Android Telefon ya da Tabletlerde İşletim Sistemi Güncelleme

android-evolution

Android cihazından her zaman tam anlamıyla faydalanabilmek için piyasadaki en güncel sürümün cihazında yüklü olduğundan emin olman gerekir. Her güncelleme ile akıllı telefonun ya da tabletin daha fazla özelliğe sahip olacak ve daha fazla Android uygulaması ve oyunu ile uyumlu hâle gelecektir.

Yeni bir sistem güncellemesi çıktığında genellikle cihazın seni uyaracaktır ama tercih edersen bu uyarıları kapatarak güncellemeleri dilediğin zaman kendin de yapabilirsin.  Bu kısa eğitimde bu güncellemeleri nasıl yapman gerektiğini adım adım açıklayacağız:

1. İlk olarak hızlı bir Wi-Fi bağlantın olduğundan emin ol. Yavaş bir bağlantı işletim sistemi güncellemesinin başarısız olmasına ya da günlerce sürmesine ve hatta internet paketinin bitmesine (3G – 4G bağlantısı tercih edildiğinde) neden olabilir.

2. Başlamadan önce önemli dosyalarını yedeklemeyi unutma. Böylelikle güncelleme yaparken dosya kaybı yaşamazsın. Normal olarak güncelleme kayıtlı dosyaları etkilemez ancak bu garanti edilememektedir.

3. Telefon ya da tabletin menüsüne giriş yap ve Ayaları seç.

4. “Telefon hakkında” ya da “Tablet hakkında” bölümüne tıkla. Sekmeli Ayarlar menüsüne sahip cihazlarda bu seçenekler “Genel” bölümüne yer alacaktır.

Android_OS-_-upgrade_About_Phone_Tablet_thumb800

5. Mevcut seçeneklerden cihazının şu anda kullanmakta olduğu işletim sistemini de gösteren Yazılım Güncelleme” bölümüne tıkla.

6. Cihaz otomatik olarak güncellemeleri aramaya başlayacaktır ancak sayfa seni başka bir menüye yönlendirirse “Yazılım Güncellemesi Ara” seçeneğine tıkla.

Android_Software_Check_thumb800

7. Eğer yeni bir güncelleme mevcut ise “evet” seçeneğine tıklaman ile güncelleme Telefonuna ya da Tabletine yüklenmeye başlayacaktır.

Yeni Android işletim sistemini kullanmaya başlamadan öncecihazının yeniden başlatılması gerekecektir.

Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?
Instagram bağlantı geçmişi nasıl kapatılır?

Tıkladığın bağlantıların, ziyaret ettiğin linklerin, Instagram’da belirli bir süre saklandığını biliyor musun? Dilersen Instagram bağlantı geçmişini kapatabilirsin. Bir nebze olsun takip edilmekten kurtulabilirsin. Nasıl yapılır öğrenmek ve daha fazlası için okumaya devam et!…

TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?
TikTok tekrar paylaşılanları silme nasıl yapılır?

Beğenmediğin bir videoyu yanlışlıkla tekrar mı paylaştın ya da artık tekrar paylaşılanlar arasında görmek istemiyor musun? TikTok tekrar paylaşılanları silme seçeneğine sahip. Böyle bir durumda kendin bunu kolayca yapabilirsin. Nasıl yapacağını öğrenmek için okumaya devam et!…

WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?
WhatsApp doğrulama kodu e-postayla nasıl alınır?

Ünlü anlık mesajlaşma uygulaması hesabını daha güvende tutmak ve daha kolay bağlanabilmen için yeni alternatif yöntemler deniyor. WhatsApp doğrulama kodu artık e-posta ile de alınabilecek. Henüz test aşamasında olan bu özellik nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et!…

Instagram hitap şekli ekleme nasıl yapılır
Instagram hitap şekli ekleme nasıl yapılır

Bazı hesaplarla iletişim kurmak istediğinde nasıl hitap edeceğini kestirmek de zorlanıyor musun? Bu durumun farkında olan Instagram hitap şekli ekleme özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde iletişim kurarken daha doğru kelimeleri seçebilirsin. Detaylar için okumaya devam et…

Tiktok AI Song özelliği Android’de nasıl kullanılır?
Tiktok AI Song özelliği Android’de nasıl kullanılır?

Kendi şarkılarını oluşturarak sosyal medyada farkını konuşturmak ister misin? TikTok AI Song özelliğiyle kendi şarkılarını besteleyip söyletebilir ve videolarında kullanabilirsin. Test aşamasındaki bu özellik neler getiriyor ve nasıl kullanılır keşfetmek için okumaya devam et…