Android’de Dosya, Fotoğraf ve Uygulamaları Güvenli Şekilde Gizleme

image of android de dosya fotograf ve uygulamalari guvenli sekilde gizleme

Android’in özgürlüğünü seviyorsun ama dosyalarını, fotoğraflarını ve uygulamaları güvenli bir şekilde gizlemeyi, herkesin görmemesini istiyorsun ama peki nasıl, işte cevabı.

Gizliliğin neredeyse kalmadığı günümüzde, her ne kadar insanlar sosyal medyada her şeyini paylaşsa da bazılarının özel kalmasını istiyor. Özgürlüğün simgesi Android acaba bize bu konuda yardımcı olabilir mi? Gizli kalmasını istediğimiz dosyalarımızı saklayabilir miyiz?

Telefonunu eline aldığında, çok bilmiş kuzeninin senin de Kelimelik oynadığını öğrenmesini istemeyebilirsin. Telefonunun bir yabancının eline geçtiğinde görmesini istemediğin fotoğrafların ya da dosyaların olabilir. Seni bu meraklı gözlerden koruyacak yöntemlerden bahsedeceğiz.

Bazı telefon modelleri dosya gizleme seçeneğiyle geliyor. Bu seçeneği olmayan telefonlar için işte yöntemler

Yöntem 1: Android’in Küçük Bir Hilesi

SS-20180115-WA0000_a

Aslında bu yöntem tam anlamıyla dosyaları gizlemese de onları meraklı gözlerden bir nebze olsun korur. Burada yapacağınız bir dosya yöneticisiyle ya da Android’in dosya yöneticisiyle gizlemek istediğin klasörün adını değiştirmek. Bu sayede Android doğrudan dosyaya erişmez, dosya gizlenmez ancak yolu değişmiş olur ve Android es geçer. Şu şekilde yapabilirsin:

Gizlemek istediğin klasörün başına ‘.’ koyup tekrar adlandır. Örneğin fotoğraflarınızın bulunduğu klasörün adını ‘.fotolar’ yapmanız durumunda Android bu klasörü es geçecek, doğrudan resimlerinizi göstermeyecektir.

Yöntem 2: Yeni Bir Başlatıcı Yüklemek

SS-20180115-WA0001_b

Hali hazırdaki Android’in başlatıcısında dosya gizleme özelliği yok ancak pek çok başlatıcı uygulama Android’in kendisinden daha fazla ek özellik sunmakta. Pek çok özellik barındıran Nova Launcher Prime ya da Apex Launcher gibi başlatıcılar, dosyalar, fotoğraflar ve uygulamalar için gizleme özelliği sunmakta. Klasör ve dosya seçeneklerinizi gizli olarak belirleyebilirsin.

Yöntem 3: Diğer Uygulamalardan Destek Almak

Çözüm yine Android için geliştirilen uygulamalardan geliyor. Bu uygulamalar ile dosyalarını, fotoğraflarını ve uygulamaları rahatlıkla gizleyebilir, şifreler koyabilir, daha güvenli halde tutabilirsin. Bu uygulamaların neler olduğunu detaylı bir şekilde aşağıda bulabilirsin.

Adı geçen uygulamarın indirme linklerini sayfamızda bulabilirsin. Bu konuyla ilgili farklı görüşlerin veya önereceklerin varsa Yorumlar kısmına yazabilirsin.

 1. Kilit(AppLock)

  Kilit(AppLock)

  İlk uygulamamız AppLock bilgilerin, kişisel fotoğrafların gibi gizlemek istediklerini şifreleyerek ve bunlara erişimi kısıtlayarak sana yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır. Dosyalara, fotoğraflara, uygulamalara, Play Store’a, e-postalara, sosyal ağlara erişimi otomatik olarak engelleyebilir ve aynı zamanda uygulama simgesini de gizleyebilirsin. Parmak izi şifrelemeyi de artık destekliyor.

 2. Kilit (Smart App Protector)

  Kilit (Smart App Protector)

  AppLock, uygulamalarını şifreleyerek gizliliğini koruyabileceğin bir başka başarılı uygulama. Uygulamalarını desenlerden, sayılardan ya da parmak izinden oluşan şifrelerle kilitleyebilir ve gizleyebilirsin. Tek yapman gereken menüden istediğin uygulamaları ya da dosyaları seçip şifrelemen. Ayrıca şifreni geri getirebilir, etkinleştirip devre dışı bırakacak zamanı da ayarlayabilirsin.

 3. Hide Photos, Video-Hide it Pro

  Hide Photos, Video-Hide it Pro

  Resimleri, videoları, dosyaları ve uygulamaları gizlemek ve meraklı gözlerden korumak için tercih edebileceğin bir başka uygulama da Hide Photos, Video-Hide it Pro. Yapman gereken gizleyeceğin dosyalar için bir PIN kodu oluşturman. Menüden istediğin dosyaları seç ve PIN kodu oluştur. Uygulama kendisini bir ses yöneticisi gibi gizler. Simgeye uzun süre basılınca uygulama açılır.

 4. File Hide Expert-Hide Pictures

  File Hide Expert-Hide Pictures

  File Hide Expert ise bir başka uygulamamız. Uygulamayı yükledikten sonra açtığında içi boş gizli bir klasörün gözükecek. Buraya yolunu bildiğin dosyaları ekleyerek gizleyebilir ya da görülebilir hale getirebilirsin. Gizlediğin dosyalar hiçbir şekilde dosya yöneticileri tarafında görülmeyecek. Güvenliği artırmak için şifre de belirleyebilirsin. Bu uygulama son kullananlarda da gözükmeyecek.

 5. Resimleri Gizle - KeepSafe

  Resimleri Gizle – KeepSafe

  Telefonunda adeta dijital bir kasa oluşturacak olan KeepSafe ise bir başka kullanışlı uygulama. Tek yapacağın bir PIN kodu belirlemen, dosyalara erişim için bu her seferinde gerekli olacak. PIN kodun bir desen, sayı, parmak izi olabilir. Ücretli sürümünde sahte PIN oluşturma, gizli dosyalara erişmek isteyeni görebilme ve bulut yedekleme de mevcut.

Resim Formatını Değiştirme Android’de Nasıl Yapılır?
Resim Formatını Değiştirme Android’de Nasıl Yapılır?

Çektiğin fotoğrafların ya da galerindeki resimlerin dosya türünü değiştirmek mi istiyorsun? Resim formatını değiştirme Android’de oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor. Tek ihtiyacın olan dosya uzantısını değiştirebilen dönüştürücü uygulamalar. Daha fazlası için hemen oku! …

Sohbette Fark Edilmeden Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
Sohbette Fark Edilmeden Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bazı uygulamalar ekran görüntüsü almana izin vermiyor mu? Sohbet esnasında fark edilmeden ekran görüntüsü alabilirsin. Hatta Snapchat’te bildirim gitmeden SS almak mümkün. Nasıl yapacağını, kullanman gereken uygulamayı ve çok daha fazlasını keşfetmek için hemen okumaya başla.…