Mobil Ödeme: Cep Telefonuyla Ödeme için Bilmen Gerekenler

cep-telefonuyla-ödeme

Cüzdan taşımana son verecek fırsat: mobil ödeme. Mobil ödeme nedir, NFC ile ödeme nasıl yapılır, cep telefonuyla ödeme için bilmen gerekenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Günümüzün dijital çağında artık ödeme anlayışımız da değişiyor. Klasik yöntemler yerine mobil cihazlar ile özellikle cep telefonuyla ödeme giderek yaygınlaşıyor. Bugün mobil ödeme dünyasına giriş yapacak, bilmen gereken noktalara değineceğiz.

Cep Telefonuyla Ödeme Hakkında Aklına Takılanlar

Mobil ödeme ile ilgili aklına gelebilecek temel sorulara yanıt arayacağız. Başlıklar halinde cep telefonuyla ödeme nasıl yapılır, bilmen gereken noktaları ele alacağız.

Mobil Ödeme Nedir?

Konumuza mobil ödeme nedir sorusuyla başlayalım. Mobil ödeme, mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen özellikle cep telefonuyla ödeme yöntemini verilen ad. GSM ağları üzerinden olabileceği gibi NFC ile ödeme de yapılabilmekte. Biz bugün ağırlıklı olarak NFC ödemi sistemi ve Google Pay gibi ödeme yöntemlerine değineceğiz.

NFC ile Ödeme Nedir?

Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden NCF, Türkçesiyle Yakın Alan İletişimi’nin İngilizce kısaltması. Bu teknolojide, akıllı telefonunu NFC uyumlu bir cihaza yaklaştırarak ödeme gerçekleştirilir. Temassız kredi kartları ile neredeyse aynı. Cep telefonu ile temasız ödeme yapmanızı sağlar.

NFC ile ödeme için NFC uyumlu bir telefon, hesabınızın bulunduğu bankanın uygulaması ve bu sistemi desteklemesi gerekli.

NFC Özelliği Olan Telefonlar Nasıl Anlaşılır?

NFC özelliği olan telefonlar genellikle kapaklarında NFC simgesi yer alıyor. Bunun dışında telefonunda olup olmadığını kontrol etmek için Ayarlar > Kablosuz Ağlar bölümüne bakabilirsin. Burada Gelişmiş veya Daha Fazla sekmelerine bakmayı da ihmal etme. Kimi telefonlarda Bağlı Cihazlar sekmesinde yer alıyor. Eğer cihazında NFC seçeneği varsa cihazın uyumlu demektir.

NFC ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Ülkemizde pek çok banka bu sistemi destekliyor. Banka uygulamalarına göre ufak tefek değişlik olsa da temelde aynı. NFC ile ödeme nasıl yapılır kısaca değinelim.

Bankanın uygulamasını indirip ödeme yapılacak kartı seçtikten sonra NFC ile ödeme yöntemini etkinleştirmen yeterli. Ödeme yapmadan önce NFC’yi telefonundan etkinleştir ve telefonunu ödeme noktasına yaklaştır, hepsi bu kadar.

Mobil Ödeme Nerelerde Geçerli?

NFC ile ödeme, markette, bilet alırken, turnikelerde, müzelerde ve daha pek çok yerde rahatlıkla kullanılabilmekte. Çünkü artık neredeyse tüm pos cihazları bu özelliğe sahip. Mobil ödemenin nerelerde geçerli olduğunu anlamanın en kolay yolu NFC etiketinin olup olmadığını kontrol etmek.

cep-telefonuyla-ödeme

Bu etiket varsa cep telefonu ile temassız ödeme yapabilirsin. Ödeme sınırlaması olup olmadığını, alt limiti alışveriş yaptığın yere veya bankana sorabilirsin.

Google Pay ile Ödeme

Google Pay, kredi/banka kartını uygulamaya aktararak mobil ödeme yapabileceğin bir yöntem. NFC ile de uyumlu. Ancak henüz ülkemizde mağaza alışverişlerinde kullanılamıyor. Google Play’de veya uygulamalarda ödeme yaparken kullanabilirsin. Daha fazla bilgiyi Google Yardım Merkezi’nden öğrenebilirsin.

Cep telefonuyla ödeme oldukça güvenli ancak mobil ödeme yaparken yine de dikkatli ol. NFC ile ödeme hayatını çok kolaylaştıracak. Huawei cihazın için bu uygulamalara da göz atabilirsin. Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin. Sayfamızdan uygulama indir veya Twitter sayfamızdan bizi takip et!

  1. Google Pay

    Google Pay

    Online mağazalar dahil olmak üzere pek çok noktada ödeme yapmanı sağlayan Google Pay bir mobil ödeme yöntemi. Cep telefonundan ödeme yapmayı kolaylaştırıyor. Türkiye’de şimdilik Google Play harcamalarında kullanılabiliyor.

Facebook Toplu Gönderi Silme Nasıl Yapılır?
Facebook Toplu Gönderi Silme Nasıl Yapılır?

Facebook’ta bazı yaptığın paylaşımları silmek istiyor ancak tek tek de uğraşmak istemiyor musun? Facebook toplu gönderi silme özelliğiyle seni bu dertten kurtaracak. Eski fotoğraf veya videolarından kurtulabilir ve yepyeni bir başlangıç yapabilirsin. Detaylar için hemen oku! …

Instagram Silinen Gönderileri Geri Getirme Nasıl Yapılır?
Instagram Silinen Gönderileri Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Bir akış fotoğrafını, hikayeni, Reels veya IGTV videonu yanlışlıkla sildin mi? Boşa üzülme! Instagram silinen gönderileri geri getirme mümkün. Yakınlarda silinenler özelliği ne işe yarar, nasıl kullanılır, tüm detaylarıyla AndroidListe’de. Öğrenmek için hemen okumaya başla! I…

WhatsApp Kaybolan Fotoğraf ve Videolar Nasıl Gönderilir?
WhatsApp Kaybolan Fotoğraf ve Videolar Nasıl Gönderilir?

Gönderdiğin bir fotoğraf ve video bakıldıktan sonra kendi kendini yok etse nasıl olurdu? Nasıl yani der gibisin? WhatsApp kaybolan fotoğraf ve videolar özelliğini duyurdu. Bu yepyeni özellik nasıl kullanılır, ayrıntılarıyla AndroidListe’de. Öğrenmek için hemen okumaya başla! …

TikTok Analiz ve İstatistikleri: Erişim ve Bilgi Alma
TikTok Analiz ve İstatistikleri: Erişim ve Bilgi Alma

Sosyal medyanın en sevilen kısa video paylaşım uygulaması TikTok’u kullanıyor musun? Yoksa bir yayıncı mısın? TikTok analiz ve istatistikleri ile içeriklerinin ne kadar başarılı olduğunu, takipçilerinin özelliklerini ve çok daha fazlasını öğrenmek için hemen okumaya başla! Ti…