Uluslararası Çeviri Günü: Mütercim ve Tercümanlar için En İyi 5 Uygulama

çevirmenler için uygulamalar

Uluslararası Çeviri Günü’ne özel, mütercim ve tercümanların işlerini kolaylaştıracak Android’in en iyi uygulamalarını bir araya getirdik, hemen göz at!

30 Eylül Uluslararası Çeviri Günü olarak tüm dünyada kutlanıyor. Çeviri işi ile uğraşanların günü kutlu olsun! Biz de bugüne özel mütercim ve tercümanların ister İngilizce Türkçe çeviri ister farklı diller arasında olsun, mesleklerini icra ederken işlerine yarayacak en iyi 5 uygulamayı bir araya getirdik.

30 Eylül, Uluslararası Çevirmenler Derneği vasıtasıyla tüm diller arasında kültürel paylaşımları artırmak, insanlar arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacıyla kutlanmaya başlandı ve sonrasında ise Birleşmiş Milletler tüm dünyada kutlanmak üzere kabul etti.

Çeviri yapanların her an ihtiyaç duyabileceği, üretkenliklerini artırabilecek uygulamalardan bir liste düzenledik. Listemizde tüm çevirmenlerin beğenerek kullanabileceği çeşitli araçlar yer almakta.

Çevirmenleri için en iyi uygulamaları sayfamızdan indirebilirsin. Konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin.

 1. Oxford Dictionary of English

  Oxford Dictionary of English

  İngilizce çeviri ile uğraşanların çok işine yarayacak olan Oxford Dictionary, 350.000’den fazla kelime, ifade ve anlam içeriyor. 75.000 telaffuz da cabası. Eş anlamlıları, yazım farklarını, argo kelimeleri öğrenmek için ideal.

 2. Evernote

  Evernote

  Evernote, notlarını kaybetmek veya unutmak istemeyen çevirmenlerin en büyük yardımcısı. Notlarını düzenlenme, mobil cihazlarla senkronize etme imkanı sunuyor. Ses de kaydedebiliyor. Notları e-posta ile gönderebilirsin.

 3. Google Drive

  Google Drive

  Google Drive, dosyaları tek bir yerde depolamak isteyen mütercim ve tercümanların imdadına koşuyor. Çeviri dosyalarına her yerden erişim sağlamak ve bunları paylaşmak mümkün. Google Docs ile de uyumlu çalışıyor.

 4. Work Log

  Work Log

  Üretkenliklerini artırmak, zamanını iyi değerlendirmek, saatlik işlerde gelirlerini takip etmek isteyen mütercim ve tercümanlara Work Log büyük yardımcı. Zaman yönetimini daha verimli hale getirmek artık mümkün.

 5. Sözlük

  Sözlük

  FreeDictionary.com’un mobil cihazlar için geliştirdiği Sözlük, çok dilli bir sözlük. 12 dilde sözlüğe ve 40 dilde çeviriye sahip. Terimler için ansiklopedik sözlüğe de sahip. Yer imleri ve telaffuzlar bulunuyor. Tüm cihazlarınla senkronize edebilirsin.

Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?
Müzikli Slayt Gösterisi Android’de Nasıl Yapılır?

Birbirinden harika kareler yakalıyor bunları müzik eşliğinde bir slayt gösterisine dönüştürmek mi istiyorsun? Müzikli slayt gösterisi yapmak için ihtiyacın olacak en iyi Android uygulamaları keşfetmek ve kolay yoldan nasıl yapacağını adım adım öğrenmek için hemen okumaya başl…