayıfladığını rahatlıkla görebilirsin.

Eğer referans bir değere ihtiyaç duyacak olursan cihazında -110dBm veya daha düşük bir sinyal alıyorsan bu bağlantı kalitesinin düşük olduğu anlamına gelir.

4g-çekim-gücü

Burada baz alınan değerlerin eksi (-) olduğuna dikkat et. Burada daha büyük sayı -110dBm değeri, -90dBm değerinden daha kötüdür.

Her cihazın LTE uyumluluğu farklı olabilir, tüm mevcut bantları desteklemeyebilir. Bu da çekim gücünü etkileyen faktörlerden biridir.

Uygulamayla ilgili kafana takılan sorunlara uygulamanın sık sorulan sorular sayfasında (İngilizce) cevaplar bulabilirsin.

4G Çekim Gücü Ölçümü için Android Uygulamalar

Signal Spy ve yerine kullanabileceğin alternatif uygulamaları aşağıda listemizde bulabilirsin. Bu tür uygulamaların gizlik veya güvenlik zaafına neden olabileceğini düşünüyorsan kullanmadan önce neye neden izin istediklerini ve gizlilik politikalarını incelemeyi unutma.

Sınırlı erişimin olduğu yerlerde Android Wi-Fi repeater olarak nasıl kullanılır, biliyor musun?

4G çekim gücü ile ilgili düşüncelerini, varsa sorularını Yorumlar kısmında paylaşabilirsin.  AndroidListe‘den uygulama indir, Facebook sayfamızı takip et.

 1. Signal Spy (formerly Fi Spy)

  Signal Spy (formerly Fi Spy)

  Signal Spy, hem mobil hem de kablosuz ağın sinyal şiddeti hakkında bilgi edinmeni sağlayan kullanışlı bir araç. İnternet’in zayıf olduğunu noktaları tespit edebilir, en iyi çekim gücünün olduğu yerleri tespit edebilirsin. LTE / 4G bağlantı ile ilgili detayları görebilirsin.

 2. Network Cell Info Lite

  Network Cell Info Lite

  Network Cell Info Lite ile mobil veri ağı ve Wi-Fi sinyal gücü hakkında detaylı bilgiler edinebilirsin. Gösterge ve grafikleri ile ilginç bir arayüze sahip uygulama, İnternet hızı testi de dahil pek çok farklı ölçüm sunuyor. Pro sürümü de mevcut.

 3. LTE Discovery

  LTE Discovery

  LTE Discovery, adından da anlaşılacağı üzere LTE / 4G bağlantının sinyal gücünü ölçmene ve analiz etmene yarayan bir araç. Pek çok operatörü destekleyen uygulama frekans bantlarını, çekim sorunlarını bulmana, sinyal alıcılarını otomatik yeniden başlatmanı sağlıyor.

İndirmen gereken en iyi manga okuma uygulamaları
İndirmen gereken en iyi manga okuma uygulamaları

En sevdiğin ünlü Japon çizgi romanlarını, her yerde, dilediğin an okumak ister misin? O halde bir manga okuyucuya ihtiyacın olacak. En iyi manga okuma uygulamaları listemizi incele, en çok beğendiğini kolayca indir. En iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya baş…

Android’e indirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı
Android’e indirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı

Oyun oynarken veya çeşitli görevleri yerine getirirken biri senin adına otomatik olarak tıklasa güzel olmaz mıydı? İndirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı için harika bir liste hazırladık. İşine çok yaracak en iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya başla! …