WhatsApp Depolama Alanı Yönetimini Geliştiriyor: Bu Yeni Araç Nasıl Çalışıyor?

whatsapp-depolama-alanı

Telefonun hafızası sık sık doluyor mu? Gereksiz dosyaları silmek için WhatsApp depolama alanı nerede diye sormana gerek kalmadı! WhatsApp depolama alanı yönetimini iyileştiriyor. Peki, bu yeni araç ne işe yarıyor, nasıl çalışıyor, hemen oku!

WhatsApp Depolama Alanı

Telefonun hafızasını dolduran uygulamaların başında WhatsApp geliyor. Çünkü uygulamada yüzlerce resim, video ve farklı dosya paylaşılıyor. Bu da zamanla hafıza sorunlarına neden oluyor.

Kullanıcıların isteklerini dinleyen WhatsApp, depolama alanı konusunda yeni bir adım daha attı ve bir yönetim aracı geliştirdi.

Şimdi bu depolama yönetim aracının nasıl çalıştığına ve sağladığı avantajlara bakalım.

WhatsApp Depolama Alanı Yönetim Aracı

Telefonun hafızası hızlı bir şekilde doluyorsa artık ihtiyaç duymadığın fotoğraf, resim, video, GIF gibi pek çok medyayı silebilirsin.

Daha önceden bu medyaları bulup silmek için Android cihazının klasör ve dosyaları arasında bir dosya yöneticisi aracılığıyla gezinmen veya üçüncü taraf bir temizleme uygulaması kullanman gerekiyordu.

WhatsApp depolama alanı yönetim aracı, uygulama üzerinden cihazında saklanan dosyalara doğrudan ulaşmanı, bunları silmeni ve hafızayı kontrol etmeni sağlıyor. Araçta neler yer alıyor, birlikte bakalım.

  • WhatsApp, medya dosyaları cihazında ne kadar yer kaplıyor bir grafik ile gösteriyor. Grafikte kullanılan ve boş depolama alanına yer veriyor.
  • 5 MB’den daha büyük boyutlu dosyalarını gözden geçirmeni ve silmeni öneriyor.
  • Depolama alanında fazlaca yer kaplayan sohbetler MB büyüklüğüne göre sıralanıyor.

WhatsApp Depolama Alanı Yönetim Aracı Nasıl Kullanılır?

Aracı kullanarak hafızada yer kaplayan dosyalardan kurtulabilirsin. Bunun için ister medya boyutunu göre ister sohbetlerine göre silme gerçekleştirebilirsin.

Aracı kullanmak için:

1- WhatsApp’ı aç ve sağ üst köşedeki üç noktaya dokun.

whatsapp-depolama-alanı

2- Buradan Ayarlar’a gir.

whatsapp-depolama-alanı

3- Depolama ve Veriler seçeneğine tıkla.

whatsapp-depolama-alanı

4- Depolama Alanını Yönet’e dokun.

whatsapp-depolama-alanı

5- Araç hızlı bir şekilde cihazını analiz edecek. Üst kısımda ne kadar depolama alanı kullanıldığını gösterecek.

whatsapp-depolama-alanı

Medya boyutuna göre silmek için:

6- Ögeleri Gözden Geçirin ve Silin seçeneğine dokun.

whatsapp-depolama-alanı

7- Dosyalar boyutlarına göre listelenecek. İster tek tek seçerek istersen Tümünü Seç kutusunu işaretleyerek hepsini seç.

whatsapp-depolama-alanı

8- Seçim sonrası sağ üst köşedeki çöp simgesine dokun. “Ögeler silinsin mi?” mesajını SİL diyerek onayla. Artık bu dosyalar silinmiş olacak.

whatsapp-depolama-alanı

Sohbetlere göre silmek için:

9- MB cinsinden büyük boyutlu olduğunu düşündüğün sohbete tıkla.

whatsapp-depolama-alanı

10- Yine bütün medyalar listelenecek. Yukarıdaki 7. ve 8. adımda anlatılanları yaparak gereksiz medyaları sil.

whatsapp-depolama-alanı

Bu kullanışlı aracı mutlaka denemelisin. Ayrıca WhatsApp sohbeti dışa aktar nedir, ne işe yarıyor, biliyor musun?

Konuyla ilgili düşüncelerini, varsa sorularını Yorumlar kısmında paylaşabilirsin. AndroidListe‘den uygulama indir, Facebook sayfamızı takip et!

  1. WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger

    Popüler uygulama WhatsApp Messenger ile dilediğince mesajlaşabilirsin. Hiçbir ekstra ücret ödemeden görüntülü arama yapabilir ve arkadaşlarınla sesli mesajlarvideolar, resimler ve belgeler paylaşabilirsin. Yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?
Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?

Halen kullanmaya devam ettiğin mesajlaşma uygulamasından daha fazla yararlanmak ister misin? Telegram Premium kullanıma açıldı. Uygulamadan daha fazlasını almanı sağlayacak bu paralı versiyon nedir, nasıl kullanılır merak ediyorsan detaylar AndroidListe’de, okumaya devam et! …

WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?
WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?

Mesajlaşırken daha gizli kalmak istiyorsan deneyebileceğin yöntemler var. WhatsApp gizli mod için açıp kapatabileceğin tek bir özellik sunmaz. Ancak yapacağın bir dizi ayar ile uygulamayı gizlilik içinde kullanabilirsin. Bu püf noktalarını ve hileleri keşfetmek için hemen oku…

Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?
Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?

Popüler sosyal ağda gizli bir hesap ile karşılaştın ancak bir türlü merakını yenemiyor musun? Facebook gizli hesap görme adına deneyebileceğin yöntemler mevcut. En iyisi insanların gizliliğine saygı duymak. Yine de nasıl yapabileceğini öğrenmek istiyorsan hemen okumaya başla!…

WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?
WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlarına emojiler ile karşılık veriyor musun? Ancak gelen mesajlara cevap vermeyi kolaylaştıran bu ifade tepkileri bazen can sıkıcı olabilir. WhatsApp ifade bildirimlerini kapatma, devre dışı bırakma, özelliğine de sahip. Nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…