Profil Gizleme ile Sosyal Medya Hesaplarını Siber Zorbalıktan Koru!

profil-gizleme

Günümüzün sorunlarından biri de siber zorbalık. Özellik sosyal medya kullanıyorsan daha dikkatli olmalısın. Profil gizleme ile soysal medyada kendini siber zorbalara karşı koruyabilirsin. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarında kendi profilini nasıl gizleyebileceğini öğrenmek için hemen okumaya başla!

Profil Gizleme ile Sosyal Medyada Zorbalara Geçit Verme!

Sosyal medyada siber zorbalıkla karşılaşman olası. Trollerin veya zorbaların saldırılarını önlemenin yollarından biri de profil gizlemek.

Herkese açık bir profil, rahatsız edilmeni kolaylaştıracaktır. Profilini yapacağın bir dizi ayar sosyal ağları daha güvenli sağlayabilir.

Twitter, Instagram ve Facebook hesap gizleme nasıl yapılır, birlikte bakalım.

Twitter Hesabı Nasıl Gizlenir?

Varsayılan olarak Twitter hesabın ve tweetlerin herkese açıktır. Twitter’a giriş yapanlar bunları görebilir. Tamamen olmasa da Twitter profili gizleme imkanın var.

profil-gizleme

Tweetlerin için düzenleme yap. Uygulamadan profil resmine tıkla, menüden Ayarlar ve Gizlilik bölümüne git. Tweetleri Korumaya Al seçeneğini etkin (açık) hale getirirsen mevcut takipçilerin veya ileride izin vereceklerin tweetlerini görebilir.

Fotoğraf etiketleme seçeneğini, herkes yerine kapalı veya yalnızca takip ettiğin kişiler olarak değiştir.

Aynı ayarlara bir web tarayıcısında bakarsan Konum Bilgisi seçeneği de var. Bunu kesinlikle etkin hale getirme.

Yine web tarayıcında Direkt Mesajlar bölümünde Herhangi Birinden Mesaj Al seçeneği işaretlidir, bu seçimi kaldır.

Tweetlerini korumaya aldığında, tweetlerin tekrar paylaşılmayacak, arama motorlarında gözükmeyecek ama takipçilerin Twitter’da arama yaparak bulabilecek.

Twitter hesabın daha gizli hale geldi ancak profilin yine de gözükecek. Profili Düzenle seçeneklerinden gözükmesini istemediğin bilgileri kaldırabilir veya değiştirebilirsin.

Instagram Profili Nasıl Gizlenir?

Instagram’da hesabını gizli yapmadıkça herkes profilini ve paylaşımlarını görebilir. Hesabını gizli hale getirdiğinde paylaşımlarına bakmak isteyenler senden izin istemeli, takip isteklerini kabul etmelisin.

Instagram’da profilini nasıl gizleyeceğine değinelim.

profil-gizleme

1- Profil sayfana git. Üç çizgili menü simgesine ardından da Ayarlar’a dokun.

2- Hesap Gizliliği’ne gir.

3- Düğmeyi kaydırarak Gizli Hesap seçeneğini aç.

Arama ve etiket sayfalarında paylaşımların artık gözükmeyecek. Bir gönderiyi beğenir veya yorum yaparsan bu gönderide profilin listelenecek.

Instagram’da seni takip etmeyen biri, profil resmini, adını, soyadını, biyografini, takipçi sayını, takip ettiğin kişi sayısını görecek daha fazla bilgi bulamayacak.

Facebook Profil Nasıl Gizlenir?

Facebook profil gizleme konusunda çok işe yarar seçenekler sunmuyor. Profilin, engellediğin kişiler hariç, arama sonuçlarında kolayca bulunabilir.

profil-gizleme

Facebook Ayarlar’dan Gizlilik bölümüne gir. Gizlilik Ayarları’nı düzenlemelisin. En güvenli seçenek Sadece Ben olacak. Buradaki seçenekleri Herkes’ten Arkadaşlarımın Arkadaşları gibi değiştirebilirsin.

