Telegram X ile Telegram Karşılaştırması: Hangisini Seçmelisin?

telegram-x

Mesajlaşma uygulamasını pazarına WhatsApp, hakim olsa da pek çok alternatifler var. Bunlardan biri de Telegram. Baştan tasarlanan Telegram X uygulaması ile kendisiyle yarışıyor. Deneyimsel bir mesajlaşma uygulaması Telegram X nedir, kardeş uygulamadan ne gibi farkları var, detaylar için hemen oku!

Telegram X Nedir?

Telegram, 2017 yılında daha hızlı, akıcı ve kullanımı kolay bir mesajlaşma deneyimi sunacak bir uygulamaya geliştirilmesi için yarışma düzenledi. Android geliştiriciler TDLib kütüphanesini kullanarak baştan müthiş, akıcı animasyonlara sahip bir uygulama geliştirdiler.

Yarışmada dereceye giren bu deneysel uygulamaya Telegram X adı verildi. Geliştirilmeye devam ediyor.

Kurulum olarak Telegram ile aynı. Cep telefonunu ve SMS ile gelen onay kodunu girmelisin.

Telegram X, kardeşi olan Telegram’dan farklı özelliklere sahip. Hangisini seçeceğine bu farklılıkları okuduktan sonra kendin karar ver.

Telegram X ile Telegram Karşılaştırıldığında Göze Çarpanlar

Telegram X de bulut tabanlı çalışıyor ancak arayüz, sohbetler, kayıtlı mesajlar, kişiselleştirme, gelişmiş ayarlar açışından bu farklıklara başlıklar halinde bakalım.

1- Arayüz

telegram-x

Telegram X’te pil tüketimini azaltmak için koyu tema yani gece modu varsayılan olarak ayarlanmış. Elbette bunu değiştirebilirsin.

Ana sayfa WhatsApp’ta olduğu gibi Sohbetler ve Aramalar şeklinde sekmeli yapıda. Sağ taraftan çekilerek açılan menüde Materyal Tasarım kullanılmış ve simgeler farklı.

Akıcı animasyonlar sayesinde pencere ve menü geçişlerinde hız hissediliyor.

2- Sohbetler

telegram-x

Telegram X, sohbetler için de yeni tasarımlara sahip. Öncelikle Telegram’dan alışık olduğun sohbet balonlarını kapatma özelliği sunuyor.

Resimleri ve videoları daha büyük görme imkanı tanıyor. Telegram X, ekran büyüklüğünü algılıyor ve sohbet balonlarının içine küçültmek yerine daha görülebilir, ekranı kaplayan resim ve videolar paylaşmaya imkan tanıyor.

Telegram X’te herhangi bir sohbetine basılı tuttuğunda ön izleme penceresi açılıyor. Sohbeti açmadan ön izleme penceresinden içerikleri okuyabilirsin.

telegram-x

Mesaj yazmak için dokunduğun kalem simgesine basılı tuttuğunda yeni sohbet/grup/kanal/gizli sohbet seçeneklerinin yer aldığı bir menü çıkıyor.

3- Kayıtlı Mesajlar

telegram-x

Telegram X’in bir diğer harika özelliği ise kayıtlı mesajlar. Kayıtlı mesajlar özelliği normal Telegram’da da var ancak aradığını bulmak çok da pratik değil

Telegram X’te kayıtlı mesajlar; mesajlar, medya, dosyaları, bağlantılar, müzik, GIF, ses ve video şeklinde sekmeli bir menüde düzenlenmiş. Bu da ihtiyaç duyduklarını bulmayı kolaylaştırıyor.

4- Kişiselleştirme

telegram-x

Kişiselleştirme konusunda da Telegram X fark yaratıyor. Telegram hazır temalar ile gelirken Telegram X’te temaların renklerini özelleştirebiliyorsun. Kişisel tercihlerine göre baştan yapabilirsin.

Metin, başlık, menü düğmeleri, medya menüsü için dilediğin rengi seçebilirsin.

Telegram X, Google, Apple, Twitter, Samsung gibi farklı ifade (emoji) paketleriyle birlikte geliyor.

5- Gelişmiş Ayarlar

telegram-x

Telegram X, Ayarlar bölümünde daha fazla ek seçenek sunuyor. Gizli klavye, kilit ekranında gizleme, bağlantı ön izlemeleri gibi daha fazla ayara sahip. Bu sayede uygulama üzerinde daha fazla söz sahibi olabiliyorsun.

Telegram X avantajlı gibi gözükse de elbette geliştirilmesi gereken yönleri de var. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre uygulama geliştirilmeye devam ediyor.

WhatsApp’tan Telegram’a nasıl geçiş yapacağını biliyor musun?

Telegram X ile Telegram arasındaki farklarla ilgili düşüncelerini varsa sorularını Yorumlar kısmında paylaşabilirsin. AndroidListe‘den uygulama indir, Facebook sayfamızı takip et!

  1. Telegram X

    Telegram X

    Telegram X, daha hafif ve hızlı Telegram sürümü. Arkadaşlarınla özel olarak sohbet edebilir, mesajlara etiket, çıkartma, ekleyebilir ve resimleri düzenleyebilirsin. Deneysel pek çok özellik sunuyor. Çağrı yapabilir, fotoğraflarını tam ekran görebilir, “gizli” modda sohbet edebilirsin.

  2. Telegram

    Telegram

    Telegram kullanımı kolay, gizliliği ve kullanıcı verilerini koruyan bir mesajlaşma uygulaması200.000 kişilik grup oluşturabilir, 1.5 GB’a kadar dosya paylaşabilir, çoklu fotoğraf gönderebilirsin. Vazgeçemeyeceğin uygulamalardan biri olacak!

TikTok Analiz ve İstatistikleri: Erişim ve Bilgi Alma
TikTok Analiz ve İstatistikleri: Erişim ve Bilgi Alma

Sosyal medyanın en sevilen kısa video paylaşım uygulaması TikTok’u kullanıyor musun? Yoksa bir yayıncı mısın? TikTok analiz ve istatistikleri ile içeriklerinin ne kadar başarılı olduğunu, takipçilerinin özelliklerini ve çok daha fazlasını öğrenmek için hemen okumaya başla! Ti…

Videodan Fotoğraf Alma Android’de Nasıl Yapılır?
Videodan Fotoğraf Alma Android’de Nasıl Yapılır?

Video çekmeyi seviyorsun ancak bazen keşke fotoğraf da çekseydim dediğin oluyor mu? Üzülme, sonradan bunu yapabilirsin. Videodan fotoğraf alma Android’de mümkün. Bu rehberle nasıl yapacağını ve ihtiyaç duyacağın en iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya başla! …

En İyi 5 Kilo Verme Uygulaması ile İdeal Ölçüne Ulaş
En İyi 5 Kilo Verme Uygulaması ile İdeal Ölçüne Ulaş

En sevdiğin kıyafete artık sığmıyor musun? Favori takım elbisen üzerinde ilk aldığın gibi durmuyor mu? En iyi 5 kilo verme uygulaması listemize göz at, formuna tekrar kavuş. Sağlıklı kilo vermek için kullanabileceğin en iyi Android uygulamaları listeledik hadi, hemen keşfet! …