Şifre Güvenliği: Gizliliği İhlal Edilmiş Şifren Var mı, Kontrol Et!

şifre-güvenliği

E-posta adresini vererek birçok İnternet sitesine veya servisine üye oluyorsun. Genelde aynı şifreleri mi kullanıyorsun? Peki, ya şifre güvenliği? Acaba gizliliği ihlal edilmiş şifren var mı, biliyor musun? Android cihazından böyle bir durumu nasıl kontrol edeceğini öğrenmek için hemen oku!

Şifre Güvenliği İçin Gizlilik İhlali Kontrolü

Pek çok web sitesine, uygulamaya giriş yaparken veya üye olurken e-posta adresini kullanıyor ve şifre oluşturuyorsun Genelde basit veya aynı şifreleri tercih ediyorsun.

Bu tutumun, veri ihlali durumunda şifre güvenliği sorununu ortaya çıkarıyor. Özellikle tekrar şifre girmemek için şifrelerini kaydettiğinde durum daha da kötüleşiyor.

Gizliliği ihlal edilen şifren olup olmadığını kontrol edebilmen için Google’ın bir hizmeti var.

Gizliliği İhlal Edilen Şifre Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Android cihazlarında bir Google hesabın olmalı. Chrome gibi bir tarayıcı kullanıyorsan pek çok şifreni kaydedebilirsin. Bu da Chrome aracılığıyla verilerinin ihlal edilmesine yol açabilir. Ancak suistimal edilen şifren var mı öğrenebilirsin. Bunun için:

1- Google uygulamasını aç.

2- Sağ üst köşedeki profil resmine dokun.

şifre-güvenliği

3- Birden fazla hesabın varsa ilgili hesabı seç ve hesabının altındaki Google Hesabınızı Yönetin düğmesini bas.

şifre-güvenliği

4- Üstteki kaydırmalı menünden Güvenlik bölümünü bulup tıkla.

şifre-güvenliği

5- Aşağıya doğru inip Şifre Yöneticisi’ne dokun.

şifre-güvenliği

6- Şifre Yöneticisi Google hesabına kayıtlı şifreleri gösterecek. Şifreleri Kontrol Edin seçeneğine tıkla.

 

şifre-güvenliği

7- Açıklamayı okuyarak Şifreleri Kontrol Et düğmesine dokun.

şifre-güvenliği

8- Güvenlik nedeniyle şifren sorulursa hesabının şifresini gir ve İleri de.

şifre-güvenliği

9- Şifre Güvenliği için gereken analizler yapılacak ve üç seçenek göreceksin.

şifre-güvenliği

  • Güvenliği İhlal Edilmiş Şifre: En tehlikeli kısım. Yeşil tik var ve Yok diyorsa gayet iyi. Şifrelerinin güvenliği ihlal edilmemiş. Ancak listelenmiş herhangi bir web sitesi varsa derhal bu siteye ait giriş bilgilerini yani şifreni değiştir.
  • Yeniden Kullanılan Şifre: Az riskli bölüm. Yeşil tik var ve Yok diyorsa her şey normal. Uyarı varsa genelde aynı şifrenin kullanılmasından sorun çıkar. Bu şifreleri değiştirmende fayda var.
  • Zayıf Şifre Uyarısı: Yine az riskli bir bölüm. Yeşil tik var ve Yok diyorsa çok iyi. Uyarı varsa bu web sitelerinde kullandığın şifrelerinin zayıf olduğu, yeterince güvenli olmadığı anlamına gelir. En kısa zamanda güçlü şifre oluşturmayı öğrenmelisin.

Şifre güvenliği ihmal edilecek bir konu değil, dikkatli ol. sitemizden indirmeyi unutma. Güvenlik anahtarı olarak Android akıllı telefon nasıl kullanılır, biliyor musun? Konu ile ilgili farklı görüş veya önerilerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin. Sayfamızdan uygulama indir veya Facebook sayfamızdan bizi takip et!

  1. Google

    Google

    Android’inde sesle ve konumuna göre arama yapabileceğin Google arama motoru ile hesabının güvenliğini de sağlayabilirsin. Hava ve trafik durumunu, yaklaşan etkinlikleri gösterir. Sesli komutla aradığını kolayca bulabilirsin.

Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?
Telegram Premium nedir, nasıl kullanılır?

Halen kullanmaya devam ettiğin mesajlaşma uygulamasından daha fazla yararlanmak ister misin? Telegram Premium kullanıma açıldı. Uygulamadan daha fazlasını almanı sağlayacak bu paralı versiyon nedir, nasıl kullanılır merak ediyorsan detaylar AndroidListe’de, okumaya devam et! …

WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?
WhatsApp gizli mod ile nasıl kullanılır?

Mesajlaşırken daha gizli kalmak istiyorsan deneyebileceğin yöntemler var. WhatsApp gizli mod için açıp kapatabileceğin tek bir özellik sunmaz. Ancak yapacağın bir dizi ayar ile uygulamayı gizlilik içinde kullanabilirsin. Bu püf noktalarını ve hileleri keşfetmek için hemen oku…

Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?
Facebook gizli hesap görme Android’de nasıl yapılır?

Popüler sosyal ağda gizli bir hesap ile karşılaştın ancak bir türlü merakını yenemiyor musun? Facebook gizli hesap görme adına deneyebileceğin yöntemler mevcut. En iyisi insanların gizliliğine saygı duymak. Yine de nasıl yapabileceğini öğrenmek istiyorsan hemen okumaya başla!…

WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?
WhatsApp ifade bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlarına emojiler ile karşılık veriyor musun? Ancak gelen mesajlara cevap vermeyi kolaylaştıran bu ifade tepkileri bazen can sıkıcı olabilir. WhatsApp ifade bildirimlerini kapatma, devre dışı bırakma, özelliğine de sahip. Nasıl yapacağını öğrenmek için hemen okumaya başla!…