WhatsApp Güvenlik: Rahatsız Edilmemek İçin Yapman Gereken 6 Şey

whatsapp-güvenlik

WhatsApp’ta canını sıkan mesajlar mı alıyorsun? Bir daha rahatsız edilmemek, tacizden korunmak için WhatsApp güvenlik adına yapabileceğin 6 şey var. Bu ipuçlarını uygulayarak popüler uygulamayı daha güvenli kullanabilir, daha keyifli bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirsin. Yapabileceklerini görmek için hemen okumaya başla!

Günlük olarak milyonlarca insanın kullandığı WhatsApp haliyle birçok risk de taşıyor. En önemli WhatsApp güvenlik sorunlarından biri de istenmeyen, rahatsız edici mesajlar ve kullanıcıları taciz eden bilinmeyen numaralardan gelen aramalar.

Bu ve benzeri durumları yaşamaman için sana faydalı olabilecek ipuçları paylaşacağız. Okumaya devam et!

WhatsApp Güvenlik İçin Atman Gereken 6 Adım

Daha güvenli bir WhatsApp deneyimi için aşağıda bahsedeceğimiz hususlara dikkat et. Bunları yaparak bilmediğin kişi veya kişileri seni rahatsız etmesinin önüne geçebilirsin.

1- Bilinmeyen Numaralardan Gelen Görüntülü Aramaları Kabul Etme!

WhatsApp görüntülü arama hem işlevselliği hem de ücretsiz oluşu ile oldukça çok tercih ediliyor ancak bu riskleri de beraberinde getiriyor.

Özellikle bilinmeyen numaralardan gelen görüntülü aramaları kabul etmemelisin. Aramaya ısrarla devam ediyorsa numarayı engelleyebilirsin.

Bu blog makalesinden WhatsApp kişi engelleme nasıl yapılır, öğrenebilirsin.

2- Görüntülü Aramaya Başlarken Kamerayı Bir Şeyle Ört

Tanımadığın bir kişiden gelen görüntülü aramayı her şeye rağmen kabul etmek istiyorsan en azından kameranı parmağınla kapatıp birkaç saniye bekleyebilirsin. Gelen aramanın güvenli olduğuna karar verdiğin an kameradan parmağını çekebilirsin.

Kulağa tuhaf gibi gelse de bilgisayarların web kameralarının kaplanması sıklıkla önerilir. Aynı durum telefonların için de geçerli. Bahsettiğimiz bu öneri anlık bir tedbir.

3- WhatsApp’ta Yabancı Ülkelerden Gelen Çağrıları Kabul Etme

İstenmeyen çağrı veya mesaj gönderen pek çok kişi (spammers) genellikle yurt dışında yaşamakta veya farklı ülkelere ait numaralar kullanmakta. Aynı şey insanları gizlice takip edenler (stalkers) için de geçerli.

Diğer ülkelere ait bir telefon numarasından (Türkiye’nin kodu olan +90 ile başlamayan) çağrı aldığında bunları açmaman şiddetle tavsiye edilir.

Israrla arama geliyorsa bu numarayı engellemende fayda var.

4- Profil Bilgilerini Sadece Kişilerine Göster

WhatsApp gizliliğin için farklı seçenekler sunuyor. Profil fotoğrafının ve bilgilerinin telefon numaranın olduğunu herkese veya sadece kişiler listende ekli olanlara gösterebilirsin.

En azından profil fotoğraflarını ve bilgilerini sadece kişiler listende ekli olanların görebileceği şekilde ayarla. Bunun için Ayarlar > Hesap > Gizlilik seçeneklerine göz atabilirsin.

5- Gruplara Otomatik Olarak Eklenmeyi Engelle

Gruplar, WhatsApp’ın en hareketli özelliklerinden biri. Gruplara kişileri eklemek çok kolay. Ancak bir gruba dahil edilmek için onayının istenmesi seni birçok riskli durumdan koruyacak.

Bunu yapmak için Ayarlar > Gizlilik > Gruplar seçeneğini git ve gereken ayarları yap.

Bu blog yazısından WhatsApp gruplara katılmak istemiyorsan ne yapmalısın, öğrenebilirsin.

6- Telegram Kullan

Telegram, WhatsApp’a alternatif olan en popüler uygulamalardan biri. Sen de bu uygulamayı deneyebilirsin.

Telegram, gizliliğini korumak adına WhatsApp’a göre bazı avantajlara sahip. En önemli avantajlarından biri ise biriyle sohbet etmek için telefon numaranı vermene gerek yok, kullanıcı adını paylaşman yeterli.

Özellikle birisiyle kısa süreli bir görüşme gerçekleştirmek istiyorsan Telegram güvenliğin açısından iyi bir çözüm sunuyor.

WhatsApp’tan Telegram’a nasıl geçiş yapabileceğini biliyor musun?

WhatsApp güvenlik ile ilgili düşüncelerini, varsa sorularını Yorumlar kısmında paylaşabilirsin. AndroidListe‘den uygulama indir, Facebook sayfamızı takip et.

  1. Telegram

    Telegram

    Telegram kullanımı kolay, gizliliği ve kullanıcı verilerini koruyan bir mesajlaşma uygulaması. Sesli ve görüntülü arama yapabilir, 200.000 kişilik grup oluşturabilir, 1.5 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilirsin. Vazgeçemeyeceğin uygulamalardan biri olacak!

  2. WhatsApp Messenger

    WhatsApp Messenger

    Popüler uygulama WhatsApp Messenger ile dilediğince mesajlaşabilirsin. Hiçbir ekstra ücret ödemeden görüntülü arama yapabilir ve arkadaşlarınla sesli mesajlarvideolar, resimler ve belgeler paylaşabilirsin. Yüzlerce ifade, çıkartma ve GIF de kullanabilirsin.

TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?
TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?

Komik videolar paylaşıyor ve çokça izleniyor musun? TikTok profilime kimler baktı diye merak ediyorsan işte cevabı! TikTok profiline bakanlar, uygulama üzerinden kolay bir şekilde görüntülenebiliyor. En hızlı yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için okumaya devam et! T…

Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?
Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?

Birbirinden harika kareler yakalıyor bunları müzik eşliğinde bir slayt gösterisine dönüştürmek mi istiyorsun? Müzikli slayt gösterisi yapmak için ihtiyacın olacak en iyi Android uygulamaları keşfetmek ve kolay yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başl…

TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem
TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem

Günümüzün popüler uygulaması TikTok’tan video izlemeyi seviyor musun? Peki, beğendiğin bu videoları indirmek ister misin? Bugün, TikTok’tan video indirme yöntemi olarak 4 farklı yoldan bahsedeceğiz. Bu sayede viral olmuş videoları saklayabilirsin. Nasıl mı, okumaya devam et! …

WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?
WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?

Severek kullandığın mesajlaşma uygulamasında gönderdiğin mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini ister misin? WhatsApp kaybolan mesajlar, artık kullanımda. Süreli mesajlar ile ilgili bilmen gerekenlere ve nasıl etkinleştireceğine dair tüm detaylar için hemen oku! …

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?
Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?

Telefonunda gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullandığın parmak izi okuyucu çalışmıyor mu? Panik yapmana hiç gerek yok! Bahsedeceğimiz sorunlar ve çözüm yollarını kendin deneyerek parmak izi okuyucunu hayata döndürebilirsin. Detayları öğrenmek için hemen okumaya başla!…