Paylaşımlarına, haber kaynağına ve hikayelerine kimlerin görebileceğini düzenleyebilirsin.

Fotoğraflarda etiketlenme seçeneklerini de kontrol etmelisin. Facebook yüz tanımayı kapatmayı da unutma!

Profil Gizleme Konusunda İşine Yarayacak İpuçları

profil-gizleme

Siber zorbalara karşı aklında bulundurman gerekenler:

 • Siber zorbalara karşı en etkin çözümlerden biri de bu tür hesapları engellemek. Kullandığın uygulamaya göre profil engelleme seçeneklerini ayarlamayı öğren ve rahatsız edenleri engelle.
 • Sosyal medya profillerinde farklı fotoğraflar kullanmaya çalış. Tersinden görsel arama özelliği sayesinde Snapchat profil fotoğrafından Twitter profiline ulaşılabilir.
 • Etiketleme özelliği seni kolayca ifşa edebilir. Çevrendeki insanların paylaşımlarını kontrol altında tutamazsın. Etiketlenme özelliğini pek çok uygulamada kapatabilir veya izin alınmasını sağlayabilirsin.
 • Aynı kullanıcı adını kullanmak kolaylık sağlasa da seninle ilgili pek çok bilgiye erişilmesini de sağlar. Sosyal medyada farklı kullanıcı adları kullanmayı dene.
 • E-posta adresini veya telefonunu profilinde kesinlikle herkese açık hale getirme veya bu bilgileri ortaya çıkarabilecek paylaşımlarda bulunma ve bunları gizli yapmayı unutma.
 • Uygulama veya web sitelerine üye olurken sosyal medya hesaplarınla giriş yapmaktan kaçın. Sosyal medya hesaplarının farklı uygulamaları ile bağlantı kurmasına izin verme.

Profil gizleme, sosyal medyadaki güvenliğin için önemli. Facebok güvenliği ve gizliliği nasıl daha iyi hale getirilir, biliyor musun? Bu tavsiyeleri de göz ardı etme.

Konu ile ilgili farklı görüş veya önerilerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin. AndroidListe‘den uygulama indir ve Android Hikayeleri‘ne göz at. Facebook sayfamızdan bizi takip et.

 1. Twitter

  Twitter

  Twitter‘ı Android cihazlarında kullanmanı sağlayan uygulama. Karakter sınırlaması içinde düşünceleri ifade edebilir, resim ve video paylaşabilirsin. Gündemdeki konuları takip edebilir, bunları retweetleyebilir veya kendi tweetlerini oluşturabilirsin.

 2. Instagram

  Instagram

  Instagram, takipçilerin ile resim ve video paylaşman için özel olarak tasarlanmış bir sosyal ağ. Arkadaşlarının fotoğraflarına bakabilir, yorum bırakabilirsin. Filtreler, özel çerçeveler ve efektler de cabası.

 3. Facebook

  Facebook

  Facebook hesabını mobil olarak yönetebilir, profilini güncelleyebilirsin. Resimler ve videolar paylaşabilir, arkadaşlarına göz atabilir, bildirimler alabilirsin. Tüm ağını takip edebilir, beğenebilir, yorum yazabilirsin.

İndirmen gereken en iyi manga okuma uygulamaları
İndirmen gereken en iyi manga okuma uygulamaları

En sevdiğin ünlü Japon çizgi romanlarını, her yerde, dilediğin an okumak ister misin? O halde bir manga okuyucuya ihtiyacın olacak. En iyi manga okuma uygulamaları listemizi incele, en çok beğendiğini kolayca indir. En iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya baş…

Android’e indirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı
Android’e indirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı

Oyun oynarken veya çeşitli görevleri yerine getirirken biri senin adına otomatik olarak tıklasa güzel olmaz mıydı? İndirmen gereken en iyi 5 otomatik tıklayıcı için harika bir liste hazırladık. İşine çok yaracak en iyi Android uygulamaları keşfetmek için hemen okumaya başla! …