Android’de QR Kodu ile Wi-Fi Şifresi Paylaşma

wifi şifresi paylaşma

Android’de Wi-Fi şifresi paylaşma QR kodu ile kolayca yapılabiliyor. Nasıl yapıldığını bilmiyorsan bu kolaylığı öğrenmek için yazımızı oku!

Evine misafir veya arkadaşların geldiğinde ilk istedikleri şeylerden biri de Wi-Fi şifresi. Tek tek Wi-Fi şifreni isteyenlere söylemek yerine daha kolay bir Wi-Fi şifresi paylaşma yolu var: QR kodu. Bugün hayatını kolaylaştıracak bu yöntemden bahsedeceğiz.

Wi-Fi Şifresi Paylaşma QR Kodu ile Android’de Nasıl Yapılır?

Bir QR kodu ile Wi-Fi şifresi paylaşma oldukça kolaylaşıyor. Oluşturulacak bir QR kodunun taranması ağa bağlanmak için yeterli olacak.

Bunun için neler yapman gerekiyor, detayları aktaralım. Okumaya devam et.

Hazır QR Kodu ile Wi-Fi Şifresi Paylaşma

Eğer Xiaomi MIUI veya Huawei EMUI sahibi bir Android kullanıcısı isen şanslısın. Çünkü bu üreticiler Android sürümlerine ekledikleri özellik sayesinde hiçbir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan doğrudan QR kodu ile Wi-Fi şifresini paylaşmana izin veriyor. Nasıl mı yapacaksın?

Kodu almak için

1- Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Wi-Fi seçeneğine git.

wi-fi şifresi paylaşma

2- Bağlı olduğun şifresini paylaşmak istediğin ağın üzerine basılı tut ve birkaç saniye içinde QR kodu göreceksin.

qr kodu ile wi-fi şifresi paylaşma

3- Kablosuz ağına bağlanmak isteyenin bu kodu QR kod tarayıcıya okutması yeterli olacak.

Telefonunda bu özellik olmayanlar ne yapacak? Elbette bunun da bir çözümü var. Okumaya devam.

Adım Adım QR Kodu ile Wi-Fi Şifresi Paylaşma Yolu

Android telefonumuza bu özelliği kendimiz kazandıracağız. Wi-Fi şifresi paylaşma adımlarını uyguladıktan sonra senin de bir QR kodun olacak.

1. Adım: Wi-Fi’nin, Kablosuz Ağın İsmini (SSID) ve Şifreleme Türünü Öğren

Bunu yapmak için:

Ayarlar > Kablosuz ve Ağlar > Kablosuz seçeneğine git. Sana ait olan ağa tıkladığında ağla ilgili bilgileri (SSID) göreceksin. Güvenlik amaçlı şifreleme genelde WPA/WPA2 PSK oluyor. Bu bilgileri unutma.

wi-fi şifresi paylaşma

2. Adım: QR Kodu Oluşturucu Yükle

Bu aşamada bir QR kodu oluşturucuya ihtiyacımız var. Senin telefonunda varsa bu aşamayı geçebilirsin. Biz QR Code Generator uygulamasını yükledik. Sen de bu uygulamayı sayfamızdan indirebilirsin.

3. Adım: QR Kodunu Oluşturma

1- QR Code Generator uygulamasını aç. Text yazan yere tıkla. Choose content type yazılı pencerede Wi-Fi seçeneğine dokun.

qr kodu ile wifi şifresi paylaşma

2- Şimdi sana diğer bilgiler sorulacak. SSID yazan yere kablosuz ağın adını, Password’e ağın şifresini, Network Type olarak güvenlik bilgisi olan WPA/WPA2’yi seç.

3- Generate düğmesine bastığında QR kodun oluşturulacak.

wifi şifresi paylaşma

4. Adım QR Kodunu Kaydetme

1- Şimdi QR kodunu kaydetmelisin. Bunun için sağ taraftaki paylaş simgesinin yanındaki Kaydet butonuna (bilgisayar disketine benzeyen ikon) dokun. Senden bazı izinler vermen istenecek. Bunun için açılan penceredeki Settings’e dokun.

qr kodu ile wifi şifresi paylaşma

2- Açılan Uygulama Bilgileri sayfasından İzinler’e tıkla ve Depolama seçeneğini aktif hale getir.

wifi şifresi paylaşma

3- Save As penceresine OK diyerek kaydetme işlemini tamamla.

qr kodu ile wifi şifresi paylaşma

5. Adım QR Kodu ile Wi-Fi Şifresi Paylaşma

QR kodumuz hazır olduğuna göre artık Wi-Fi şifresini soranlarla paylaşabiliriz. Bunun için kaydettiğin QR kodunu, Galeri uygulaman ile açmalısın. Arkadaşın ise QR kodu tarayıcı ile kodu okuttuğunda ağa bağlanmak isteyip istemediği sorulacak, Katıl veya Bağlan diyerek kablosuz ağına zahmetsizce bağlanabilir.

wifi şifresi paylaşma

QR kodu ile Wi-Fi şifresi paylaşma bu kadar pratik. Adı geçen uygulamaları sitemizden indirebilirsin. Ayrıca çevrendeki herhangi bir Wi-Fi’nin şifresini kırabilir misin? Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin.

  1. QR Code Generator

    QR Code Generator

    QR Code Generator, QR kod oluşturmaya yarayan kullanışlı basit bir araç. 8 farklı içeriği destekliyor. QR kod şablonları sunuyor. Dilersen arka plan olarak kendi resimlerini kullanabilirsin. QR kodlarını renklendirmeni sağlıyor.

TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?
TikTok Profiline Bakanlar Android’de Nasıl Görülür?

Komik videolar paylaşıyor ve çokça izleniyor musun? TikTok profilime kimler baktı diye merak ediyorsan işte cevabı! TikTok profiline bakanlar, uygulama üzerinden kolay bir şekilde görüntülenebiliyor. En hızlı yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için okumaya devam et! T…

Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?
Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?

Birbirinden harika kareler yakalıyor bunları müzik eşliğinde bir slayt gösterisine dönüştürmek mi istiyorsun? Müzikli slayt gösterisi yapmak için ihtiyacın olacak en iyi Android uygulamaları keşfetmek ve kolay yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başl…

TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem
TikTok’tan Video İndirme: Android İçin 4 Farklı Yöntem

Günümüzün popüler uygulaması TikTok’tan video izlemeyi seviyor musun? Peki, beğendiğin bu videoları indirmek ister misin? Bugün, TikTok’tan video indirme yöntemi olarak 4 farklı yoldan bahsedeceğiz. Bu sayede viral olmuş videoları saklayabilirsin. Nasıl mı, okumaya devam et! …

WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?
WhatsApp Kaybolan Mesajlar Nasıl Etkinleştirilir?

Severek kullandığın mesajlaşma uygulamasında gönderdiğin mesajların bir süre sonra kendiliğinden silinmesini ister misin? WhatsApp kaybolan mesajlar, artık kullanımda. Süreli mesajlar ile ilgili bilmen gerekenlere ve nasıl etkinleştireceğine dair tüm detaylar için hemen oku! …

Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?
Parmak İzi Okuyucu Çalışmıyor İse Nasıl Düzeltilir?

Telefonunda gizliliğini ve güvenliğini korumak için kullandığın parmak izi okuyucu çalışmıyor mu? Panik yapmana hiç gerek yok! Bahsedeceğimiz sorunlar ve çözüm yollarını kendin deneyerek parmak izi okuyucunu hayata döndürebilirsin. Detayları öğrenmek için hemen okumaya başla!…